360.000 Haitili boş mülklerde ve aşırı kalabalık okullarda nasıl yaşıyordu?

celikci

New member
Haiti'de yüzbinlerce insan yaygın çete şiddetinden kaçıyor ve evlerini terk ediyor; bu, Birleşmiş Milletler'in “felaket” olarak adlandırdığı, derinleşen bir insani kriz.

Evlerini yakan ve komşularını öldüren çete üyelerinden kaçan çok sayıda evsiz aile, onlarca okulu, kiliseyi ve hatta hükümet binasını ele geçirdi. Çoğu yerde akan su, sifonlu tuvalet veya çöp imhası yok.

Şanslı olanlar bir arkadaşlarının kanepesinde uyuyorlar.

Ağustos ayında Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'in Carrefour Feuilles semtindeki evini terk ederek 6 civarında boş bir arazide doğaçlama kamp kuran 39 yaşındaki Agenithe Jean, “Kampımda ebeveynleri olmayan çocuklar var” dedi. kilometrelerce uzaktayım. “Tuvaletlere ihtiyacımız var. Gidecek bir yere ihtiyacımız var.”

Geçen yıl Haiti'de yarıdan fazlası başkentte veya çevre mahallelerde olmak üzere en az 360.000 kişi evlerinden kaçtı ve BM Uluslararası'na göre ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının önümüzdeki aylarda 400.000'i aşması bekleniyor. Göç ofisi.

Yüzlercesi refakatsiz çocuk; bunların arasında yetimler ve kaos nedeniyle ebeveynlerinden ayrılanlar da var.

Kasırga sezonu yaklaşırken, insani yardım grupları ve Haiti'nin sivil savunma ofisi, ulusal hükümetin zar zor çalıştığı, çetelerin istila ettiği bir başkentte derme çatma barınaklarda yaşayan büyüyen kalabalıklarla nasıl başa çıkılacağını bulmaya çalışıyor.

Bu yerlerde yaklaşık 90.000 kişi yaşıyor ve Birleşmiş Milletler ile yardım gruplarına göre, Mart ayında yaklaşık aynı sayıda kişi Port-au-Prince'ten ayrıldı, birçoğu da Haiti'nin diğer bölgelerine, bu da yeni bir krize hazırlıksız olan daha güvenli şehirleri zorlayan bir göç. Su, yiyecek ve okullara olan talepte artış yaşandı.

Birleşmiş Milletler'in, Haiti'nin giderek büyüyen temel ihtiyaçlar listesini karşılamak için 674 milyon dolar toplama çabası, hedefin yalnızca yüzde 16'sına ulaştı. Şu ana kadar toplanan 107 milyon doların 69,5 milyon dolarını ABD sağladı.

Yardım grupları, dikkat ve kaynak rekabetinin Gazze, Ukrayna ve Sudan da dahil olmak üzere dünya çapındaki krizler karşısında gölgede kalabileceğini söyledi. Bu tepki, Haiti'nin 2010'daki yıkıcı depreminden sonra ülkeler ve yardım gruplarının milyarlarca dolar yardım gönderdiği devasa uluslararası çabayla karşılaştırıldığında sönük kaldı.

Haiti'deki insani yardımdan sorumlu BM ofisi başkanı Abdoulaye Sawadogo, “Hepimiz aslında aynı bağışçılara ulaşıyoruz” dedi.

Mültecilere yardım etmekle görevli Haiti hükümet kurumu genellikle yaygın çete şiddetinin neden olduğu felaketlerden ziyade doğal afetlere odaklanıyor.

Kasırgayı takip edebilirsiniz. Haiti'nin afet yönetimi dairesi Sivil Koruma Müdürlüğü operasyon başkanı Emmanuel Pierre, depremden sonra sığınak bulabilirsiniz” dedi. “Artık sorun sosyal bir tehlike.”

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse'nin suikastından bu yana geçen üç yılda Haiti'nin çeteleri topraklarını genişletti ve şiddetlerini artırdı.

