Boks Büyük Mary Kom Emekliliğini Açıkladı, “Yaş Sınırını” Açıkladı

oKMaDeM

New member

Altı kez Dünya Şampiyonu ve 2012 Olimpiyat madalyası sahibi Mangte Chungneijang Mary Kom, çarşamba günü boksu bıraktığını duyurdu. Uluslararası Boks Birliği'nin (IBA) kuralları erkek ve kadın boksörlerin elit düzeyde müsabakalarda yalnızca 40 yaşına kadar dövüşmesine izin verdiği için Mary Kom boks eldivenlerini astı. Bir etkinlik sırasında 41 yaşındaki Mary, hala aç olduğunu itiraf etti. elit seviyede yarışıyor ancak yaş sınırı nedeniyle kariyerine perdeleri kapatmak zorunda kalıyor.

“Hala açlığım var ama maalesef yaş sınırım bittiği için hiçbir müsabakaya katılamıyorum. Daha çok oynamak istiyorum ama (yaş sınırı nedeniyle) bırakmak zorunda kalıyorum. Emekli olmam gerekiyor. Hayatımdaki her şeyi başardım” dedi Mary bir etkinlik sırasında.

Mary, boks tarihinde altı dünya şampiyonluğu kazanan ilk kadın boksördür. Beş kez Asya şampiyonu olan sporcu, 2014 Asya Oyunları'nda Hindistan'dan altın madalya kazanan ilk kadın boksör oldu.

Deneyimli boksör, Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarında hiçbir rekora veya unvana dokunmadan bronz madalya kazandı. Kendisini 18 yaşında Scranton, Pensilvanya'daki açılış dünya buluşmasında dünyaya tanıttı.

Kusursuza yakın boks stiliyle herkesi kendine hayran bırakarak 48 kiloda finale yükseldi. Finalde başarısız oldu ancak gelecekte elde edeceği başarının izlerini bıraktı.

Önümüzdeki yıllarda AIBA Kadınlar Dünya Boks Şampiyonasında altın madalya kazanan ilk Hintli oldu. 2005, 2006, 2008 ve 2010 yıllarında Dünya Şampiyonası şampiyonluğunu elde etti. Mary, 2008 şampiyonluğunu kazandıktan sonra ikizlerini doğurduktan sonra ara verdi.

Mary, 2012 Olimpiyat madalyasını kazandıktan sonra üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra bir kez daha ara verdi. Dönüşünü kutladı ancak Delhi'de düzenlenen 2018 Dünya Şampiyonası'nda zirvedeki yerini aldı.

Altıncı dünya şampiyonluğu için Ukraynalı Hanna Okhota'yı 5-0 yenerek galip geldi. Bir yıl sonra, tüm erkek ve kadın boksörler arasında en fazla olan sekizinci dünya madalyasını elde etti.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

Bu makalede bahsedilen konular