AKP’li Lidere soruşturma müsaadesi

kunteper

Member
İçişleri Bakanlığı, Denizli’de AKP’li Acıpayam Belediye Lideri Hulusi Şevkan ve 13 belediye işçisi hakkında soruşturma müsaadesi verdi.

Soruşturmaya husus olan şikâyet ise Memleket Partili meclis üyesi Erkan Lider tarafınca yapıldı.

Acıpayam Belediyesi evvelki yıl Aşağı Mahalle’de mülkiyeti belediyeye ilişkin alanda oto galericiler sitesi imali için ihale gerçekleştirdi. 50 dükkân ve toplumsal alanlardan oluşan sitenin maliyeti 8 milyon lira olarak hesaplandı. Ancak emtia fiyatlarının artması ile birlikte ihale bedeli güncellenerek 10 milyon 384 bin liraya çıkarıldı. İhaleyi alan firmaya inşaatı tamamlaması için 120 gün mühlet verildi. Bu sırada Memleket Partili Erkan Lider, ihalede usulsüzlükler olduğu nedeni öne sürülerek hata duyurusunda bulundu.

MÜTEAHHİT VAKTİNDE BİTİREMEDİ

Yüklenici firma işi vaktinde teslim edemedi. Corona salgını periyodunda çeşitli zorluklar yaşadığını öne süren yüklenici ek mühlet istedi. Firmaya Cumhurbaşkanlığı’nın ihale mukavelelerine ait bir genelgesine dayanılarak 60 gün ek mühlet verildi. İçişleri Bakanlığı’nın bakılırsavlendirdiği eksper heyeti ihalede yaptığı incelemede müddet uzatımı alan yüklenicinin gösterdiği gerekçeyi kanıtlayacak evrakları evraka koymadığı, geciken teslim tarihi için ise belediyenin gecikme cezası uygulamadığını tespit etti. Bakanlık bu münasebetle Acıpayam Belediye Lideri Hulusi Şevkan ile belediyede misyonlu mühendisler, teknikerler ve memurlardan oluşan 13 kişi hakkında soruşturma müsaadesi verdi.

“SORUŞTURMA MÜSAADESİNİ GÖRÜNCE BİZ DE ŞAŞIRDIK”

Bakanlık yazısının kendilerine epey geç geldiğini belirten Şevkan Sözcü’den Selami Aydın’a yaptığı açıklamada, “İhaleyi yola uygun biçimde gerçekleştirdik. Ben o sırada corona niçiniyle ağır bakımdaydım. Arkadaşlar işin hızlı tamamlanması için 120 gün mühlet belirlemişler. Müteahhit yetiştiremedi. Cumhurbaşkanlığı genelgesine istinaden teslim tarihini erteledik. Kabahat duyurusunda bulunmuşlar. Ben de İçişleri Bakanlığı’na başvurarak kontrol istedim. Uzman incelemesinde mühlet uzatım öne sürülen sebebinin raporu eksik dendi. Yüklenici de itiraz etmedi. 3-4 ay evvel geç teslim ettiği için 203 bin lira ceza kestik ve ödeme aldık. Bakanlığın soruşturma müsaadesi 8 ay evvelden hazırlanmış. görür görmez biz de şaşırdık” diye konuştu.