Erzurum’da 4 milyon 300 bin liraya kefil oldu, borçlu çıktı

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Çayırtepe Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan Zeynel Abidin Kaya, teze bakılırsa yıllar evvel vekaletini verdiği avukatı A.R.E. ve onun arkadaşı S.E.’nin tuzağına düştü.

HAYVAN SATIŞINA KEFİL OLDU

Kaya’ya ‘Hayvancılık işini büyültelim’ diyerek senet imzalatan avukat ve medikal şirketi olan arkadaşı, Kaya’ya evvel büyük bir ahır satın aldırdıktan daha sonra hem onun 270 büyükbaş hayvanını satın aldılar birebir vakitte etraf köylerden 400 büyükbaş daha satın alırken Kaya’yı kefil ettiler. Birinci etapta alınan hayvanların parasını ödeyen avukat ve arkadaşı, çabucak sonrasında ortadan kayboldu.

SENETLER UYDURMA ÇIKTI: 4 MİLYON 300 BİN TL’LİK VURGUN

Besiciler, ödeme günü gelince senetlerin karşılıksız olduğunu öğrendi. Besicilerin bağlantıya geçtiği A.R.E. ve S.E., şirketin battığını ve vakit istediklerini söylemiş oldu. Fakat verilen müddetin dbulunmasına karşın toplam 4 milyon 300 bin liralık paralarını alamayan 12 besici, dolandırıldıkları argümanıyla savcılığa hata duyurusunda bulundu.

“UTANCIMDAN KÖYÜME GİDEMİYORUM”

Kaya ise utancından 50 yıldır yaşadığı köyüne giremiyor. Dolandırıcılardan kendi hayvanlarının parasını istemediğini, yalnızca besicilerin parasını istediğini tabir eden Kaya, “Ben kefil olarak bu çeteye hayvan aldım. Birinci etapta besicilerin parasını ödediler. ondan sonrasında benim kefil olduğum öteki hayvanların parasını ödemediler. 12 kişinin parası ödenmedi. Ben kaybettiğim 270 hayvandan vazgeçtim, yalnızca insanların alacaklarını düşünüyorum. En azından bu insanların emeklerinin karşılığını versinler. 2 yıldır bekliyoruz. Köyüme ve meskenime gidemiyorum. Hayvancılık yapacağız dediler ve ahır tuttum. Paraları alacaklarımız var, onlarla ödeyeceğiz dediler. Senetler daima düzmece çıktı.” dedi.

“12 KİŞİYİ MAĞDUR ETTİLER, PERİŞANIZ”

Toplamda 4 milyon 300 bin liraya kefil olduğunu ve bunu ödeyecek durumu olmadığını söyleyen Kaya, “Adamları arıyorum ulaşamıyorum, daha sonra numaramı engelliyorlar. Beni tehdit ediyorlar. 12 kişi mağdur durumda. Besicilerle konuşmuyorlar. 4 milyon 300 bin lira borcumuz var. Bu beşerler perişan. Ben ne orta imza attım onu bile hatırlamıyorum. 1 yıldır köye giremiyorum.

“BORÇLULAR KAPIMDA”

Borçlular daima kapımda duruyor. Avukatın babasının konutuna gittim, ona villa almış. Köyüm ardımda lakin utancımdan giremiyorum. Ben senet kullanmazdım. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Bunlar çete, ne yapacağım bilmiyorum.” diye konuştu.