Hilal Kaplan bir defa de haklı çık… Dişimizi kıralım

kunteper

Member
Sabah muharriri Hilal Kaplan, Türkiye’de denetim altına alınamayan yangınlar için başlatılan “Help Turkey” kampanyasına ait olarak, “Yahu koca Avustralya kıtası 240 gün yandı. Lakin bir Avustralyalı da çıkıp ‘Avustralya’ya yardım et’ diye toplumsal medyada duyar kasmadı” dedi. Lakin ondan sonrasında Kaplan’ın palavra söylemiş olduği anlaşıldı.

Hilal Kaplan açıklamasında şu sözleri kullanmıştı:

“Devletimiz aslına bakarsan diplomatik teamüller çerçevesinde gelen yardım taleplerini değerlendirirken, kendileri davet yaptığı için ülkelerin harekete geçeceğini düşünecek kadar da küçük dağları kendileri yaratmıştı! Doğal Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri menşeli bot hesaplar da bizleri fazlaca düşündüklerinden bu kampanya için fazla mesai yapmayı göze almışlardı…

Yahu koca Avustralya kıtası 240 gün yandı. Ancak bir Avustralyalı da çıkıp “Avustralya’ya yardım et” diye toplumsal medyada duyar kasmadı. Beş günde yüzden çok yangın söndürülmüş; geride söndürülmesi gereken yedi yerde yangın kalmış ancak herkesten pek kıymetli, en hassas fenomenlerimiz ve onlardan daha da değerli ‘sanatçı’larımız dünyadan yardım dilenme sırasına girdi. Biz sizi hiç tutmayalım: AB ve ABD’nin de kulağı sizde nasıl olsa…”

HALBUKİ HERKESTEN YARDIM İSTENMİŞ

Hilal Kaplan’ın söylemiş olduklerinin tersine Avustralya’nın yangınlar sırasında neredeyse tüm dünyadan yardım istediği ortaya çıktı.

Avustralya’da yaşan muharrir Halil Babilli, “onlar duyar kasmadı” diyen Kaplan’a cevap vererek, “Kastık, ABD, Endonezya, Singapur, İngiltere, Fiji, Fransa, Japonya, Yeni Zelanda, Malezya, Filipinler ve daha diğer ülkelerden yardım aradık” tabirlerini paylaştı.

Babilli devamında da “Sadece ABD’den 350’nin üzerinde itfaiyeci geldi. Hatta üçü bindikleri yangın uçağının düşmesi kararı hayatını kaybetti” diye yazdı.

“ACİZ GÖSTERMEYİN” DEDİLER ERDOĞAN TEŞEKKÜR ETTİ

Yardım davetleri niçiniyle davet yapanlara reaksiyon gösteren iktidara yakın isimler bu davetleri Türkiye’yi aciz göstermek için yapıldığını savunmuştu.

Lakin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı teşekkür bildirisiyle bu görüşü savunanları aykırı köşede bıraktı.

Erdoğan iletisinde Türkiye’ye yardım eden ülkeleri saydı ve “teşekkür” bildirisini da ekledi.

İşte o bildiri: