Gaziantep’te bir garip düzmece dolar öyküsü

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Gaziantep’te dokuma işiyle uğraşan Cuma Karahan, iki başka arkadaşına olan borcunu ödemek için 15 yıldır müşterisi olduğu özel bir iştirak bankasındaki döviz hesabından bin 850 dolar çekti.

Çektiği paraları teslim alan Karahan, ondan sonrasında o paraları borçlu olduğu arkadaşlarına ödedi. Toplam 750 dolarlık borcunu alan Karahan’ın arkadaşlarından birine, dolarları bozdurmak için gittiği döviz ofisinde 100 doların geçersiz olduğu ve para makinesinden geçmediği söylendi.

Durumdan haberdar olan Cuma Karahan, paraları alarak çabucak bankaya koştu. Bankada yeniden denetim edilen paranın makiniçin bir kere daha geçmesi üzerine ne yapacağını şaşıran Karahan, polis takımlarına şikayette bulundu.

Şikayet üzerine denetim edilen paranın bin 100 dolarlık kısmında da 100 dolar geçersiz çıktı.

Yaşanan olay daha sonrası ne yapacağını şaşıran Karahan, parayı aldığına dair kayıtlar ile paraların seri numaralarının bulunduğunu belirterek, diğer şahısların de mağdur olmaması için işin peşini bırakmayacağını söylemiş oldu.

“BANKADAN ÇEKTİĞİM DOLARLAR UYDURMA ÇIKTI”

Yaşadığı farklı olayı anlatan iş adamı Cuma Karahan, “Bir ödemem için 15 yıldır çalıştığım bankaya giderek döviz hesabımdan bin 850 dolar çektim. Bin 100 dolar birine, 750 dolar da diğer birine ödemem vardı, bunları ödedim. Ödeme yaptığım arkadaşlarımdan biri kendisine TL lazım olunca parayı bozdurmak için döviz ofisine gidiyor ve parayı bozdururken 750 doların içerisinde 100 dolar uydurma çıkıyor. Bunun üzerine arkadaşım beni arayarak durumu anlattı. Ben de ona bu biçimde bir şeyin mümkün olmadığını ve parayı bankadan aldığımı söylemiş oldum. daha sonrasında da bankaya gittik ve düzmece para bankadaki para makinesinden bir daha geçti. O yüzden banka durumu kabul etmiyor. Yani ben 15 yıldır tıpkı bankanın müşterisiyim, kalpazan değilim dedim. Parayı aldığıma dair kayıtların hepsi de var, banka dökümleri var. daha sonrasında bankaya polis çağırdık ve daha sonrasında karakola gittik ve şikayette bulunduk. Karakolda bizden paranın başka kısmını istedi. Ben de başka arkadaşımdan paranın bin 100 dolarlık kısmını istedim. O parayı getirince dövizciye denetim ettirdik ve onun ortasında de 100 dolar geçersiz çıktı” dedi.

“MEMURLAR BİZİ BANKA MÜDÜRÜYLE GÖRÜŞTÜRMEDİ”

Olay daha sonrası tekrar bankaya gittiklerini ve düzmece doların bankadaki para sayma makinesinde bir defa daha geçtiğini söyleyen ve memurların kendilerini banka yetkilileriyle görüştürmediğini sav eden Karahan, “daha sonrasında da şikayette bulunduk ve durumu bankaya ilettik. Bankadaki memurlar bizi hiç bir biçimde banka müdürü ile de görüştürmedi. Yani bizim emelimiz mağduriyetimizin giderilmesi ve öteki insanların bu biçimde bir mağduriyet yaşamamasıdır. aslına bakarsan paralar kriminal incelemeye gönderildi. Polise teslim ettik. Bu dolarları 3-4 başka dövizciye gösterdik ve onlar da kesin uydurma dedi. Biz bankaya ve müşteri hizmetlerine gerekli şikayetlerde bulunduk. Başımıza birinci kere bu biçimde bir şey geliyor. Yani dövizcideki para makinesinden geçmeyen para bankadaki makiniçin geçiyor. Şaşırdık, bu biçimde bir şey beklemiyorduk. Hiç beklemiyordum” halinde konuştu.

“ARTIK DAHA DİKKATLİ OLACAĞIM”

Bu olay daha sonrası daha dikkatli olacağını ve bankadan aldığı paraları bilhassa denetim edeceğini vurgulayan iş adamı Cuma Karahan, “Bankadan aldığım para geçersiz mi diye hiç aklıma gelmezdi ancak bu biçimde bir şey yaşadık. Artık bankadan para alırken bile fazlaca dikkatli olacağım. Zira şuan hiç bir şeyi ispat edemiyorum” diye konuştu.