İmamoğlu: Kumpas var, tehdit var

kunteper

Member
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri İsmail Küçükkaya, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğuydu. İmamoğlu kamuoyunun gündeminde bulunan davası ile ilgili olarak gelen soruyu yanıtladı ve kendilerine gelen savları sıraladı.

İmamoğlu şunları söylemiş oldu;

“Burada biraz sakince anlatmak istiyorum. Milletimizin zihnine tekrar girsin. Hangi tezler olsun ve duyumlar gelsin. Ancak ben bu mahkemenin yargıcına, öbür yargıçlara ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yargıçlarına güvenmek istiyorum. Adalet hava ve su üzeredir. Bugün yaşıyorsak en pahalı kavram adalettir. Yoksa boşa yaşıyoruz demektir. bundan evvelki hakimin yaşadıklarını konuşarak başlamamız lazım. İstanbul’a yeni gelmiş bir hakim. Bu mahkemede davaya bakmak üzere nazaranvlendirilmiş. Bu kişi ile ilgili aldığımız duyumlar, bilgiler ve argümanlara bakarsanız her şey var. Kumpas var, tehdit var, her şey var. Bütün bu şaibeli süreci aydınlatmak gerekiyor. 7’inci Asliye Mahkemesi’nin hakimi bu mahkemeye atanalı 1 yıl olmuşken teamüllere bakılırsa 2 sene daha burada kalması gerekirken 1 yıl kalarak niye bu nazaranvinden uzaklaştırıldı ve Karadeniz’e gönderildi. Bunu sordum ben. Üstelik eşinin de özel durumu var. Bu atmaya da karşı çıkıyor. Mahkemenin olduğu adliyede bulunan yüksek makamdaki kişi ‘2 yıldan fazla ceza ver. Siyasi yasaklı olsun. Seni istediğin yerde ağır ceza reisi yapalım demiş mi dememiş mi? Bir öteki mahkeme liderinin da sürgününün örnek gösterilerek tehdit edilmiş midir? Denileni yaparsan ödüllendirileceksin teklifinde bulunmuş mudur? HSK tüm bunları dikkate alıp da soruşturma açmadı”

6 YAŞINDA CİNSEL İSTİSMARA TEPKİ

İmamoğlu, ayrıyeten bir sefer daha Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşından itibaren cemaat mensubu Kadir İstekli tarafınca sistematik olarak cinsel istismara uğramasına ait konuştu.

Tartışmaların odağındaki tarikat ve cemaat yurtlarına ait de konuşan Ekrem İmamoğlu, “Oraya hali vakti yerinde hiç bir aile çocuğunu yollamaz. Oraya ne yazık ki muhakkak imkanlar sunamadığımız çocuklarımız gidiyor. Buraların denetlenmesi ve buralarda yapılan eğitimlerle ilgili, müfredatları ne? Bunlar denetlenmeli” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasının satırbaşları şu biçimde:

“* Birinci dini eğitimimi Kuran kursunda aldım. Trabzon’da. Uygun bir eğitim aldım mesela. Merhum dedem de âlâ eğitim verdiği için besinine, şusuna busuna dayanak olurdu. 5-6 yaşında başladık gitmeye. Bu işin kuralları var. Dini eğitim veren kurumların olması kadar doğal bir şey olamaz. Yasak diye bir şey olamaz. Bunun kuralları, esasları, alanları ve burada diğer bir şey, yapılanma… Devlet ortasında yapılanmanın FETÖ’yü doğurduğunu bilmiyor muyuz. Sanki buna namzet diğer kurumlar var mı?

* Şu anda bu hamaseti bulan, bunu yapıp ‘Ben bunu yargıda hallederim’ diyen bir akıl varsa onun güvendiği bir saha var. Bunu kim halleder biliyor musunuz? Kuralı uygulayan bir idare bunu halleder.

