CHP’li Akın: Bir yılda yüzde 146 zamlanan mutfak tüpünden özel tüketim vergisi kaldırılsın

kunteper

Member
ANKARA- CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, son periyotta akaryakıt mamüllerine gelen fahiş artırımların bununla birlikte mutfak tüpü fiyatını da artırdığını kaydederek, mutfak tüpünden özel tüketim vergisinin (ÖTV) kaldırılmasını önerdi.

Yaptığı yazılı açıklama ile AK Parti’nin ekonomik siyasetini eleştiren ve gelen artırımlara dikkat çeken Akın,

“Elektrik faturaları vatandaşları perişan ederken, son periyotta akaryakıt mamüllerine gelen artırımların en büyük sebebi ulusal paramız Türk Lirası’ndaki kıymet kaybından kaynaklanıyor. Akaryakıt mamüllerine gelen artırım beraberinde bir epey vatandaşımızın mutfağında kullandığı tüp meblağlarını da rekor seviyede artmasına niye oldu” tabirlerine yer verdi.

‘TÜPE BİR YILDA YÜZDE 146 ORANINDA ARTIRIM GELDİ’

Türkiye’de bilhassa kırsal bölgelerde daha ağır kullanılan mutfak tüpüne gelen artırımların vatandaşı mağdur ettiğine işaret eden CHP’li Akın,

“Bir yıl evvel 122 liraya satılan 12 kilogramlık mutfak tüpünün bugün fiyatı 300 lirayı aştı! Öbür bir deyişle mutfak tüpü son bir yılda yüzde 146 oranında zamlandı. Bu fahiş artırımı dar gelirli vatandaşlarımız nasıl kaldırsın?” değerlendirmesinde bulundu.

TÜPTEKİ KDV DÜŞÜRÜLMELİ

CHP’li Akın, temel bir gereksinim bulunmasına rağmen mesken tipi mutfak tüpünden özel tüketim vergisi (ÖTV) ile yüzde 18 oranında katma kıymet vergisi (KDV) alındığını kaydederek, şu biçimde konuştu:

“Bugün 301 liraya satılan 12 kilogramlık mesken tipi mutfak tüpünden yaklaşık 21,5 lira ÖTV, yaklaşık 46 lira da KDV alınıyor. İktidar mutfak tüpünün kullanılmasını özel tüketim sayıyor. Fahiş meblağları vatandaş lehine düşürmek için mutfak tüpünden alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da düşürülmeli. KDV yüzde 1’e düşürülür; ÖTV de kaldırılırsa mutfak tüpünün fiyatı 234 liraya düşüyor.” (DUVAR)