Hatay’da, Milleyha Kuş Cenneti’ndeki hendek reaksiyon topladı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Hatay’ın Samandağ ilçesinde, 282 çeşidi barındıran Milleyha Kuş Cenneti’nde kazılan hendekler reaksiyonlara niye oldu.

Afrika ve Asya’dan göç eden kuşlar için dinlenme alanı özelliği taşıyan gölette, Türkiye’de kayıt altına alınmamış Arabistan toygarı, çöl çobanaldatanı çeşidi kuşları fotoğraflayarak birinci defa kayıt altına alan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu da olaya reaksiyon gösterdi.

“GÖLDEKİ SON SU DA KANALIN İÇİNE GİRİP KURUYACAK”

Emin Yoğurtçuoğlu olaya ait toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Kuşların ana göç yolu üzerinde olan Hatay Samandağ’daki Milleyha Kuş Cenneti’nde tam 21 kilometre yürüyüş yaptım. Aslında neredeyse her gün bu yürüyüşü yapıyorum. Yürürken kuş cennetindeki gölün kenarında koca bir kanal açılmış olduğunu gördüm. Gölün suyu içine dolmaya başlamış. bu biçimdece göldeki son su da kanalın içine dolup kuruyacak.

“İNSANLIK İÇİN YENİDEN UTANDIM”

Tuz Gölü’nde yavru flamingoların başına gelen buradaki kuşların ve tabiatın başına bile bile getiriliyor. Lakin bu son değil, bir şey daha beni şoka uğrattı. İlkbaharda su tutan, hayli değerli tuzcul bitkilerin bulunduğu, binlerce yıllık bir sulak çayır ekosisteminin üstünün birkaç kamyon ve dozerle toprak doldurulduğunu gözyaşları ortasında izledim. Biraz daha ilerlediğimde, kıyıya vuran çöplerin içinde dinlenmeye çalışan, şaşkınlık ortasındaki uzunbacak kuşunu görür görmez de onun ismine insanlık için tekrar utandım.

“İNSAN BU ÇAĞDA SUYUN KAYNAĞI GÖLÜ NİÇİN YOK ETMEK İSTER”

Kuşlar, çocuklar üzeredir. Saftırlar, tertemizlerdir. Konacak tek bir düzgün alanı olmadığından tahminen göç yolunda ölüp gidecek bu suya bağımlı kuşlar. Benim anlayamadığım, insan bu çağda su kaynağını, gölü niçin yok etmek ister Suyun kıymetini hala nasıl anlayamamış olduğumuz tepemden aşağı yıldırım üzere düşüyor.

“HATAY’DAKİ SON DOĞAL KIYI GÖLETİ”

Asi Nehri’nin son yadigarı olan Milleyha Kuş Cenneti dediğimiz yer, Hatay’da Asi’ye ilişkin kalan son kale tabiat ismine. Ayrıyeten muazzam bir eko turizm potansiyeline sahip. 282 farklı kuş çeşidinin kaydedildiği, Türkiye’de daha evvel görülmemiş biroldukca kuş çeşidini kaydedip ulusal ve milletlerarası toplulukta büyük yankı uyandıran bir lokasyon. Manyas Kuş Cenneti’nden daha etkileyici olabilen, korunabilse büyük bir iş başaracağımız Hatay’daki son doğal kıyı göleti. Daha ne diyeyim bilmiyorum.

“OLANLARIN ÖNÜNE GEÇMEYE DAVET EDİYORUM”

Liderler ve bütün karar vericiler durumdan haberdar. Hatta birlikte ziyaret ettik burayı birçoklarıyla. Korunacak diye kelamlar verildi. Pekala nasıl oluyor da göz bakılırsa bakılırsa bir alandaki bu kıyıma müsaade veriliyor Umudumuzu neye ve kime bağlayacağız? Bir Tuz Gölü hadisesi daha yaşanmadan burada olanların önüne geçmeye davet ediyorum.”

İŞGALLERİ ÖNLEMEK İÇİN KAZILDI

Yoğurtçuoğlu’nun paylaşımı toplumsal medyada kullanıcıların ilgisini çekti.

Gelen yansıların üzerine hendeği kimin kazdığının tespit edilmesi için soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada, çiftçi Yusuf İzzettin C.’nin kendi tarlasının sonunu belirlemek ve işgalleri önlemek için hendek kazdığı belirlendi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Samandağ Belediyesi, hendeğin kapatılması için polis eşliğinde iş makineleriyle çalışma başlattı.

Belediyede açıklamasında bölgeye daha evvel moloz dökülmesi üzerine çalışma yapıldığını, hendek kazma olayıyla ilgili sorumlulara para cezası uygulanması için encümen toplantısında görüşme yapılacağı açıklandı.