* Birtakım binaları ellerinden aldık. Bakanlığın el koyduğu belgeler içinde bu tıp kuruluşlar da var. Geçenlerde altı binayla ilgili, KİPTAŞ periyodunda, soruşturmasını başlatmış olduğumız, tespitlerimiz oldu. Kolay değil. KİPTAŞ bir bina yapıyor. Size tahsis ediyor. X tarikat, Y vakıf. İsim isim sıralamyayım. Bu vakıflara ne için veriyorsun 49 yıllığına. Sorgusuz sualsiz. Rapora giren sayısı söyleyeyim. 2 milyon lira. Kira alınması gereken yapılardan alınan kira 100 bin civarında.

* Pekala bu dernekler, vakıflar, kurumlar ne yapıyor. Eğitim mi veriyor. Hayır. Orada öbür oluşumların temelini atma gayretindeler. Çocukların yetiştirildiği bir müfredat yok. Köşeye sıkıştırma var.

SOYLU’NUN İDDİALARI

* Bir belediyenin işi midir terörle iltisaklı biri… Teröristi bulmak, yargılamak belediyenin nazaranvlerinin ortasında midir? İçişleri Bakanı’nın ortaya koyduğu o lisan aslında bizim 1000 yıla yakın devlet geleneğimizi ne yazık ki eziyor. Diyor ki Emniyet sen işini yapmıyorsun. MİT sen de işini yapmıyorsun.

“HALK ONA O DENLİ BİR TOKAT ATAR Kİ, FARK ATARIZ”

* Yargı siyasetin aleti olduğunu goren halk ona, siyasi iradeye o denli bir tokat atar ki yerinden kalkamaz. Fark atarız. Lakin istemiyorum. 13 bin oyla mı kazandım? 13 bin oyla belediye başkanlığı yapmak istiyorum. 1 oy olsa ne olur. 1 oyla belediye lideri seçilmedi mi bu ülkede?

* Dinlenmemiş şahitlerimiz var. Uzman görüşleri var. Hatta uzman görüşü veren kimi hukukçular oraya şahit olarak katılıp uzman görüşünü savunmak istediğini de biliyorum. Olağanda karar verilemez diyor hukukçular. Şahitlerin dinlenmesi lazım.

İBB’NİN TAKSİ DÜZENLEMESİ

* Kamuoyunun bize büyük katkısı oluyor. Kamuoyu baskının manası ne biliyor musunuz? Baktıkları tek problem kamuoyu baskısı ve oy problemi. O yüzden kabul ettiler. Taksi sıkıntısı o kadar önemli ki. Sadece bu süreci yönetmek için UKOME’nin ayarlarıyla oynadılar. aslına bakarsanız Sayın Cumhurbaşkanı itiraf etti, “UKOME’yi yeterli ki değiştirdik, kim bilir neler yapacaklardı” diye.

* Cinnet geçiriyor beşerler. Ben dinlemekten yoruldum. En berbat durum ne biliyor musunuz? Temiz taksici esnafının lekelenmesi. Taksici esnafın bir cürmü yok. Taksici olmak erdemli bir meslektir. Biz istiyoruz ki herkes hakkını kazansın. Enflasyon canavarıyla çaba ediyoruz şu anda. Ancak sıkıntı siyasi.

* Yeni model taksilerimiz şubat ayının sonunda piyasada olmuş olacak.

SEÇİM İKİNCİ CİNSE KALIR MI?

* Kazanacağımıza olağan olarak inanıyoruz. Seçim 2. çeşide kalamaz, kalmamalı. Çok kararlı ve inançlı olmalıyız.

İBB’NİN KENT LOKANTALARI

* Belediyenin kent lokantaları var, giriyorsunuz 29 TL. Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz. Genel Liderimizin bu hassasiyetini bilhassa gösteren belediyelerimiz var. Binlerce okul var. Biz bir yurdun önüne otomobilimizi yolluyoruz, otomobilimizi kovalıyorlar. Çok kolay olmuyor. Ya bize okul açılışı bile yaptırmadılar.

Ayrıntılar geliyor…