Hasan Can Kaya’dan RTÜK’e reaksiyon: Kemal Sunal’ı bile…

Karbulut

Member
“Konuşanlar” gösterisiyle üne kavuşan Hasan Can Kaya, RTÜK’ün Exxen’e idari para cezası kesmesi hakkında birinci kere konuştu. Kaya “Bilmeyen şu biçimde zannediyor güya biz izleyiciye küfür edebiliyormuşuz üzere bir algı var. bu biçimde bir şey olabilir mi? Türk halkına kim küfredebilir, küfür ederek kim güldürebilir? Bu bir iftiradır, karalama kampanyasıdır” tabirlerini kullandı.

“Kemal Sunal’ın ‘Eşoleşek’ sözünü sansürleyen bir kurum”

Snob Magazin’de yer alan habere bakılırsa; RTÜK’ün programıyla ilgili idari para cezası vermesinin sorulması üzerine hasan Can Kaya şunları kaydetti:

Çok tutulan mizah işlerinde her seferinde sansür uygulanmıştır. Kemal Sunal’ın ‘Eşoleşek’ sözünü sansürleyen bir kurum. Benim üzerimden izleyicilerimi, bilhassa Z jenerasyonunu eleştirdiler ona üzüldüm. Yoksa umurumda değil. Güldük eğlendik.

Bizim tam yaptığımız lise ortamındaki samimi arkadaş atmosferini yaşatıyoruz. Ve beşerler arkadaşlarıyla argo şakalaşır. Hangi biriniz arkadaşlarınızla argo şakalaşmıyorsunuz? ötürüsıyla ben de arkadaşlarımla argo şakalaşıyorum. Burada o denli bir şey var.

Oradaki seyirci arkadaşımız da epeyce genç. Babası beni övüyormuş ancak küfür ederek övüyormuş. Komiğine gitmiş anlattı bana. Ben de egzajere ettim onu. bu biçimde tabağı boş gönderme ben de babana bu biçimde bu biçimde dedim. Biz güldük, seyirci güldü. İzleyen milyonlar güldü lakin programı izlemeyen hiç alakasız bir nefret dolu bir güruh, mevzuyu bilmeyen bir sürü kişi eleştirdi. Lakin kıymetli değil. Bizim için güzel niyetle yapılan her şeyin başımızın üstüne yeri var. Tenkit de dahil. Biz eleştirilemez değiliz. Trolleri saymıyorum fakat yapan tenkitlerin başımızın üzerinde yeri var. Biz bundan hayli etkilenmedik. Biz platform geçtikten daha sonra üslubumuzdan taviz verseydik, ki esasen arkadaşlar mizah, lisanı bozma yeridir. Tırnak ortasında söylüyorum serseri bir lisan kullanılır. Herkese yağ çekerek bir mizah ortamı oluşturamazsınız. ömründe kimselerle şakalaşmamış beşerler bunu sav ederler. Lakin ülkemizde güldürü ile ilgili büyük kitlelere hitap eden herkes ya sansüre uğramıştır ya sık sık eleştirilmiştir. Bu işin bedeli bu büyük kitlelere oynayan bir güldürü insanıysan sansürü eninde sonunda yiyecektik. Bilmeyenler bir şey gelmiyor başınıza diye şaşırıyordu.

“KENDİSİYLE BARIŞIK BEŞERLER KENDİYLE DALGA GEÇER”

Mizahın birleştirici olduğunu kaydeden Kaya, “Başörtülü, seküler, muhalif seyircimiz de vardır. Bizim programımızda hepsi yan yana omuz omuza gülerler. Lisedeki en art sırasındaki dörtlü üzeredirler. Konuşanlar izleyicisi akıl sıhhati, ruh sıhhati en olgun kesim olabilir. Kendiyle barışık beşerler kendiyle dalga geçer. Küfürle güldürüyor diyen adamlar hayatında kimseyi güldürmemiştir” diye konuştu.

NE OLMUŞTU

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu dijital platform Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’ın ‘Konuşanlar’ isimli programına ‘Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyaloglar’dan inceleme başlatmıştı. Akabinde RTÜK, Hasan Can Kaya’nın ‘Konuşanlar’ programının 44. kısmının Exxen’in kataloğundan çıkarılmasına karar vermişti.

Odatv.com