Davutoğlu’ndan 7 yıl daha sonra ‘HDP ile ittifak’ karşılığı

kunteper

Member
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı yeni seçim yasası teklifinin Millet İttifakı’nı bölmeyi hedeflediğini belirterek “Altı genel lider Meclis çoğunluğunun nasıl sağlanacağını önyargısız konuşmalı; bölgesel ittifak mı, vilayetler bazında ittifak mı, ortak listeler mi, bütün bunlar daha sonradan seçenek olarak masada tartışılır” sözlerini kullandı.

Davutoğlu, AK Parti Genel Lideri olduğu devirde HDP’ye koalisyon teklif ettiği tezinin ise hakikat olmadığını söylemiş oldu. Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, T24’te Murat Sabuncu’ya açıklamalar yaptı.

Cumhur İttifakı’nın TBMM’ye sunduğu seçim yasası teklifini kıymetlendiren Davutoğlu, “İktidar taktik savaşlarına başladı. Yeni seçim yasasında siyasi ahlaksızlık var. Gelecek Partisi olarak iktidarın bu yasa ile nereye mayın koyduğunu tek tek inceliyoruz” dedi.

CHP, DÜZGÜN Parti, Gelecek, Saadet, DEVA ve Demokrat Parti ile kurulan masanın Türkiye’ye umut olduğunu belirten Davutoğlu “6’lı masa Meclis çoğunluğunu hedeflemeli. Altı genel lider Meclis çoğunluğunun nasıl sağlanacağını önyargısız konuşmalı; bölgesel ittifak mı, vilayetler bazında ittifak mı, ortak listeler mi, bütün bunlar daha sonradan seçenek olarak masada tartışılır. Türkiye demokrasisinin çıkarına tavır sergilemeliyiz. Bütün muhalefet partileri, biz de dahil, fedakarlık yapabilmeliyiz. Küçük hesaplar peşinde olmamalıyız. Sabırla, taş üstüne taş koymalıyız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin muhtemelen 2. tipe kalacağını, Meclis tablosunun ortaya çıkacağını belirten Gelecek Partisi başkanı, “O yüzden Meclis’teki matematik önemli” dedi.

‘HDP’YE TEKLİF OLMADI’

Davutoğlu, 2015 yılında seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak nazaranv yapan ve ondan sonrasında HDP’den istifa eden Müslüm Doğan’ın “HDP’ye 2015 yılında devrin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafınca koalisyon teklifi yapıldı” kelamlarına de “HDP’ye o devir koalisyon teklifim olmadı. Seçim hükümeti için bakanlık görüşmesi yaptım” cevabını verdi.

Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala davasına ait tenkitlerinde de haklı olduğunu belirterek, “AİHM Türk vatandaşlarının hukukunu koruyor” dedi.

Müslüm Doğan ne demişti?

DW Türkçe’ye konuşan Müslüm Doğan, 2015 yılında HDP’ye o periyot Başbakanlık nazaranvinde olan Ahmet Davutoğlu tarafınca koalisyon teklifi yapıldığını açıklamıştı. Doğan’ın açıklamalarının ilgili kısmı şu biçimdeydi:

Haziran 2015 seçimlerinin akabinde kurulan seçim hükümetinde bakan olarak yer aldınız. O periyot, Başbakan Ahmet Davutoğlu da istikşafi görüşmeleri yürütüyordu. HDP’ye koalisyon teklifinde bulunuldu mu?

Tüm siyasi partilerle görüşmeler yapıldı. HDP’ye de bir teklif geldi. HDP aslında bu süreçte, siyaseti hakikat okuyamadı. Siyaseti ve süreci yanlışsız okumaması niçiniyle koalisyona katılmadı. Zarurî bir seçim hükümeti olduğu için, Anayasal gereklilik üzerinden temsilci verdi. Ancak bir hükümet iştiraki, gerçekleşmedi. Bunun da ağır sonuçları oldu ülke için. Bugün HDP, MHP yerine hükümet ortağı olabilirdi. Cizre yaşanmayabilirdi. Devletin çok güvenlikçi siyasetleri engellenebilirdi. Fakat, siyasi partinin yaklaşımı o kadar dar ve sığdı ki, bir kaçak çaya indirgendi. “Kaçak çay içip gidersiniz” diye bir indirgemeci ve siyaseti okuyamama ile sonuçlanan bir durumdu. Doğal bu fazlaca ağır bir sonuca niye oldu.

Ahmet Davutoğlu, HDP’nin reddi üzerine koalisyonda ısrarcı oldu mu?

Israrcılığı şu biçimde oldu. Alışılmış o görüşmeler yapılıyordu. Sayın Davutoğlu, bizim Ali Haydar Konca ile birlikte yaptığımız sohbette hükümet kurmada hayli samimi olduklarını gördüm. “Keşke o hükümet kurulsa” sözünü kullandı. Ben Davutoğlu’nu o devirde samimi buldum. Yani hükümet kurmadaki samimiyeti ortaya koymuştu bilhassa görüşmelerimizde. Lakin bu heba edildi. Bu da Kürt siyaseti manasında, Türkiye’nin geleceği manasında, kaybedilmiş yıllar olarak tarihteki yerini alacaktır tıpkı vakitte ağır bir bilançoyla.

Parti içerisinde teklifle ilgili görüşmeler oldu mu? Siz nasıl yaklaştınız?

Milletvekillerinin birçok merhum Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan siyaset bilgeleri o devirde biz de o tartışmaya katılmıştık. Ben de hükümet ortağı olmamız gerektiğini söylemiş oldum. İki kere bu biçimde bir toplantı yapıldı. İki görüşmede da bizim hükümet ortağı olmamızın yanlışsız olacağını ben kendi görüşlerimi tabir ettim. Hatta bu görüşlerim niçiniyle de makyavelizmle suçlandım. Makyavelist bir siyaset anlayışının olduğu Sırrı Süreyya tarafınca bana bu biçimde yarı latife biçimde tabir edilmişti. Ben, birlikte yaşama paradigmasının bu biçimde bir şeye feda edilmesini kabullenemiyorum.