Bülent Ersoy da reaksiyon gösterdi

Karbulut

Member
Geçtiğimiz gün İş Bankası Maximum kartın yeni reklam sinemasını, “Zeki Müren’i mezarında aykırı çevirdiniz” diye eleştirince büyük bir tartışma başladı.

Türkiye’nin tartıştığı Zeki Müren’li reklam sineması ile ilgili Bülent Ersoy Cengiz Semercioğlu’na konuştu.

İşte Semercioğlu’nun Medyatava’daki o yazısı:

Bu mevzuyu en yanlışsız kim yorumlayabilir diyerek Bülent Ersoy’u aradım. Hem Zeki Müren’i hayattayken bilen tanıyan, birebir vakitte sanatını en düzgün değerlendirebilecek bir numaralı isim sonuçtan Bülent Hanım..

“Zeki Müren’li reklam sinemasını izlediniz mi, beğendiniz mi” diye sordum…

“İzledim, beğendim” dedikten daha sonra; “O çocuk (Çağlar Çorumlu) epey hoş canlandırmış Zeki Bey’i” diye ekledi…

“Zeki Beyefendi hayatta olsa beğenir miydi” diye ikinci sorumu sorunca şunları söylemiş oldu Bülent Ersoy;

“Hah bak orada dur artık. Ben beğendim, beşerler da beğenmiş olabilir lakin Zeki Beyefendi hayatta olsa sıcak bakmaz, kızardı bu reklama… Lakin çıkıp da bunu belirli etmez, açıkça söylemezdi. Taklitler aslını yaşatır efendim diyerek nazikçe halini belirli ederdi. Bu tıp durumlarda daima o lafı söylerdi esasen, reklamda da söyletmişler çocuğa”…

Bülent Hanım bunları söylemiş oldukten daha sonra reklamda canlandırılan Zeki Müren’i yorumladı;

“Allah’ı var reklamda Zeki Bey’in musiki kişiselyetine ziyan verecek, kişiliğini zedeleyecek bir tutuma girmemişler. Anısına saygısızlık etmemişler”…

“Sizin bu biçimde bir reklamınızı çekseler ne derdiniz” diye sordum, şu biçimde karşılık verdi:

“Beni taklit etmeyen mi kaldı ayol. En hayli da hani var ya kilolu, adada yaşayan çocuk (Ata Demirer) yapıyor. Hoş de yapıyor, gülüp geçiyorum. Ancak avamlık hissettiğim anda asla müsaade etmem… Zeki Bey’in reklam sinemasında de avamlık yok lakin biraz uçmalar, kaykaya binmeler falan karikatürize etmişler işi…”

ZEKİ BEY’İN PEDİKÜRDE ATTIĞI TIRNAĞI OLAMAZLAR

“Diğer yandan değerli bir konu daha var” diyerek devam etti Bülent Hanım;

“Farkında mısınız Zeki Müren ne kadar kocaman bir insan ki, bugün hayatta olanlardan bile daha fazla ilgi görüyor. Taklidi bir reklam sineması bile günlerdir konuşuluyor. Yaşayanlardan daha fazla ilgi görüyor. niye zira bir diğer Zeki Müren yok… Bugünküler Zeki Bey’in pedikürde attığı tırnağı olamazlar…

(seneler evvel bir davette Bülent Ersoy, Zeki Müren’in elini öpmeye çalışırken Zeki Beyefendi engelliyor)

ÇAĞLAR BEYEFENDİ MEZARININ BAŞINDA BİR FATİHA OKUDU MU

Bülent Ersoy, sanatkarların yaşarken el üstünde tutulması gerektiğini söyleyerek şunları da ekledi;

“Peki gelelim bu reklamdan paralar kazanıp, kendi reklamını yapanlara. Zeki Müren’in mezarını ziyaret edip bir fatiha okumuşlar mı? En başta Çağlar Bey’in gitmesi lazım. Reklamı çeken yapımcıların gitmesi lazım. Fakat popolarını kaldırıp Bursa’ya kadar gitmezler fazlaca işleri vardır zira.

Gidip mezarının taşlarını mı temizlemişler, eksik bir şeyi var ise yenilemişler mi? İş Bankası, Zeki Müren için ne yapmış? Mirasçı vakıflara para vermekle olmaz bir hatim indirseydiniz, bir dua okusaydınız mezarı başında… Kimin yardımıyla bu reklamı yapıp kart satıyorsunuz. Çağlar Beyefendi madem o sanatçıyı canlandırıyorsun mezarını da ziyarete ya gideceksin, ya gideceksin”…