AK Partili Lider: Tunceli modeli bizde olmaz, Alevilik inancı fazlaca sağlam. Hakkı hukuku bilen adamlar…

kunteper

Member
Urfa Akçakale Belediye Lideri Mehmet Yalçınkaya, Edessa kanalındaki Gündem Özel Programı’nda, üretimci Onur Toprak’ın çiftçilere yönelik hizmetlerini sorması üzerine çalışmalarını anlattı. Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; Toprak’ın, “Tunceli gibisi projeler mi uyguluyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Akçakale Belediye Lideri Yalçınkaya şunları söylemiş oldu:

‘ALEVİ İNANCI ÇOK SAĞLAM BİR İNANÇ… O MODEM BURADA İŞLEMEZ’

“Gittim ben. Tunceli Belediye Lideri (Fatih Maçoğlu) ile de görüştüm. Dedim ki, ya çıkar senin şu modelini. Tahminen bize bir yararı olur. Çıkardı adam. Artık adam nohutu vermiş, mazotu vermiş. 5 dönümde nohut ekecek. Hasatta geri getirecek. Artık bu model burada işlemez kardeşim. Alevi inancı hayli sağlam bir inanç. Yani, hakkı, hukuku bilen adamlar. Adam biliyor. 5 dönüm nohut ekecek. Gitti, beş dönümün nohutunu aldı, mazotunu aldı. Getirip veriyor, lider da pazarlıyor. Parasını veriyor, kârını veriyor. Artık ben versem ne mazotu alabilirim ne nohutu alabilirim. ‘Ne olmuş baba yani bize 5 kilo nohut verdin diye (Alaylı bir ifadeyle) başımıza her gün kakirsin’ derler. Bu Tunceli modeli burada olmaz. Biz kendimize nazaran model bulmalıyız. Gittim, inceledim yani her şeyi.”

Konuşmasının devamında, Şanlıurfalıların yaşadıkları yere toplumsal yardımda bulunmadıklarını da belirten Yalçınkaya, bu mevzuda ise şunları söylemiş oldu:

“Aha burada tıp fakültemiz var. Urfalı bir tane kapı vermiş mi, bırak tıp fakültesi kurmayı? Ben anlamadım. Artık bir valimiz vardı, Allah selamet verdi. Diyordu ‘Ben bu Urfalıları anlamadım. Diyorsun Balıklıgöl’e gel para ver, vermiyor. Urfaspor’a ver vermiyor. Ne cennete veriyor ne cehenneme veriyor.’ Bilmiyorum yani, çözemedik yani.

Kayseri’de, Almanya’da çalışmış bir personel, para biriktirmiş. Köyüne sıhhat ocağı yapıp, ikram etmiş. Urfa’nın bir köyünde bir Urfalının yaptığı sıhhat ocağı var mı ya? bu biçimde bir yer. bu biçimde bir güç bir yer.”