Bursa’da ‘kız arkadaşıma dokundun’ cinayetinde cezalar aşikâr oldu

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Geçen yıl Ağustos ayında Cüneyt A. (17) ile kız arkadaşı O.T. (17), Bursa’nın Osmangazi ilçesi Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi’nde dolmuşta seyahat yaparken, argümana göre, araçta bulunan Mehmet Yavaş’ın eli (58), O.T.’ye değdi.

Kızın reaksiyon göstermesi üzerine dolmuştan inen Cüneyt A. ve Yavaş içinde tartışma çıktı.

Tartışmaya, indikleri yerde Cüneyt A.’yı bekleyen arkadaşı da dahil olurken Yavaş, ikili tarafınca darbedildi.

YUMRUK VE TEKMELERLE ÖLDÜRESİYE DAYAK

Etraftakilerin müdahalesiyle sona eren olayda taraflar, kendi yollarına devam etti.

Cüneyt A., kısa mühlet daha sonra Mehmet Yavaş’ın peşinden koştu. Cüneyt A., yanında taşıdığı kurusıkı tabancayla gerisi dönük Yavaş’a vurmaya başladı.

Cüneyt A.’nın elindeki silah ile bir arada savurduğu yumruk ve tekmeler niçiniyle Yavaş yere düştü.

BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ, KURTARILAMADI

Aldığı darbelerle hareketsiz kalan Yavaş, etraftakilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen sıhhat gruplarınca Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Beyin kanaması geçirdiği anlaşılan Mehmet Yavaş, buradaki tüm müdahalelere karşın ömrünü kaybetti.

Gözaltına alınan Cüneyt A. ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

KIZ ARKADAŞI “YANIMDAKİ BACAKLARIMI ELLİYOR” İLETİSİNİ ATTI

Bursa Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Cüneyt A. hakkında son duruşmada karar verildi.

Duruşmaya Cüneyt A., cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Cüneyt A., yaptığı savunmada, “Dolmuş takside seyahat yaparken kız arkadaşım O.T. cep telefonuyla bana, yanında oturan kişinin bacaklarını ellediği iletisini yazdı. Hakikaten de eli bacağına dokunuyordu. Kendisine, ‘Ne yapıyorsun’ dediğimde küfredip, çeneme yumruk attı. Sürücüye, dolmuştan aracı durdurmasını istedim. Şahıs, inerken yüzüme yumruk attı. Ben de dolmuştan inip, onunla hengame ettim. Kurusıkı tabancanın kabzasıyla omzuna tekraren vurdum. Yürekli A. ismindeki arkadaşımın yanımda olduğunu görmedim. Pişmanım.” dedi.

İNDİRİM UYGULANDI

Mahkeme heyeti, kabahatini kabul eden Cüneyt A.’yı ‘kasten öldürmek’deri ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı.

Şahit sözlerine başvuran, güvenlik kamerası manzaralarını izleyen heyet, ‘haksız tahrik’ indirimi uygulayarak, cezayı 16 yıla indirdi.

Olay anında sanığın yaşının 18’den küçük olmasını da dikkate alan heyet, cezayı 8 yıl 10 ay 20 güne düşürüp, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Sanık avukatları, sonucu istinaf mahkemesine taşıdı.

ARKADAŞI İÇİN KARAR ÇIKTI

Mahkeme heyeti, Cesaretli A.’yı da ‘kasten yaralama’ kabahatinden 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıp, kararın geri bırakılmasına karar verildi.