Che Guevara’nın katili öldü

kunteper

Member
Küba’nın devrimci önderi Ernesto Che Guevara’yı öldüren Bolivyalı asker 80 yaşında öldü.

İngiliz The Guardian’ın haberine bakılırsa Che Guevera’nın yakalandıktan daha sonra kurşunlayan Bolivyalı asker Mario Mario Terán’ın uzun bir hastalıktan daha sonra öldüğü duyuruldu.

1959’da Fidel Castro idaresinde diktatör Fulgencio Batista’yı devirerek iktidarı ele alan, Küba ihtilalinin önde gelen isimlerinden biri olan Guevara, Küba hükümetinde birkaç yıl üst seviye bir yetkili olarak nazaranv yaptıktan daha sonra, Afrika’da ve çabucak sonrasında Güney Amerika’da öteki ihtilallere liderlik etmek için yola çıkmıştı.

Che Guevara, 1967’de Bolivyalı askerlerce yakalandıktan daha sonra Mario Terán, Guevara’yı öldürmek için seçilmişti.

Mario Teran sonrasındasındaları Che’nin ağzından son olarak “Beni öldüreceğini biliyorum, ateş et! Yalnızca bir insanı öldüreceksin!” kelamlarını duyduğunu aktarmıştı.

Ayrıyeten Mario Teran Che’yi öldürdüğü anlar için daha sonraları ‘yaşamımın en makûs anıydı’ diyecekti.

Mario Teran, Che’nin son dakikaları için şu tabirleri kullanmıştı:

“Che’yi iri, hayli iri gördüm. Gözleri ağır bir biçimde parlıyordu. Bana gerçek geldiğini hissettim ve bakışlarını üzerime diktiğinde, başım döndü. ‘Sakin ol’ dedi bana, ‘İyi nişan al! Adam öldüreceksin!’. daha sonra kapıya yanlışsız bir adım geri gittim, gözlerimi kapadım ve ateş ettim.”

Öte yandan Mario Teran’ın birinci kurşun atışları Che’nin göğsünü ıskalarken daha sonrasındaki atışlar isabet etmişti.