Yüksel Yıldırım: “5 yılda Samsunspor’a 70 milyon Dolar harcadım”

JabbaWorkeZz

Active member
AJANSSPOR – HABER

Son günlerde hareketli günler geçiren Samsunspor’da Lider Yüksel Yıldırım, İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulundu. Yıldırım, kulübün son durumu, hoca arayışları, mali bilanço, satılma durumu, transferler, gönderilen yetkililer ve dönemden beklentiler üzere biroldukca soruya cevap verdi.

“Samsunspor’a 70 milyon Dolar para harcadım”

Samsunspor’a harcadığı paranın en az 70 milyon Dolar olduğunu tabir eden Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım, “Samsunspor bir şirket. Benim 200 tane şirketim var. Hepsini satarım, ceketimi alır giderim. Kâfi ki sen pahasını ver. Kimse üzülmesin, Samsunspor’u alacak bir tane babayiğit yok. Ben ‘satarım’ sözünü, sanal ortamda Samsunspor’u ‘alırız’ diyenleri susturmak için söylemiş oldum. Bana olan 200 bin Dolarlık borcunu ödemeyen adam, ‘Yüksel Yıldırım kulübü satarsa alırım’ diyor. Ben de ‘satıyorum, indirim de yapıyorum, hodri meydan’ dedim. Hani para nerede? Ben iş adamıyım. Benden daha düzgün yapacağına inanıyorsa, parasını da getiriyorsa satarım. Ben Samsunspor’u bırakmıyorum. Samsunspor’a geldiğimden beri 5 senede şu ana kadar 60 milyon Dolar para harcadım. Sene sonuna kadar da en az 10 milyon dolar daha para harcayacağım” dedi.

“Batu Kaplan ve Uğurcan Marsak, haklarındaki argümanlar yüzünden gönderildi”

Futbol Gelişim Girektörü ve Lider Danışmanı Batu Kaplan ile menajer Uğurcan Marsak’ın niye vazifelerine son verildiğini ve Cafer Elek’in son durumunu pahalandıran Lider Yüksel Yıldırım, “Batu Kaplan ve Uğurcan Marsak, hakkındaki savlar yüzünden gönderildi. Daha evvelki devirlerde de tıpkı şeyler yaşanmış ve o dönemki şahısları de göndermiştik. Cafer Elek ile görüştüm. Cafer’in kimseden para aldığı yok. Cafer’in bütün yanılgısı yapılanları görmemesi, zira o hiç bir transferde yer almadı. Tahminen o da gidecek. Yeni bir yapılanma yapıyorum. Benim her gün gözlemci üzere maç seyretme ya da menajerler üzere oyuncu bulmak üzere işlerim olamaz. Ben kulübün sahibiyim. Düzgün, dürüst bir lider bulamadığım için süreksiz olarak başkanlık yapıyorum. Başkan İhtimam ile birinci yılımda genel menajerlik için görüştük ancak mali açıdan anlaşamamıştık. Ben transferde para işine asla kimseyi koymamam gerekiyor. Ne kadar koymasam da arttan iş çevrilebiliyor. Oyuncuyla anlaşılan para nereye gidiyor bilinmiyor. Bir gün gerçekler gün yüzüne çıkıyor. Sen de bunu duyuyorsun, içeriden biriyse işine son veriyorsun. Kamuoyunda konuşulan ses kayıtlarını dinledim. Kayıtlarda bir şey yok, konuşmalar birbirlerinin hakkında yapılan konuşmalar. Ortada bir evrak yok. Oyuncu konuşması yok. Birbirlerine güvenmeyip, ses kaydı yapıp yönlendirme yapıyorlar. ‘Sen şunun aleyhinde bunu söylemiş oldun, sen de şunun aleyhinde bunu söylemiş oldun’ üzere olaylar. Novikovas’ın menajere para gönderdiği sav edilen dekontu oyuncudan istedim. hiç bir şey gelmedi. Para nasıl gitti ya da gitmedi bilmiyorum. Evet desem elimde evrak yok” diye konuştu

“İstanbul’da oturup, Samsun’daki Samsunspor’u yönetmek imkansız”

