Bölge sakinleri uyuşturucu tüketim bölgelerinin Vancouver banliyölerine doğru genişletilmesine karşı çıkıyor

celikci

New member
Britanya Kolumbiyası'nda uyuşturucuya bağlı yaygın ölümler, sağlık görevlilerini birden fazla kez keşfedilmemiş bölgelere sürükledi. Vancouver'ın Kuzey Amerika'daki ilk denetimli enjeksiyon sahasını açmasından yaklaşık yirmi yıl sonra, 2022'de kişisel kullanım için küçük miktarlardaki ağır uyuşturucuları suç olmaktan çıkaran ilk eyalet oldu. Ancak Britanya Kolumbiyası'nın bazı şehirlerinde aşırı doz vakaları artarken, bir şehir bunun nasıl ele alınacağı konusunda bölünmüş durumda.

Britanya Kolumbiyası'nın 230.000 sakiniyle en büyük şehirlerinden biri olan Richmond'da, bu hafta meclis salonlarında, sakinlerden oluşan kalabalık bir galerinin, personelin uyuşturucu kullanıcıları için güvenli bir tüketim alanı inşa edilip edilemeyeceğini araştırmasını isteme planına karşı konuşmasıyla hararetli tartışmalar çıktı. toplum tarafından gerçekleştirilebilir. Plan Salı günü kabul edildi, ancak çabalar zorlu bir başlangıç yaptı ve çok az sayıda yetkili ve kurum bunu savunmak için ayağa kalktı.

Toplantıya 100'den fazla bölge sakini kaydoldu; bazıları gözyaşları içinde, bazıları ise çığlık attı. Şehrin 22 yaşındaki belediye başkanı Malcolm Brodie, odanın kontrolü için bölge sakinleriyle rekabete girdi ve gerginlikler, Mounties'in müdahale ettiği koridorda bağırarak yapılan kavgalara dönüştü.

[Read: Canada Decriminalizes Opioids and Other Drugs in British Columbia]

Bölge sakinleri, tesisin toplumu rahatsız edeceği ve uyuşturucuya bağlı suç ve huzursuzluğa yol açacağı yönündeki korkularını dile getirdi.

Swimmy She adlı sakinlerden biri belediyeye yaptığı açıklamada, opioid krizinden sert bir şekilde etkilenen ve açık uyuşturucu kullanımının yaygın olduğu iki Vancouver mahallesine atıfta bulunarak, “Kendimizi güvende hissetmiyoruz ve Richmond'un başka bir Hastings veya Çin Mahallesi'ne dönüşmesini görmek istemiyorum” dedi. her yerde.

Önergeyi sunan konsey üyelerinden biri olan Kash Heed, plan üzerindeki anlaşmazlığın “benim için çok endişe verici” olduğunu söyledi. Politika ve toplumdaki anlaşmazlıkların, “çadırlarda ölen veya evde kalan ve damgalanma nedeniyle tek başına ölen en savunmasız nüfusumuz için ne yapmak istediğimiz konusunda artık çok çirkin bir durum yarattığını” ekledi. Akut uyuşturucu bağımlılığı.”

Geçen yıl Richmond'da uyuşturucu kullanımı sonucu 26 kişi hayatını kaybetmişti. Eyalette 2.511 ölüm rekoru görüldü ve sağlık görevlileri, bir önceki yıla göre yüzde 25 artışla 42.000'den fazla ilaç çağrısına yanıt verdi. Ölümlerin çoğu Vancouver'da meydana geldi.

[Read: Fentanyl From the Government? A Vancouver Experiment Aims to Stop Overdoses.]

Konseyin başvurusunda, güvenli tüketim alanının uyuşturucuya bağlı suçları azaltarak ve bağımlılık tedavisini iyileştirerek şehre fayda sağlayabileceği iddia ediliyor.

Ancak eski güvenlik bakanı ve eyalet polis memuru Bay Heed bana, sosyal medya gruplarında sitenin uyuşturucu sağlayacağı iddiaları da dahil olmak üzere yanlış bilgilerin yayıldığını söyledi.

Şehirlerin tüketim için güvenli yerler yaratma yetkisi yoktur; bu eyalete düşüyor. Konseyin Salı günü onayladığı plan, hastane bölgesinde güvenli bir tüketim alanı oluşturulmasının araştırılması ve il yetkililerinin onayıyla başlanması yönünde çağrıda bulunuyor.

Bu haftanın başlarında eyalet Sağlık Bakanı Adrian Dix, bu tesislerin “olağanüstü” güvenlik sicilini ve hayat kurtardıklarını gösteren kanıtları öne sürerek planı destekledi. Ancak konsey dışında Richmond'ta yeni bir güvenli tüketim tesisi için çok az destek var.