Çete liderleri, Başbakan Ariel Henry'nin istifası gibi önemli bir hedefe ulaştılar ve şimdi yoksulluğu ve elitlerin yönettiği yozlaşmış sistemi sona erdirmek istediklerini iddia ediyorlar. Ama aynı zamanda işledikleri suçlar için af çıkarılmasını ve Kenya liderliğindeki uluslararası güvenlik gücünün konuşlandırılmasının engellenmesini de istiyorlar.

Birleşmiş Milletler'e göre bu yılın ilk üç ayında çete şiddeti nedeniyle yaklaşık 2 bin 500 kişi öldü veya yaralandı; önceki üç aya göre yüzde 53 artış yaşandı

Şubat ayı sonlarında rakip çetelerin başbakanı devirmek için polis karakollarına, hapishanelere ve havaalanına saldırmak üzere güçlerini birleştirmesiyle işler korkunç bir hal aldı. Çetelerin yönetimi ele geçirmesiyle Port-au-Prince'in tüm mahalleleri boşaltıldı.

Sığınma bulan insanlar, hayatları defalarca tehlike altında olduğu için defalarca sınır dışı edildi.

Bayan Jean, bir çetenin Carrefour-Feuilles mahallesini silah sesleri arasında ele geçirdiği ağustos günü bir bakıma şanslıydı. Ailesini aramak için kiraladığı eve koşarken, yerde yatan cesetler ve kanlar içindeki yaralıların yanından geçerken, dört çocuğuna rastladı. Beşi de giydikleri kıyafetlerden başka hiçbir şeyle dışarı çıkmadı.

O Ağustos gününden bu yana Bayan Jean, Croix Desprez mahallesinde birkaç düzine kişiyle paylaştığı doğaçlama bir çadır kampında yaşıyor. Koşullar çok tehlikeli olduğu için çalışamıyor ama çocukları kırsal kesimde akrabalarının yanında güvende olduğundan arkadaşlarıyla duş alıyor ve insani yardım gruplarından nakit para ve yiyecek alıyor.

“Geri dönebileceğimi hiç sanmıyorum” dedi. “Port-au-Prince'te hiçbir yer güvenli değil.”

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Bürosu Kasım ayında ülke içinde yerinden edilmiş kişileri aramaya başladı ve yaklaşık yüzde 70'inin arkadaşlarının veya akrabalarının yanında kaldığını tespit etti. Haiti'deki BM Göç Ofisi Acil Durum Operasyonları Başkanı Daniele Febei, insanların gidecek güvenli yerleri kalmadığı için şu anda yüzde 60'ının 86 evsiz kampından birinde bulunduğunu söyledi.

180.000'den fazlasının (evsizlerin yaklaşık yarısının) çocuk olduğunu söyledi. Port-au-Prince bölgesindeki yaklaşık üç düzine okul, yerinden edilenlere yer açmak için kapanmaya zorlandı. Kendisi, çetelerin, kaçırılan kurbanların evlendirilmesi amacıyla mahalleleri bir operasyon üssü olarak kullanabilmek için insanları evlerinden çıkmaya zorladığını söyledi.

BM kuruluşlarına göre evsizlerin yaklaşık yarısı yardım alıyor, ancak gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların ihtiyaçlarına odaklanan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, karşıdan karşıya geçmenin çok tehlikeli olması nedeniyle bazı günlerde su dağıtımını kesiyor.

UNICEF, milyonlarca litre su dağıtılmış olmasına rağmen evsiz barınaklarında yaşayan yaklaşık 30.000 kişinin, büyük ölçüde finansman eksikliği nedeniyle su alamadığını söyledi. Bunun yerine, küçük torbalar ve çoğunlukla sağlıksız su dolu kovalar satın almak zorunda kalıyorlar.

Bay Febei, şiddetin pek çok kar amacı gütmeyen yardım kuruluşunu uzaklaştırdığını belirterek, “Tepki pek iyi olmadı” dedi. “Sahaların yüzde 40’ının atık toplama sistemi olduğunu varsayalım. Bu ne anlama gelir? Yüzde altmışı bunu yapmıyor.”

