“Ekonomik durumum iyidir”

kunteper

Member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan “Anadolu Soruyor” programında konuştu.

Kendisine yöneltilen geliri ve mal varlığıyla ilgili bir soruya Erdoğan, “Ekonomik durumum güzeldir. Benim devletle işim yok. Kendi işim restoran işidir. Aile üyeleri olarak inşaat işleri olan devletle işi olmayan, ihaleye girmeyen yerimiz var. bu türlü hamdolsun kendimize gelecek gelirlerimiz var. Benim besin işlerindeki ortaklarım bu işleri takip eder. Vaktimin birden fazla vakıf işleriyle uğraşmakla geçiyor” diye konuştu.

Bilal Erdoğan, vakit zaman kendisini ‘kişi kişiyi kendi üzere bilir’ diyerek teselli ettiğini belirterek “Medya diye bir şey var. Magazin diye bir şey var. Allah tecessüsü yasaklıyor bize. Kapalıyı araştırmak, diğer insanlara haddinin ötesinde ilgi göstermek diye. İnsanlarda bu var. Beşerler Cumhurbaşkanının ailesini, oğlunu konuşurlar. İngiltere Kraliyet ailesini herkes konuşuyor” dedi.

Birinci gelirini lise son sınıfta elde ettiğini belirten Erdoğan, “Orada bir süre çalıştım. bu biçimde biz kat sayı mağduru olduğumuz için okulu asıyorduk bu biçimde şantiyeye gidiyorduk” sözlerini kullandı

BEDELLİ ASKERLİK BENİM DE HAKKIMDI

Erdoğan, yaptığı bedelli askerlik, çalışma ve iş mesleğiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Amerika’ya gittim daha sonra. Orada para kazanmak için değil ancak çeşitli aktiviteler yaptım. Dünya Bankası’nda 2 yıl çalıştım. Doktoraya başladığımda asistanlık yaptım. Ders asistanlığı yaptım. Bunun üzerine de dövizle askerlik yapma hakkı elde ettim. Bunu da yaptım. 3 yıldan fazla yurt haricinden çok çalışan bireylere tanınan bir hak. Bunu sordum da; ben başbakanın oğluyum, gidip askerlik yapsam uygun olur mu diye. Dediler bu hak kimde olsa kullanır. daha sonrasında bir lokanta işine girdik lisedeki arkadaşlarımla birlikte. Bugün benim mal varlığımdaki ekonomik durumum güzeldir. Benim devletle işim yok. Kendi işim restoran işidir. Aile üyeleri olarak inşaat işleri olan devletle işi olmayan, ihaleye girmeyen yerimiz var. bu türlü hamdolsun kendimize gelecek gelirlerimiz var. Benim besin işlerindeki ortaklarım bu işleri takip eder. Vaktimin birden fazla vakıf işleriyle uğraşmakla geçiyor.”

KRİZLER DEVAM EDİYOR

Devrin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2008 ekonomik krizi ile ilgili ‘teğet geçti’ tabirlerini kullanımı ile ilgili konuşan Bilal Erdoğan, “2008 global ekonomik krizi çabucak hemen bitmedi. Bilhassa 2008-2009 krizi aslında 1929 büyük buhranından beri yaşanan en büyük kriz. Aslında çabucak hemen bitmedi” dedi.

Koronavirüs salgınının ve Rusya-Ukranya savaşının krizi beslediğini tabir eden Erdoğan, “Dünya yapısal sorun olduğu için krizlerden kurtulamıyor. Bir sürü birlik kurulmuş. Artık Birleşmiş Milletler bir karar alamıyor, problemleri çözemiyor. UNESCO’dan Dünya Ticaret Örgütü’ne kadar hepsinin temelleri çatırdıyor. Türkiye’de bilhassa savaş devreye girince güç maliyetlerinden ötürü etkilendik. Türkiye geçen sene sübvansiyon yaptı. Sübvansiyon yapıldığı vakit da vatandaş anlamıyor. Bu bu biçimde gitmeyecek dedi ‘vatandaşa biz bunu yansıtacağız’ dedi. Buna vatandaşın reaksiyon göstermesi çok normal” diye konuştu.

ERDOĞAN KİMSEYİ AÇTA AÇIKTA BIRAKMAZ

Şu anki ekonomik krizin ve devamının Türkiye için bir fırsat sunduğunu düşündüğünü söyleyen Erdoğan “Türkiye olarak güçlenerek çıkabiliriz. Nedir? Başımızdaki iktidarın bunları çözebilecek, geçmişte de çözmüş olması. kuvvetli bir başkan olması, kriz periyodunda başarmış bir önderimiz olması. Bu olsaydı bizim de boştu aslına bakarsanız. Allah’ın müsaadesiyle Tayyip Erdoğan kimsenin açta açıkta kalmasına müsaade edecek bir başkan değil” dedi.

Salgın devrinde vatandaşlara yardımda bulunulduğunu belirten Bilal Erdoğan kelamlarına şöyleki devam etti:

“Diğer ülkeler ekonomilerini soğutma istikametinde ilerlerken Türkiye ihracat istikametinde ilerliyor. Bir geri çekilme, daha sonrasında atak evresine gidileceğini düşünüyorum.”

AVRUPADAKİLER 3 BİN EUROYLA GEÇİNEMEİYOR

Recep Tayyip Erdoğan devrinde yaşadığı için kendini şanslı hissettiğini söz eden Bilal Erdoğan “Siyaset; bir ülkenin önünün açılması demek. Gençler bu manada hayli şanslı. Gençler yurt dışına gitmek görmek, gezmek ve işe girmek istiyorlar. Bir genç bana geçen gün dedi ki ‘gönderin gitsin görsünler, o denli geri gelsinler.’ Sanıyor musunuz ki Almanya’da 3 bin euro kazanan biri burada 50 bin lirayla yaşayan üzere yaşıyor mu? Burada 50 bin lira olan geliri güçlü. Lakin orada 3 bin euro alan kişi zorla geçiniyor tahminen de” diye konuştu.

Erdoğan konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Bir gencimiz gitsin, Amerika’da tam burs kazanacak biçimde muvaffakiyet yaptın, gelsin ülkesine hizmet etsin Selçuk Bayraktar’lar üzere, ülkemize hizmet etsin. Toplumsal bilimlerde önemli bir literatürümüz var aslında. Osmanlı periyodundan bugüne çevrilmeyen hala okunmayanlar var. Osmanlı bu Batılılaşmayı nasıl yaşamadı? O gün ki kuralları bizim bilmemiz var. Gençlerimiz tez sahibi Türkiye’yi tercih ediyor.”