EMEP Genel Lideri Akdeniz: Demirtaş’a toz kondurmayız

kunteper

Member
DİYARBAKIR – Diyarbakır’da temaslarda bulunan Emek Partisi (EMEP) Genel Lideri Ercüment Akdeniz, Başak Demirtaş’ı meskeninde ziyaret etti. Demirtaş ve Akdeniz, demokrasinin, adaletin tesis edilmesi için birlikte çaba edilmesi gerektiğini söylemiş olduler.

Başak Demirtaş ile yapılan toplantıda konuşan Akdeniz, hala tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş ve siyasi tutuklulara karşı hukukun uygulanması gerektiğini vurguladı. Akdeniz, Demirtaş’a karşı uygulanan hukuksuzluğun karşısında, kendisinin yanında ve dayanışma içerisinde olacaklarını söylemiş oldu.

‘DEMİRTAŞ ÖZGÜR OLMALI’

Görüşme sırasında “Eşim Dilek ve EMEP’li bayanların selamını getirdim, yüksek dayanışma hislerini iletiyorum” diyen Akdeniz, Erdoğan’ın geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak şunları söylemiş oldu: “Anaların gözyaşı, çocukların dramı yarıştırılamaz. Bu Diyarbakır’ın da, İstanbul’un da halkını incitir. Demirtaş ailesinin yanındayız. Şunu belirtelim, Demirtaş bu halkın yetiştirdiği en uygun evlatlarından birisi, halkın temsilcisi. Biz ona toz kondurmayız. Açık olan şu, Türkiye bu biçimde kritik bir viraja girmişken Demirtaş ve arkadaşları özgür olmadığı sürece özgür bir seçim olamaz. Bunun gayretini daima birlikte vereceğiz. Demirtaş’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. AYM kararları, AİHM kararları ortada, bu hukuku uygulamak kıymetli. İktidarın yapması gereken kozmik hukuk kurallarına uymaktır.”

Akdeniz, gençlere de seslenerek Selahattin Demirtaş’ın son kitabı “Efsun”u önerdi. Akdeniz, “Efsun’u bitirince Demirtaş’a yazacağım. Kitabın olgunlaşma süreci olağanüstü. Bir halkın hislerini hem mizahla hem kara mizahla anlatmak olağanüstü bir şey, bütün gençlere öneriyorum” dedi.

‘SELAHATTİN’İ SİYASİ İKTİDAR İÇERDE TUTUYOR’

Başak Demirtaş da AİHM sonucuna karşın Demirtaş’ın siyasi iktidar tarafınca içeride tutulduğunu söz ederek, ülkede yaşanan hukuksuzluktan tüm Türkiye halklarının da etkilendiğine dikkat çekti. Demirtaş, hukuksuzluğa karşı birlikte çaba edilmesi gerektiğini söylemiş oldu.
Başak Demirtaş, şöyleki konuştu: “Selahattin ile konuştum, sizin geleceğinizi söylemiş oldum, epeyce memnun oldu, selamlarını iletmemi istedi. Ülke olarak epey güç vakit içinderdan geçiyoruz. Her şey maalesef epeyce berbat gidiyor. birebir zamandamokrasi hem ekonomik açıdan, hukuk açısından berbata gidiyor. Bizler bu biçimde olmasını istemeyiz. ötürüsıyla ülkemizi düze çıkarmak için gayret etmeye devam etmeliyiz. Selahattin ile ilgili uygulanmayan bir AİHM sonucu var. Selahattin ile şu an burada, bu görüşmeyi bir arada yapmamız gerekiyordu. Maalesef yasalar ayaklar altına alınmış durumda. Olağanda AİHM sonucu Türkiye için bağlayıcı bulunmasına karşın uygulanmıyor. Siyasi iktidar tarafınca uygulanmıyor, bunu biliyoruz. Anayasa’ya bakılırsa Selahattin’in bırakılması gerekiyor. Bu yalnızca Demirtaş ve Osman Kavala problemi değil, Türkiye’deki hukuk sorunu de değil, Avrupa’nın da kendi prensiplerine sahip çıkması gerekiyor. Sonuçta AİHM’in vermiş olduğu bir karar var. Onlardan da bir beklentimiz var, Türkiye kamuoyundan da beklentimiz var. Dediğim üzere, bu Demirtaş ve Kavala problemi değil, yargının bağımsız ve tarafsız olması sorunu ile ilgilidir. bu biçimde bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Bu tabi ki hukukî bir sorun olmaktan da çıktı. Selahattin ve arkadaşları 5 yılı aşkın bir müddetdir içeride. Hukuksuzlukla başlayan süreç iktisada kadar her şeyi etkilendi. Bu hukuksuzluk yalnızca Demirtaş ailesini etkilemiyor, tüm Türkiye halkı olarak, 84 milyon olarak hepimiz etkileniyoruz. Daima birlikte gayret ederek hoş özgür günlere tez vakitte ulaşabiliriz.”
Konuşmanın akabinde Emek Partisi Genel Lideri Ercüment Akdeniz, göçmenleri mevzu alan yeni kitabı “Sekizinci Kıta”yı Başak Demirtaş ve Selahattin Demirtaş için imzalayıp armağan etti.
Başak Demirtaş ise Selahattin Demirtaş’ın son romanı “Efsun”u Akdeniz’e ikram etti.