Bartın’da Genç Çiftçi Projesi ile kendi mantar üretim tesisini kurdu

Melek

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Bartın’da, 38 yaşındaki İnşaat Teknikeri Cengiz Özdemir 2017 yılında tarımla uğraşmaya karar verdi.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafınca verilen istiridye mantarı üretimi kursuna katılan Özdemir kursu muvaffakiyetle tamamladıktan daha sonra, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Genç Çiftçi Projesi’ne başvurdu.

Özdemir mantar üretim tesisi kurmak için 30 bin TL hibe takviyesi aldı. Meskeninin bahçesine kurduğu tesiste kısa müddette hedeflediği başarıyı yakalayan Özdemir, her geçen yıl üretim kapasitesini de artırdı.

Yıllık 20 ton mantar üretimine ulaşan Özdemir ürettiği mantarların satışından elde ettiği yararla ikinci tesisini kurarak üretim ölçüsünü 40 tona çıkardı.

YARARINI YÜZDE 50 ARTIRDI

İstiridye mantarı yetiştiriciliği için daha evvel hazır kompost kullanan ve yaptığı yatırımla kompost makinesi ve platformu alarak kendi kompostunu da üretmeye başlayan Özdemir bu sayede hasılatını da yüzde 50 oranında artırdı.

“KENDİMİZ ÜRETİYORUZ, KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Mantar yetiştiriciliğinin gençlere iş imkanı sağlayabileceğini kaydeden Özdemir, şu sözleri kullandı:

“Burada biz 2017’de genç çiftçi projesinden, Tarım Vilayet Müdürlüğü’nden takviye aldık. Bu dayanakla birinci çadırımızı kurduk. çabucak sonrasında ikinci çadırımızı kurduk ve üçüncü çadır olarak kapasitemizi artırdık. Biz burada kompost dediğimiz poşetleri kendimiz üretiyoruz, kendimiz yapıyoruz. Makinesini aldık. Bunun 15-20 gün mayalanma mühleti var. Ve 20 günden daha sonra mantar yani pim dediğimiz şeyleri görürüz. 25’inden daha sonra da satışa sunarız. bu türlü devam ederiz. Bu yaklaşık 90 gün sürer. Birinci flaş, ikinci flaş ve üçüncü flaş olmak üzere 90 gün daha sonra bu poşetleri dışarı çıkarırız ondan sonrasında yenilerini koyarız bu türlü devam ederiz.”

“ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZE TAVSİYE EDERİM”

Özdemir gençlerin mantar yetiştiriciliğine yönelerek kendi iş imkanlarını oluşturabileceklerini de belirterek, “Bu işi bilhassa gençlerimize tavsiye ederim. Bulundukları Tarım Vilayet Müdürlüklerine gidip araştırabilirler. Ve şu anda yüzde 50 hibeler var. Bunlardan faydalanabilirler diye düşünüyorum. Yani gençlerimize bilhassa bir iş imkanı sağlanır diye düşünüyorum.” sözlerinde bulundu.