Erdoğan’dan ‘başörtüsü’ açıklaması: Anayasal teminat altına alacağız

kunteper

Member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyleki:

“İnsanlık, son birkaç yıldır salgınla başlayan ekonomik problemlerle ve sıcak çatışmalarla devam eden buhranlı bir periyottan geçiyor. Çabucak her gün dünyanın farklı bir köşesinde patlak veren yeni krizlere bilhassa dikkatli baktığımızda bununla gözlerimizi açıyoruz. İkinci Cihan Harbi daha sonrasında galiplerin çıkarlarını korumak gayesiyle inşa edilen global sistem son 70 yılın en büyük sarsıntılarından birini yaşıyor.

Dünya’nın geri kalanının canı, kanı, göz yaşı, yer altı kaynakları kıymetine bir avuç mahrurun refahını devam ettirmek üzerine şurası bu çarpık yapı kökünden çatırdıyor. İçinde bulunduğumuz devir çatışmalar çağına dönüşüyor. Varlıklı daha da zenginleşirken dünyada yoksulluk artmakta.

Son 50-60 yılın en yüksek düzeylerine ulaşan enflasyon batılı ülkeler dahil herkesi zorluyor. Bu ülkelerde kış yaklaşırken güç ve besin konusundaki kaygılar giderek tırmanıyor. Prag tepesinde önderlerden bunu dinledim, bu kışı nasıl atlatacağız diye. Bizim bu biçimde bir problemimiz yok dedim.

Ekonomisi zayıf, toplumsal barışını sağlayamamış, kırılgan devletler bu sancılı süreci yönetmekte zorlanıyor. Savaşla bir arada gündemin gerisine düşmüş olsa da önümüzdeki periyotta dünyada esaslı değişimler yaşanması kaçınılmazdır. Türkiye’nin verdiği gayretin yaptığı samimi davetlerin global barışa yönelik davetlerinin takdir topladığını görüyoruz.

7 milyon tahıl bizim ülkemiz üzerinden dünyaya servis ediliyor. Bu yalnızca başlangıç, yapacağımız daha fazlaca iş var. Türkiye Yüzyılı sözümüz her alanda beden bulacak ve gerçeğe dönüşecektir. Her kriz risk ve tehditlerle bir arada fırsatları da birlikteinde getirir. Türkiye son 20 yılda hayata geçirdiği prpje ve ıslahatlarla bugünlere hazırlık yapmıştır. Birileri oyunda oynaştayken biz satranç ustası üzere milletimizi bugünlere hazırladık.

“TÜRKİYE’Yİ FARKLI POZİSYONA TAŞIDIK”

Politikamızı belirlerken ülkemize yapılan dayatmalara değil insanımızın neye gereksinimi olduğuna baktık. Yurtharicinde yazılmış reçetelerle problemlere tahlil aramak yerine kendi göbeğimizi kendimiz kestik. nazaranve geldiğimizde Türkiye’yi eğitim, sıhhat, emniyet ve adalet üzerine inşa edeceğimizi söylemiştik. 20 yıl boyunca sözümüzün ardında durduk. 4 başlıktan başlayarak Türkiye’yi epey farklı pozisyona taşıdık. Gençlerimizin yüksek eğitime erişimini sağlamak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik.

KARADENİZ GAZI MESAJI

Geçenlerde milletlerarası iktisatçılarla bir toplantı yaptık. Şu tespiti yapmışlar; Türkiye altyapısını bitirdi. Bunun için geleceğinde problem yok… Her geçen gün daha da düzgüne gidiyoruz. Karadeniz’den doğalgazı çıkardığımız anda bunun tadına doyum olmaz. Bir vakit içinder sondaj gemimiz yoktu. 2 sismik araştırma gemisi, 5 sondaj gemimiz var. Doğalgazda da petrolde de artık imkanlarımızı bu sularda bulacağız.

‘BU TEMEL HAKKI GARANTİ ALTINA ALCAĞIZ’

Kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara kadar bir fazlaca sorun vardı ülkemizde. Benim polisimi kızlarımızın ağzını kapatmak okula sokmamak, tekme tokat okuldan atmak üzere uygulamalara tabi tuttular. Benim kızlarım imam hatipte okudular. Onları okuldan almak zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu farklı kentteki imam hatip okuluna göndermek zorunda kaldım. Artık bu biçimde bir zahmetimiz yok. Artık özgürlük, hürriyet var. Eğitimde öğretimde bunu yakaladık.

Kabine toplantımız var. Anayasa değişikliği teklifimizi Meclis’e getireceğiz. Bu temel hakkı anayasal teminat altına alacağız. (HABER MERKEZİ)