Kendisini eleştiren şahısların nazaranvdeyken başarısız olup, kulübü meşakkate soktuğunu ileri süren Yüksel Yıldırım, “Bana güveneceksiniz. ‘İşi biliyorum’ demiyorum, öğreniyorum. İstanbul’da oturup, Samsun’daki Samsunspor’u yönetmek imkansız. Bu işe başladığımda bana itimat veren beşerler kulübü düzgün yönetmediler. Birisi bana tweet atınca ona kızdım ve yanıt verdim. ‘Davul bende olsun, tokmağı diğeri çalsın’ istiyorlar. ‘Yüksel Yıldırım paraları harcasın, İsmail Uyanık kulübü yönetsin’ paylaşımına cevaben, ‘kulübü satarım’ yazdım. bu biçimde birinci geldiğim sene, durum bu biçimdeyken niye 2. Lig’de bir sefer bile başkan olamadık? İsmail Uyanık’ın yanında Emin Kar, Celil Yüksel, Serkan Aykut, Cenk İşler, Hakkı Yeşilyurt, Ercan Koloğlu vardı. O devir transferleri bunlar yaptı. Bir sefer bile önder olamadık. Şu an hepsi beni eleştiriyor. 2. Lig’in birinci yılı bu ismini saydığım arkadaşlar grubu yönetti. Muvaffakiyet sağlayamadılar. 30’dan fazla oyuncu getirdiler, birçoğu oynamadı. Aytaç Sulu ve Abdülkadir Özgen transferlerine karşı çıktım lakin ikna ettiler, getirdiler, başarılı olamadılar. Bahattin Köse’ye evvelki ekibinden aldığı paranın 3 katı para vererek getirdiler. O gün fazlaca saftım, bugün benzeri şeyler oldu, araştırdım, pis koku çıkan yerdeki adamları da gönderdim. Artık kalkmışlar her şeyi bunlar biliyorlar, beni eleştiriyorlar. Kulüp satın almak isteyen adam toplumsal medyadan konuşmaz. Gelir benim yüzüme söyler” biçiminde konuştu.

“Tomane, Diomande ve Çinari kulüpte kaldı, kulübe mali açıdan ziyanları oldu”

Elde kalan yabancı oyuncuların kulübe mali açıdan külfet oluşturduğunu lisana getiren Lider Yıldırım, “Tomane Mendes konusunda bana oyun oynadılar. Son ana kadar oyuncuya kulüp bulacaklarını söylemiş olduler, olmadı. Ismael Diomande, Erald Çinari de kulüp bulamadı. Batu Kaplan bunları açıklamasında söylemedi. Sonuçta olan bana oldu. Durup dururken, kulübe mali açıdan ziyan oldu. Ben Batu Kaplan’a; ‘önce kadrodan ayrılacak oyunculara kulüp bul, daha sonra oyuncu alırız’ dedim. Oyuncu almak kolay, kulüp bulmak güç. Ben bunu öğrendim. Oyuncu da teknik yönetici de giderken para istiyor. Transfer dönemi bitti, Tomane, Diomande ve Çinari kulüpte kaldı. yıllar daha sonra birinci kere yabancı oyuncular elde kaldı. Edwin Gyasi, Ange Plumain ve Matias Coureur üzere oyunculara geçen yıl ben grup buldum ya da anlaşarak gönderdim. Lakin bu sene Tomane, Diomande ve Çinari’ye kulüp bulamadılar. Elhadj Bah, Semih ve Melih Altıkulaç Fransa’da tıpkı kadroya kiralık gittiler” tabirlerini kullandı.

“Her yıl alt liglerden 4-5 oyuncu alacağız”

Genç oyunculara yatırım yapmaya devam edeceklerini de vurgulayan Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım, “Bizim maksadımız her sene alt liglerden 4-5 oyuncu almak. Bunları alt liglerde kadrolara yerleştirip, oynatıp, deneyim edinmesini sağlamak istiyoruz. Fenerbahçe’de İsmail Yüksek 2 sene daha sonra A grupta oynadı ve Türkiye A Ulusal Takımı’na seçildi. Bir sürü oyuncu alıyorlar, 1 tanesi tutarsa yarar sağlıyorlar. Bunu Chelsea, Manchester United, Manchester City, Real Madrid ve Barcelona da yapıyor. Gençleri alıp çabucak oynatamıyorsunuz. Herkes Kerem Aktürkoğlu üzere olamıyor. Kerem, Erzincan’dan geldi çabucak Galatasaray’da oynamaya başladı” açıklamasında bulundu.

Teknik yönetici konusuna da değinen Lider Yıldırım, Aykut Kocaman ve İsmail Kartal haricinde hiç bir hocayla yüz yüze konuşmadığını, hoca arayışının devam ettiğini kelamlarına ekledi.