Erdoğan 9 yıl daha sonra bir daha “bira kutuları” dedi… Dolmabahçe gerçeği… Müezzin ve AKP’li vekil yalanlamıştı

kunteper

Member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam İstanbul’da STK temsilcileri ile bir ortaya geldiği iftar programında konuştu.

Seyahat Davası’nda çıkan kararları savunan Erdoğan, iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilmesiyle ilgili, “Bir zatla ilgili verilen karar birtakım etrafları rahatsız etti. Bu adam Türkiye’nin Soros’uydu. Seyahat Olayları’nın perde gerisi koordinatörüydü. Yargımız, onla ilgili en son sonucunı verdi. Kusura bakmasınlar bu ülkede yargı var. Yargı da kendi inandıklarını, bildiklerini hakkın hükümran olduğunu göstermek için bu sonucu verdiler verecekler.” dedi.

MESCİTTE İÇKİ TARTIŞMASINI YİNE AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ilerleyen dakikalarında yıllardır tartışma konusu olan “Camide bira kutuları ile girdiler” kelamlarını bir dahaledi.

Erdoğan, “Dolmabahçe Camii’nde bira kutularıyla caminin içlerinde oturan müptezeller, mescitten buradaki makamımıza kadar kanallar açmak suretiyle geldiler Gezicilere birlikte buradan Taksim Meydanı’na yürüdüler. Onları özgürlükçü olarak savundular” diye konuştu.

CAMİ MÜEZZİNİ: İÇKİ İÇİLDİĞİNİ GÖRMEDİM

Seyahat Parkı olayları sırasında mescitte içki içildiği sav edilmiş, cami müezzini Fuat Yıldırım ise içki içildiğini görmediğini söylemişti.

Fuat Yıldırım, Bezmialem Camii’nde yaşananlar niçiniyle polise de söz vermiş ve “Ben din adamıyım, palavra söyleyemem, içki içildiğini görmedim” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Kasım 2021 tarihinde de “Camide içki” tezini bir dahalemesi üzerine cami müezzini Fuat Yıldırım yine merak konusu olmuştu.

Odatv’nin ulaştığı Fuat Yıldırım, Seyahat Parkı olaylarından daha sonra verdiği tabirin akabinde hayatının değiştiğini belirtmişti.

Olayların akabinde yaşanan spekülasyonlardan daha sonra kendini Başakşehir’e bağlı Kayabaşı köyünde buldu. Sürgünden daha sonra Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın atamasına itiraz edip dava açtı.

Bugün ise Karaköy’deki Arap Camii’nin müezzini.

İLGİLİ HABER İÇİN:

Seyahat Müezzini organ bekliyor

SEYAHAT MÜEZZİNİ HALA ORGAN NAKLİ BEKLİYOR

Eşi lösemi hastası olan Fuat Yıldırım, köy mescidine atanmasıyla zorluklar yaşadı. Buna karşın Fuat Yıldırım’ın eşinin sıhhat durumu düzeldi.

Lakin, bu kere Fuat Yıldırım sıhhat sıkıntıları ile boğuşmaya başladı. Fuat Yıldırım, kronik böbrek rahatsızlığı niçiniyle haftanın üç günü diyaliz tedavisi görüyor. Sıhhatine kavuşması için tek deva ise “organ nakli”…

ESKİ AKP MİLLETVEKİLİ OLAYI ANLATIYOR

Ayrıyeten, Eski AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz, Yeni Şafak Gazetesi’ndeki köşesine “Camiye içkiyle girdiler” tezlerini taşımıştı.

Mescitte o gece yaşananları dinlemek ve incelemek için mescide gittiğinde periyodun Avrupa Birliği Bakanı Hâkim Bağış’ın, cami müezzini Fuat Yıldırım’dan bilgi aldığını belirten Gündüz, “Cami müezzini Fuat Yıldırım olayları bir daha yaşar üzere anlattı. Ayrıyeten tümünün görsel kayıtlarını yapmış” tabirlerini kullanmıştı.

İşte Süleyman Gündüz’ün 9 Haziran 2013 tarihindeki yazısından ilgili kısım:

“…Salı günü haberleri okuyunca mescide uğrayıp gerçeği öğrenmek istedim.

Bunun üzerine Çarşamba günü Dolmabahçe Bezmiâlem Valide Sultan Camii”ne gittim.

Mescide vardığımda dışarıda müdafaalar vardı. İçeriye girdim, Caminin ortasında Avrupa Birliği Bakanı Hükümran Bağış yetkililerden bilgi alıyordu. Ben de yanlarına yaklaştım ve dinlemeye başladım. Cami müezzini Fuat Yıldırım olayları bir daha yaşar üzere anlattı. Ayrıyeten tümünün görsel kayıtlarını yapmış.

Cumartesi ve Pazar akşamı Dolmabahçe”de biriken göstericilere polis müdahale edince bir küme mescide sığınmak zorunda kalmış. Birinci gün kâfi bir vakit bulunduğu için ayakkabıları çıkartarak mescide girmişler. İkinci gün müdahalenin şiddet dozu arttığı için göstericiler can havliyle ayakkabılarını çıkartmadan cami kapısının anahtarını kırarak içeri girmişler. Müezzin Fuat Beyefendi göstericileri sakinleştirmiş, yaralananlara mescitte tedavi imkânı tanımış. Ne alkol alan ve ne de içen bir kişi görmemiş. Polislerle konuşmuş ve ortalık sakinleşince göstericileri mescitten sükûnetle çıkartmış. Son cemaat mahfilindeki pencerede ezik bir bira kutusu kalmış. Oraya nasıl bırakıldığını görmemiş. Olay özetle bu biçimde gelişmiş…”