İşletmeler ve ekolojik geçiş: Ticaret Odalarının rolü

oKMaDeM

New member
Ekolojik geçiş artık bir seçenek değil, rekabet gücünü korumak isteyen şirketler için bir zorunluluk. Yenilik yapmak, maliyetleri azaltmak ve yeni pazarları fethetmek için eşsiz bir fırsattır.

Bu nedenle Emilia-Romagna oda sistemi 2019'dan bu yana yerel işletmeleri yeşil geçiş ve döngüsel ekonomi konularında destekliyor. Amaç, yerel mikro işletmeleri ve KOBİ'leri her zaman karakterize eden dinamizmi, esnekliği ve yenilikçi yetenekleri artırarak daha sürdürülebilir bir üretim modeline geçişi hızlandırmaktır.

Ticaret Odaları işletmelerin hizmetinde

Emilia-Romagna şirketlerinin rekabet gücünü güçlendirmek amacıyla oda sistemi, şirketleri enerji ve ekolojik geçişi benimseme konusunda bilgilendirmeyi ve desteklemeyi amaçlayan iki yıllık bir projeyi (2022-2023) teşvik etti. Sürdürülebilir iş modellerinin benimsenmesinin artık başarı için önemli bir faktör olduğunun farkındalığından doğan girişim, şirketlere yeşil enerjiyi ve döngüsel ekonomi ilkelerini üretim süreçlerine entegre etmek için gerekli araç ve becerileri sağladı.

Bir paradigma değişikliğine duyulan ihtiyaç ortadadır: İşbirliği yaptıkları şirketlerin çevresel etkileri konusunda giderek daha dikkatli davranan tedarikçiler, çevrenin korunması ve atıkların azaltılması konusunda somut taahhüt gösteren şirketleri tercih etmektedir. Oda sistemi projesinin, şirketlere onları daha rekabetçi ve geleceğin zorluklarına karşı dirençli kılan bir dönüşüm yolunda eşlik ederek değişim için bir katalizör olduğu kanıtlanmıştır.

Süreçte 780 şirketin katıldığı eğitim ve bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi. 183 yerel şirket, Emilia-Romagna Bölgesi CER yardım masası yetkilileri ve konuyla ilgili uzmanlar arasında 15 tartışma masası faaliyete geçirildi. “Bire bir” çevrimiçi toplantılar, girişimcilerin yardım istemek (verimlilik, enerji tasarrufu, finansman, hukuki konular vb. konularda) ve yeterli yanıtlar almak için bir yardım masasına sahip olmalarına olanak tanıdı.

Yenilenebilir Enerji Topluluğunun (CER) oluşturulmasıyla ilgilenenleri desteklemek için bir planlama masası da etkinleştirildi. Enerji geçişinin aynı zamanda CER'lerin çevre, ekonomi ve insanların yararına iddialı hedeflere ulaşmada anahtar bir araç olarak ortaya çıktığı PNRR'de de öncelikli bir rol üstlendiği unutulmamalıdır.

Bire bir danışmanlık

Emilia-Romagna Yüksek Teknoloji Ağı laboratuvarlarının becerileri kullanılarak 50 firmaya kişiye özel ve ücretsiz danışmanlık sağlanarak, üretim süreçlerinin çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik bir yol önerildi. Aslında faaliyetin yanı sıra değerlendirmeher şirkete iyileştirilmesi gereken alanları ve alınması gereken belirli düzeltici önlemleri belirten kişiselleştirilmiş bir rapor verildi.

Ayrıca proje kapsamında Unioncamere Emilia-Romagna, planlama masası ve bölgesel destek sayesinde Cesena ilinde CER kurulmasına yardım sağladı. geçiciYenilenebilir Enerji Topluluklarının oluşturulmasını ve geliştirilmesini kolaylaştırmak için oluşturulmuştur.

Geleceğe bakan bir oda sistemi

Enerji dönüşümü ve döngüsel ekonomiden bahsetmek mevcut trende boyun eğmek değil, işletmelerin gerçek bir ihtiyacını benimsemek anlamına geliyor. Unioncamere ve Emilia-Romagna Ticaret Odaları tam da bu nedenle gelecekte de bu hizmetleri sunmaya devam etme kararı aldık. Bu, işletmelerin ve değişim ihtiyaçlarının yanında üstlenmek istedikleri bir zorluktur.

Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: bu bağlantı veya şu adrese yazın: [email protected]