Bülent Ersoy’dan ‘şemsiye krizi’ cevabı: Pabuç bırakmam

Karbulut

Member
14 Şubat Sevgililer Günü sahnesi için dizayncı Pınar Kerimoğlu’na provaya geldiğini söyleyen Bülent Ersoy, son günlerde sahne kıyafetleri üzerinden başlayan tartışmalarla ilgili soru üzerine, “her insanın kendi görüşü ve zevki. Nasıl isterlerse o biçimde gibir dahacekler, sahne gösteri kaldırır. Natürel bunu taşımakta değerli. Bizim kızlar fazlaca hoş taşıyorlar” tabirlerini kullandı.

“FİLM İŞİ ŞİMDİLİK ASKIYA ALINDI”

Bülent Ersoy daha evvel hayatının sinema olacağı formundaki açıklamasının hatırlatılması üzerine “Filmler koptu” diyerek projenin şimdilik askıya alındığını açıklayıp “Ben öldükten daha sonra kimi eksiklikler kalırsa bu biçimde da bilemiyorum. Ne bileyim? kimi vakit çekilmeli kimi vakit de çekilmemeli diyorum. hayatımın içerisinde rahmetliler var. Onlara ne denecek? Sinema işine çabucak hemen karar vermedim” halinde konuştu

ANITKABİR’E YENİDEN GİDECEĞİM”

Bülent Ersoy, geçtiğimiz haftalarda Anıtkabir’i ziyaret etmişti. Bülent Ersoy’un Anıtkabir’i ziyareti sırasında bir subayın kendisine şemsiye tutması tartışma yaratmıştı. Husus hakkında yeni açıklamalarda bulunan Ersoy, “Atatürk’ü ziyarete gittim, bir daha gideceğim. Ben kimseye o denli kolay kolay pabuç bırakmam” dedi.

BÜLENT ERSOY KİMDİR?

Bülent Ersoy kimdir, kaç yaşında, nereli; Türk sanat müziğinin “Divası” olarak bilinen Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 tarihinde, İstanbul’da doğdu. Bülent Ersoy 69 yaşındadır. Sanat hayatına özel müzik dersleri alarak başladı. Çok küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmeye başlayan Bülent Ersoy, İstanbul Konservatuvarına 2 ay devam etmiştir. Hocası Süheyla Altmışdört Bülent Ersoy’un konservatuvara 2 ay devam ettiğini ve daha sonra bıraktığını deklare etti. Eğitimi mühletince Melahat Pars ve Rıdvan Aytan üzere üstadlardan özel dersler almıştır. Konservatuvardan mezun olduğunda, aldığı akademik terbiye vasıtasıyla müzikal deneyimlerini geliştirme fırsatı bulmuş ve sahneye birinci adımını 1970 yılında Fıstıkağacı, Üsküdar’da, bugün Oya Düğün Salonu olarak bilinen, periyodun birinci aile gazinolarından birisi olan Hasret Aile Gazinosu’nda attı. Sunar Konser Bürosu-Fikret Torun tarafınca düzenlenen ses müsabakasına katılarak bu müsabakada birinciliği kazanarak ve 1000 lira para mükafatı almıştır. Ardından bu gazinoda üç ay kadar assolist olarak çalışmış, 1971 yılında birinci 45’liği Gerek Kalmadı-Neye Fayda Gelişin, Saner Plak’tan çıktı. Sanatçı bu 45’liğinde kelam ve müziği Muzaffer Özpınar’a ilişkin “Lüzüm Kalmadı” ve “Neye Fayda Gelişin” isimli yapıtları seslendirmiştir.14 Nisan 1981’de Londra’da cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiştir. 12 Eylül darbesi daha sonrası Haziran 1981’de sahne yasağı aldı. Yasağı 8 Ocak 1988 tarihinde kaldırıldı .Bugüne kadar otuzun üstünde albüm yayınlayan sanatçı, Türk Müzik Tarihi’nde isminden kelam ettirmiştir. Sanatçı, klasik müzikler alanında gelmiş geçmiş en değerli yorumcular içinde yer aldı. Müzik hayatı boyunca sayısız ödül aldı. Geniş entervalli ve yüksek volümlü sesi, Japonya’da ses laboratuvarlarında yapılan testler kararı ‘yüzde yüz kusursuz’ bulundu ve 1997 yılında “Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru” unvanıyla ödüllendirildi.