Doğum daha sonrası gebelikten korunma konusunda en merak edilen sorular

Venole

Active member
Doğum daha sonrası annelerin ne vakit yeniden korunmaya başlaması gerekir?

Emzirme devam ederken, doğumdan daha sonra en erken altı hafta içerisinde regl periyodu başlayabilir. Regl olmadan 2 hafta evvel yumurtalar oluştuğu için gebelik ihtimali oluşur. Doğumdan 3 hafta yahut 21 gün daha sonra uygun olan doğum denetim metodu seçilmelidir.

Doğum daha sonrası sütü (emzirme süreci) yeni bir hamileliği koruyabilir mi ? Muhafazayı desteklemek için yapılması gerekenler var mıdır?

Emzirme, yumurtlama ve yumurtlama gelişmenini baskılayan prolaktin hormonunu arttırır ve artan bu hormon gebelikten koruyabilir. Anneler, bebeklerini tamamen yahut tamama yakın emzirerek ve fazlaca az/minimum ölçüde ek besin vererek emzirmenin gebelikten esirgeyici tesirini nazaranbilirler. Emzirmeyen annelerin 3 hafta sonunda, uygun biçimde emzirenlerin ise 3. ayın sonunda ek bir korunma metoduna başlaması gerekir.

Uygulanan doğum denetim halleri nedir?

Tüplerin bağlanması: Sezaryen esnasında uygulanabilmekle birlikte, olağan doğum daha sonrası lohusalık periyodu bitiminde laparoskopi yoluyla rastgele bir vakitte da uygulanabilir.

Doğum denetim hapı: Östrojen ve progesteronu birliktece içeren doğum denetim haplarının sütün ölçüsünü ve kalitesini azalttığı bilinmektedir. Bu niçinle bebeğini sadece sütüyle besleyen annelerin doğum denetim hapı kullanımı önerilmez. Lohusalığın 6. ayında emzirme periyodunda de doğum denetim hapı önerilmektedir. Bu prosedür gebeliği önlemede %99 tesirlidir. Emzirmeyen annelerin doğumdan yalnızca 3 hafta daha sonra bu prosedürü kullanmaya başlaması önerilebilir.

Yalnızca progesteron içeren doğum denetim hapları: Doğumdan 6 hafta daha sonra başlanmalıdır. Emzirme devrinde itimatla kullanılabilir.

Progesteron İçeren İğne (3 aylık iğne): Sütü az da olsa arttırdığı saptanmıştır. Adet görmemeye niye olabilir ve bu durum iğne kesilince düzelir.

Aylık İğneler: Östrojen içerdiği için sütü azaltabilir. Doğumdan 6 hafta daha sonra başlanması önerilir.

İmplant: Kolda, cilt altına uygulanan hormon içeren yaklaşık 3 cm’lik çubuk biçiminde bir yapıdır. Üç yıl koruyuculuğu vardır. Adet görmemeye niye olabilir.

Erkek yahut bayan kondomu: Yanlışsız kullanımda %98-%95 içinde tesirli olmaktadır. Erkekler ve bayanlar tarafınca uygulanan usuldür. Lohusalık bitiminden itibaren kullanılmaya başlanabilir. İstediğiniz en kısa vakitte kullanmaya başlayabileceğiniz doğum denetim formları içinde yer almaktadır.

Rahim içi araç (spiral): Bu prosedür %99’dan fazla tesirlidir ve doğumdan daha sonraki 4 ile 6 hafta içerisinde, hatta kimi vakit doğumdan 48 saat daha sonra bile takılabilir. Emzirirken inançlıdır ve sütün ölçüsünü ve kalitesini etkilemez.

Doğum denetim tekniği seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Doğum denetim prosedürünü kullanacak kişi, emzirme- emzirmeme durumu ve eşlik eden hastalığına göre korunma yolunu seçmelidir. Doğumdan daha sonrasındaki birinci 6 hafta ortasında, 35 yaş üstü ve sigara içenlerde, hipertansiyon rahatsızlığı, damar tıkanıklığı hikayesi, iskemik kalp hastalığı, inme hikayesi, komplike kalp kapak hastalığı, nörolojik semptomlarla birlikte migreni, göğüs kanseri, komplikasyonlar ile birlikte olan diyabet rahatsızlığı, karaciğer tümörü olan bireyler doğum denetim hapları ve hormonal denetim formlarını kullanmamalıdır.

Sonraki gün hapları doğum denetimi için kullanılan bir prosedür midir?

Korunmasız cinsel bağlantılarda gebelik oluşumunu engellemek maksadıyla kullanılan sonraki gün hapı etken hususu yardımıyla yumurtanın döllenmesinin önüne geçmekle birlikte çabucak hemen döllenen bayan yumurtasının tutulmasını da engelleyerek gebelik oluşumuna pürüz olmaktadır. İlaç, korunmasız cinsel alakanın akabinde ne kadar erken alınırsa o kadar tesirli olmaktadır. Ekseriyetle ilginin akabinde 24 saat ortasında kullanılan sonraki gün hapı gebeliği yüksek oranda engellemektedir.

Doğum denetim formları yan tesir oluşturur mu?

Doğum denetim biçimlerinin yan tesirleri olabilir. Rahim içi araç kullanmasının orta kanama, enfeksiyon üzere yan tesirleri olabilir. Bilhassa hormonal korunma hallerinin bulantı, orta kanama, baş ağrısı, cinsel istekte azalma, göğüs hassasiyeti, duygu-durum değişiklikleri istenmeyen yan tesirler olarak karşımıza çıkabilir. Doğum denetim haplarının, bilhassa kombine oral kontraseptif ( (gebelikten hami yöntem) kullanmasının önemli bir riski pıhtı oluşma riskinde artıştır. Pıhtı oluşması derin ven trombozu, kalp krizi, inme ve akciğer embolisi ile sonuçlanabilir. Fakat bu risk pek düşüktür. Pıhtı oluşma riskinizi artıran durumlar: çok kilolu olma, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşantı sürmek, sigara içmek, ailede damar tıkanıklığı ve pıhtı hikayesi bulunması olarak sıralanabilir.

Doğum denetimine karşın gebe kalma riski var mıdır? Neye dikkat edilmesi gerekir?

Kullanılan doğum denetim formlarının başarısızlık oranları, kimi sistemler için hastanın uygulamadaki başarısına bakılırsa değişir. Kombine doğum denetim hapları % 0.1-3, sadece progesteron içeren haplar % 0.5-3, spiral % 0.1-2, cilt altı implantları % 0.05, depo enjeksiyonlar % 0.3 ve prezervatif % 3-14 başarısızlık riski taşır. Yani epey düşük bir risk oranına sahip olsa da hamile kalınabilir.