Bursa’da SMA hastası bebek, kilo almaması için aç yatırılıyor

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Bursa’da, 2018 yılında evlenen İsmail- Rabia Harput çiftinin bir yıl daha sonra dünyaya gelen bebekleri Sefa, 18 aylıkken yürüme kuvvetliğü çekmeye başladı.

Sefa bebeğe, Spinal Muskuler Atrofi (SMA) Tip 2 hastalığı teşhisi kondu. Harput çifti gen tedavisi için valiliğe başvurup yardım kampanyası başlattı.

ABD’deki hastanelerin 2 yaşını geride bıraktığı için oğullarını kabul etmediğini belirten Rabia Harput, gerekli olan 2,4 milyon doların toplanması halinde tedaviye Dubai’de başlayacaklarını söylemiş oldu.

“BEBEĞİMİZ HİÇBİR HALDE YÜRÜYEMİYOR”

Dubai’deki tedavide ise 13,5 kilo sonunun olduğunu belirten Rabia Harput, 1,5 kilo alması durumunda buradaki tedaviden de yararlanamayacaklarını, Sefa’yı birçok gece aç yatırmak zorunda kaldığını belirten Rabia Harput, şu biçimde konuştu:

“18 aylık olana kadar fazlaca sağlıklı bir bebekti. 18 aylıktan daha sonra yürüyen bebeğimiz yürüyemez oldu. Emeklerken kasvet çekmeye başladı. Yürümesi durunca hekim gen testi aldı. Biz burada SMA hastası olduğunu öğrendik. Bebeğimiz hiç bir biçimde yürüyemiyor.

“PARA TOPLANSA DAHİ TEDAVİ ALAMAZ DURUMA GELECEK”

Bu hastalıkta şu an almamamız gereken 1,5 kilo var. 13,5 kilo olduğu vakit para toplansa dahi tedavi alamaz duruma gelecek. Amerika yaştan dolayı kabul etmedi. O yüzden Dubai’de tedavi olacağız. 1,5 kilo alırsa artık Dubai’de de tedavi olamayacağız.

“ELİMİZDEKİ PARA ERİYOR”

Euro arttıkça elimizdeki para da eriyor. Bebeği yedirmeden, içirmeden uyutmak da epey sıkıntı. Akşamları aç uyutmak zorumda kalıyorum. Uyuyamadığı vakit bir bardak yoğurt içiriyorum. O biçimde uyumaya çalışıyor. Allah kimsenin başına vermesin. Çok sıkıntı bir hastalık. Biz büyüklerimizden iş insanlarından takviye bekliyoruz.

“YAŞTAN ÖTÜRÜ ABD KABUL ETMİYOR”

Yurtharicinde aldıkları tedavilerle bebeklerimiz güzelleşiyor. Bu hastalık vefata kadar gidiyor. bu biçimde bir tedavi varken bebeklerimizin ölmesine hiç gerek yok. Türkiye 82 milyon nüfusa sahip bir ülke. Sesimizi duyurup, herkes de bize yardım ettiği takdirde epeyce kısa müddette toplanacak bir para. Şu an Sefa 2 yaşında. Yaştan dolayı Amerika Birleşik Devletleri bizi kabul etmiyor. Dubai’deki tedavi merkezi kabul ediyor. Onlar da 13,5 kiloyu geçmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Bizim almamamız gereken 1,5 kilomuz var. Bir bebeğe yeme demek ne kadar kolaysa bizim için de lakin o kadar kolay.”

“ÇOCUĞUM GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ERİYOR”

“Ancak fazlaca büyük bir meblağ. Meskenimi satayım, otomobilimi satayım, böbreğimi satayım, diyerek olmuyor bu iş. Kimin elinden ne geliyorsa, herkesten yardım bekliyoruz. Devlet büyüklerimiz, iş insanlarımız herkesten takviye olmalarını bekliyoruz. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Sesimizin, bütün SMA’lı çocukların sesi olsun istiyoruz. Sefa için yapılan kampanya çerçevesinde geçen hafta kermes yapıldı. Orhaneli Belediye Liderimiz, bir kermes daha yapacağını söylemiş oldu. Dağ-Der Lideri da kermes için yemin etti. Gerek bağışçılarımız olsun gerek kermesler olsun kampanyayı yürütmeye çalışıyoruz. 2 aylık süreçte yüzde 2 düzeyine yeni geldik. Bir an evvel yüzde 100’e ulaşıp çocuğumu tedaviye götürmek istiyoruz. Çocuğumuzdan öbür bir şey düşünemez olduk. Geceleri uyuyamıyoruz. Çocuğum gözümüzün önünde eriyor. Gerilim ve meşakkatten saçlarımın ortasında yaralar çıktı.”