Dünya Gıda Programından gelen yüz binlerce yemek de dahil olmak üzere kuruluşlar tarafından sağlanan yardımların çoğu, Ekim ayından bu yana 58 milyon dolarlık insani yardım da dahil olmak üzere yaklaşık 171 milyon dolarlık insani yardım sağlayan ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından finanse ediliyor. .

Ajansın insani yardım ofisinde üst düzey bir yetkili olan Marcia Wong, “Bu yeterli değil” dedi. “Görünüşe göre.”

“Haiti'deki insanların belirli bir yüzdesine hak ettikleri şekilde ulaşılamıyor” diye ekledi. “Hizmet ve yanıt düzeyi olması gerektiği gibi değil.”

Özellikle hareket halinde olanlara doğrudan hizmet sunmak giderek zorlaştığından, pek çok kuruluş odak noktasını hane reislerine ve yerinden edilmiş kişilere ev sahipliği yapan kişilere nakit ödeme sağlamaya kaydırıyor.

Haber'ın ülke içindeki mültecilerle telefon görüşmeleri düzenlemesine yardımcı olan, ABD tarafından finanse edilen bir yardım grubu olan Mercy Corps'un Haiti yöneticisi Laurent Uwumuremyi, “Pek çok insan farklı küçük çadırlarda yaşıyor” dedi. “Mevcut durum ve Şubat ayının sonundan bu yana yaşanan evrim göz önüne alındığında, durumun yakın zamanda değişeceğine dair bir umut yok.”

Pek çok insanın geldikleri kırsal topluluklarda ülke geneline dağıldığını söyledi.

Gerginlik, Port-au-Prince sakinleriyle dolu otobüslerin düzenli olarak geldiği güney şehirlerinde de hissediliyor. Sivil koruma teşkilatının Les Cayes temsilcisi Pierre Marie Boutin, Şubat ve Mart aylarında Haiti'nin Les Cayes ve Jacmel'in de dahil olduğu güney bölgesine yaklaşık 40.000 kişinin geldiğini söyledi.

Boutin, “Bir evde bulabileceğiniz her şey gibi – yataklar, şilteler, ev eşyaları gibi tüm eşyalarıyla toplu taşımayla geldiler” dedi ve ajansın ofislerinin ve depolarının çeteler tarafından yağmalandığını ekledi.

“Bir ay sonra kasırga sezonu olacak ve biz hazır değiliz” dedi. “Afet durumunda sıfırdayız. Hiçbir şeyimiz yok ve başımız gerçekten büyük belaya girecek.”

İki kızı olan 42 yaşındaki Yvon Latigue, geçen yılın sonlarında çetelerin bir komşunun evini ateşe vermesi ve onun evinin de yanmasına neden olması üzerine Carrefour-Feuilles'ten ayrılmıştı.

“Hiçbir şeyi kurtaracak vaktimiz olmadı” dedi. “Hayatımızı kurtardık.”

Dört kişilik aile önce bir kilisede uyudu, ardından başkentin yaklaşık 40 mil kuzeyindeki Mirebalais kasabasında kayınvalidelerinin yanında kaldı. Ancak dayatma gerginlik yarattı ve Port-au-Prince'e geri döndüler. Bir zamanlar evlerinin bulunduğu yerde derme çatma bir çadırda geçiniyorlar.

Çocuklar, çete şiddeti nedeniyle kapatıldığı için yerel okullarına gidemiyor.

“İçlerinden biri benimle konuşurken 'Baba, korkuyorum' diyor. “Bütün bu silahlı saldırılardan dolayı korkuyorum” dedi. “Diğeri de bazen bana soruyor: 'Baba, okula ne zaman döneceğim?'”

Salı günü ona söylüyor.

“Birkaç gün sonra şöyle diyecek: 'Baba, bugün Salı mı?' Hayır diyorum,” dedi Bay Latigue. “Başka seçeneğim yok. Ona yalan söylemek zorundayım.”

André Paultre Port-au-Prince, Haiti'den katkıda bulunan raporlar David C. Adams Miami'den.