Bülent Arınç: Bağlantı kazaları Cumhurbaşkanı’na tenkitleri artırıyor

kunteper

Member
Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini söyleyince Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın reaksiyonu üzerine Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti’nden istifa etmek zorunda kalan Bülent arınç orman yangınlarıyla ilgili olarak iktidara ikazlarda bulundu. SSosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayan Arınç, afet ile çabada irtibat zaaflarının yaşandığını bunun kararı olarak da Cumhurbaşkanı Erdoığan’a yönelik tenkitlerin arttığını söylemiş oldu. Yangınlarla ilgili olarak Devlet Deneleme Şurası’nın devreye girmesini isteyen Arınç, “DDK gorevlendirilmediği takdirde tüm kusur, kabahat, ihmal ve yanılgılar direkt Cumhurbaşkanına yöneltilir ve bu durumdan Cumhurbaşkanının şahsı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ziyan görür” sözünü kullandı.

Arınç’ın açıklamasının tam metni şöyleki:

ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM: Son günlerde ülkemizin türlü yerlerinde çıkan orman yangınlarını ve yarattığı tahribatı derin bir keder ile takip ediyorum. Bu yangınlar ile fedakârca gayret ederken ömrünü kaybeden vatandaşlarımıza, orman ve itfaiye teşkilatları mensuplarına Allah’tan rahmet; acılı ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Birinci kıvılcımdan bugüne büyük bir özveri ile yangınların söndürülmesi için uğraş sarf eden tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Meskenleri, hayvanları, bahçeleri, kovanları vs. yanan, maddi kayba uğrayan afetzedelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ve milletimiz yaraların sarılmasında tüm imkanlarını seferber edecektir.

ATILMASI GEREKEN ADIMLAR: Bu yangınların perde ardının başlarda soru işareti kalmayacak biçimde aydınlatılması ve tekrar bu ölçekte elim bir hadise ile karşılaşmamak ismine şu adımların atılmasının faydalı olacağına inanıyorum:

İÇ KONTROL DÜZENEĞİ: 1- 14.04.1998 tarihinde benim de Refah Partisi Milletvekili olarak imzam’ olduğum, RP ve ANAP ortak önergesi ile “Ormanların ve Orman Köylülerinin Korunması, Orman Yangınlarının niçinlerinin Belirlenmesi, Yangınların Önlenmesi ve itfaiye Teşkilatının bir daha Yapılanması İçin Alınması Gereken Önlemlerin Tespit Edilmesi Maksadıyla Meclis Araştırması Komisyonu” kurulmuş ve kurul titiz bir çalışma kararı ortaya çıkardığı raporunu 782 sıra sayısı ile Meclis Başkanlığına sunmuştu. Son 23 yılda bu alandaki tek araştırma komitesi raporu bulunmasına karşın bu pahalı rapor TBMM Genel Konseyi’nde görüşülemeyerek kadük kalmıştır. Bugün yaşadığımız bu felâketin akabinde TBMM’de yasama yılının başlamasıyla birlikte acilen husus üzerinde derinlemesine çalışacak bir Meclis Araştırması Kurulu kurulmalıdır. Araştırma komitesi raporu sonucunda ortaya çıkan sonuç ve tekliflerin gereğini ve takibini yapacak bir iç kontrol sistemi TBMM Başkanlığı tarafınca hayata geçirilmelidir.

İRTİBAT BOYUTU ZAYIF: 2- Üzülerek söylemeliyim ki yetkililerin birbiri ile çelişen beyanları, yangınların söndürülmesinde kullanılacak uçak ve gibisi envanter üzerine yapılan tartışmalar, sorumsuz bir belediye liderinin şuursuz tabirleri ve halkın telaşının giderilememesi, afet ile gayretin bağlantısı boyutunda zayıf kalındığını göstermektedir. İçinde bulunduğumuz hassas süreç içerisinde yapılan bu üzere münferit yanlışların ise siyaset kurumu ve yangından ziyan bakılırsan vatandaşlarımız içindeki gönül bağına halel getirdiği aşikârdır.

CUMHURBAŞKANIMIZA TENKİTLER ARTIYOR: Tüm bu irtibat kazaları kararı kamuoyunda Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsına yöneltilen tenkitler artmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı, kamuoyundaki bilgi kirliliğinin giderilmesi, yangın ile alakalı yetkili sivil ve resmî kurumlarda bu kritik devirde hizmet kusuru bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmak, yangınların nasıl ve hangi sebep ile çıktığını aydınlatmak, alınan önlemlerin niye yetersiz kaldığı sorusunu cevaplamak, yangınların çıkmasında ihmal ve kastın olup olmadığını ortaya çıkarmak için Devlet Denetleme Şurası’nı (DDK) nazaranvlendirmelidir. DDK da hızla mevzuyu araştırıp oluşturacağı raporu kamuoyu ile paylaşmalıdır.

DDK GÖREVLENDİRİLMELİ: Devlet, millete hizmet tertibidir. Halkın meselelerini çözme, talep ve isteklerini karşılama sistemidir. Bu sistem, biroldukça farklı organ, kurum ve kuruluştan meydana gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini mazeret ederek her olayda direkt Cumhurbaşkanının şahsının gaye alınması hakikat değildir. Tenkitlerin odağında ilgili kurum ve kuruluşlar yer almalıdır.
DDK nazaranvlendirilmediği takdirde tüm kusur, kabahat, ihmal ve yanılgılar direkt Cumhurbaşkanına yöneltilir ve bu durumdan Cumhurbaşkanının şahsı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ziyan görür.

SORUMLULUK SİYASİLERE DÜŞER: 3- Terör örgütleri, farklı yerlerde hem de yangınlar çıkartarak ekonomik ve toplumsal bir tahribatı ve hatta gibisi olaylar ile kendi işine yarayacak toplumsal ve sınıfsal bir çatışma ortamı için yer hazırlamak gayesi güdüyor olabilir. Bu şekil hareketlere karşı alınabilecek en büyük önlem, gerekli bilgiye öncesinden sahip olunarak emellerin boşa çıkarılması olacaktır. Bu hususta gösterilecek en küçük zaaf dahi toplumumuzda telafisi mümkün olmayacak tahribatlara yol açabilir. Bu şekil hareketlerin son maksadı olan ulusal birlik ve bütünlüğü baltalama teşebbüslerine karşı hassas olunmalı; toplumsal kutuplaşmayı tetikleyen bir üsluptan itinayla kaçınmalıdır. Burada en büyük sorumluluk da siyasilere düşmektedir.

GÜÇ GÜNLERDEN GEÇMİŞTE ÇIKTIK: Ülke olarak yakın geçmişte pandemi, zelzele, sel ve yangınlar üzere türlü badireler ile karşı karşıya kaldık. Hamdolsun milletimizin feraseti sonucunda bu güç günlerden geçmişte çıkmayı bildik; bugün de çıkacağımıza dair inancımız tamdır. Milletimiz, her bir ferdi-kurumu ile sağduyu ve ortak aklı benimsemelidir. Bu güç günlerde millet olarak yegâne desteğimiz budur. Bu vesile ile yakın geçmişteki afetlerden etkilenen tüm vatandaşlarımıza ve büyük milletimize yinedan geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. (HABER MERKEZİ)