Richmond'a hizmet veren bölgesel bir sağlık otoritesi olan Vancouver Coastal Health, yerel haber kaynaklarına yaptığı açıklamalarda, tek başına güvenli bir enjeksiyon bölgesinin “en uygun hizmet” olmadığını, çünkü uyuşturucu kullanıcılarının yoğun olduğu yerlerde en iyi sonucu verdiğini söyledi.

Yeni Demokrat Parti'den Başbakan David Eby ve Richmond'u temsil eden Yasama Meclisi'nin bazı üyeleri, bir basın toplantısında konseyin planı sorulduğunda hiçbir destek sunmadılar. Bunun yerine Vancouver Kıyı Sağlığı'nın pozisyonuna atıfta bulundu.

Eyalet hükümeti, parklar, plajlar, oyun alanları ve iş yerlerine yakın alanlar gibi çok sayıda alanda kamuya açık alanda uyuşturucu kullanımını yasaklayan yasalar çıkardı. 1 Ocak'ta yürürlüğe girmesi planlanan yasaya göre polis memurları, kullanıcıları başka alanlara yönlendirecek. Ancak bir eyalet Yüksek Mahkemesi hakimi, yasağın uyuşturucu kullanıcılarını uyuşturucu almak için daha az güvenli bölgelere iterek onlara “telafi edilemez zarar” vermekle tehdit ettiğine hükmeterek Mart ayına kadar ihtiyati tedbir kararı çıkardı. Eyalet karara itiraz etti.

Güvenli tüketim web siteleri son zamanlarda topluluk üyelerinin kamuya açık şikayetleri ve davalarıyla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz yaz Vancouver böyle bir lokasyonu iki yıllık operasyonun ardından kapattı. Bu hafta, Toronto'daki bir mahallenin üyeleri, yedi ay önce başıboş bir kurşunun bir anneyi öldürdüğü güvenli bir tüketim sitesine karşı toplu dava için onay istedi; Tutuklananlar arasında tesisteki bir toplum sağlığı çalışanı da vardı.

Daha güçlü ilaçlar, ön saflarda çalışanlar için aşırı doz krizini daha da kötüleştiriyor. Geçtiğimiz hafta doğu Ontario'daki Belleville belediye başkanı, iki gün içinde 23 doz aşımı vakasının meydana gelmesinin ardından, kısmen ilaç tedariğinde hayvan sakinleştirici ksilazin bulunmasının neden olduğu bir acil durum ilan etti. Bir basın toplantısında eyalet hükümetine detoksifikasyon tesislerini desteklemek için fon sağlama çağrısında bulundu.

“Bu sorunların boyutu ve acil servislerimizin hissettiği baskı kırılma noktasına ulaştı” dedi.

• Geçen yıl Kanada'dan gelen yasadışı sınır geçişlerinin yüzde 70'i Swanton bölgesi olarak adlandırılan New York, Vermont ve New Hampshire sınırında gerçekleşti. Göçmenler ABD'ye giden rotaları bulmak için giderek daha fazla kuzeye bakıyor.

• İsrail güneyde bir kara saldırısı planlarken, Başbakan Justin Trudeau ile Avustralya ve Yeni Zelanda'daki mevkidaşları Perşembe günü yaptıkları açıklamada Gazze'de “derhal insani ateşkes” çağrısında bulundu.

• Toronto'da yaşayan TV yazarı ve Workin' Moms sitcomunun yapımcısı Karen Kacak, ilk sigarasının neden son sigarası olduğunu yazıyor.

• British Columbia'da Times okuyucusu Shannon Moise şöyle yazıyor: “Kocam yeni kalıp sabunları seviyor ve benimkini değiştirmem gerektiğinde onunkini alıp ona yenisini veriyorum” diye yazıyor. Well bölümünün derlediği 100 küçük aşk eyleminden biridir.

• 1940 yılında Superior Gölü'nde batan bir Kanada gemisi bulundu, ancak araştırmacılar kaptanın tuhaf davranışı karşısında hâlâ şaşkın. Prens Edward Adası'nda ise araştırmacılar, 19. yüzyılda gemiler için tehlike oluşturan sarp bir kıyıda bulunan insan kalıntılarının kökenini araştırıyor.

• Bilim insanları, iklim değişikliğinin ayıların hayatta kalmasını nasıl etkileyebileceğini anlamak için Manitoba'daki 20 kutup ayısının diyetini, onları kameralarla yakalayarak takip etti.
Vjosa Isai, Toronto'daki Haber muhabiri ve araştırmacısıdır.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada'daki etkinlikler hakkındaki düşüncelerinizi duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Lütfen bunları nytcanada@Haber adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin ve onlara buradan kaydolabileceklerini bildirin.