Kadıköy’de veterinerde ‘mahsur köpek’ krizi

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
İstanbul’un Kadıköy ilçesinde, teze bakılırsa Cengiz Öksüz isimli vatandaş 4 gün evvel kaybolan cins köpeği için kayıp ilanı verdi.

Meskenden kaçan cins köpeği bulan bir vatandaş ise Bağdat Caddesi’ndeki bir veterinere götürerek teslim etti.

Öksüz, dağıttığı ilanlar daha sonrası köpeğinin veterinerde olduğunu öğrenince kliniğe gitti.

Veteriner tabip ise köpek sahibine 4 bin liralık fatura ve kontrat kuralı çıkardı. Kendisinden müsaadesiz bir biçimde köpeği kısırlaştırılan vatandaş ödeme yapmayı kabul etse de yapılacak olan mukavelenin köpeğin tüm haklarını karşı tarafa bırakacağını belirterek reddetti.

TARAFLAR BİRBİRİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Veteriner kliniği personelleriyse mukavele olmadan köpeği teslim etmeyeceklerini belirtince taraflar karakola geçerek birbirinden şikayetçi oldu.

Öte yandan gününün büyük bir çoğunluğunu Funny cinsi köpekle geçiren küçük çocuk ise gözyaşları ortasında köpeğini alabilmek için ailesiyle bir arada saatlerce veteriner kliniğinin kapısında beklese de rastgele bir sonuç alamadı.

“KÖPEĞİMİN RASTGELE BİR ONAY ALINMADAN KISIRLAŞTIRILDIĞINI ÖĞRENDİM”

Yaşanan olaya ait konulan köpek sahibi Ercan Öksüz, şu tabirleri kullandı:

“İş yerinde çalıştığım esnada köpek bir anda kapıdan çıkıp gidiyor. Daha öncesinde de çıkardı ama dolaştıktan daha sonra geri gelirdi. Bu gidişinde ise geri gelmedi. Ben de kayıp ilanı çıkardım. Kısa müddet daha sonra bir tanıdığımız beni arayarak köpeğimin Bağdat Caddesi’ndeki bir veterinerde olduğunu söylemiş oldu. Köpeğimin burada rastgele bir onay alınmadan kısırlaştırıldığını öğrendim. Olağanda 15 gün olmadan kayıp dahi olsa kısırlaştırılamaz.

“KÖPEĞİMİN BURADA OLUP OLMADIĞI DAHİ AŞİKÂR DEĞİL”

Olağanda köpeği almış olmamız gerekiyordu lakin kendileri bize kısırlaştırma süreçlerinin fiyatını talep ettiler. Ayrıyeten bir de kontrat imzalatmaya çalıştılar. Ben gereken ödemeyi yaparım. Bizim rahatsız olduğumuz husus köpeğin haklarının bu mukavele ile karşı tarafa geçecek olması. Birinci geldiğimizde 4 bin liralık bir masraf çıkarmışlardı. Köpeğimizi görmek istediğimizde ise bize göstermediler. Yani köpeğim burada olup olmadığı dahi belirli değil. Çocuğum şeker hastası bu durumdan hayli fazla etkilendi. Her gün ağlayarak köpeğini istiyor.”

Savları cevaplayan Veteriner Tabip Elif Kayan ise şu açıklamalarda bulundu:

“Ben kendilerine köpeklerini kısırlaştırdığımız için bir ödeme yapmaları gerektiğini söylemiş oldum. Sonuçta sahipli bir köpek. Kendisi bize teşekkür ederek borcunu ödeyeceğini söylemiş oldu. Biz buluşmak üzere randevulaştık. Biz bu tıp olaylarda HAYTAP kontratını kullanıyoruz. Karşı tarafa mukavele imzalatıyoruz. Hem onların güvenliği için birebir vakitte kendi açımızdan durumu garanti altına alabilmek için.”

Kayan, kontratın imzalanması halinde köpeği teslim edeceklerini belirtti.