Yetenek ve beceri ne demek ?

MuslumBABA

Global Mod
Global Mod
Yetenek ve Beceri ne demek?

Yetenek ve beceri farkl kavramlar olarak alglanabilir, ancak aralarnda baz benzerlikler vardr. Ozellikle, beceri, bir yetenek temelinde ogrenilmis ve gelistirilmistir. Bu, insanlarn, ozellikle de cocuklarn, ogrenme ve uygulama surecleri araclgyla yeteneklerini gelistirmeleriyle mumkundur. Bir kisinin yetenegi ve becerisi, egitim, ogretim, alstrma, deneyim ve caba ile gelistirilebilir.

Yetenek Ne Demektir?

Yetenek, bir kisinin dogustan sahip oldugu ozelliklere verilen genel isimdir. Yetenek, uzmanlk, alg, cozme becerisi ve ogrenme kabiliyeti gibi davranssal ozelliklerle de iliskilidir. Yetenek, kaltsal ve cevresel faktorlerden etkilenir ve cogu zaman ogrenilmesi guc olan ozelliklerdir.

Beceri Ne Demektir?

Beceri, bir kisinin deneyim, egitim ve cabayla ogrenmesi ve gelistirmesi gereken kabiliyetler olarak tanmlanr. Beceri, yetenek temelinde ogrenme ve uygulama surecleriyle gelistirilir. Is ve okul yasamnda gerekli olan becerileri gelistirmek icin, ustun ogrenme stratejileri ve becerileri ogrenmek icin calsmalar yaplmaldr. Beceri, ogrenme ve uygulama sureclerinin surekliligiyle gelisir ve guclenir.

Yetenek ve Becerinin Farkllklar

Yetenek ve beceri, birbirinden farkl kavramlardr. Yetenek, dogustan gelen ve ogrenilmesi zor olan kabiliyetlerdir. Beceri ise, yetenek temelinde ogrenilip gelistirilen kabiliyetlerdir. Beceri, ogrenme ve uygulama surecleri araclgyla gelistirilir. Yetenekler, cogu zaman kaltsal ve cevresel faktorlerden etkilenirken; beceriler, egitim, ogretim, deneyim ve caba ile gelistirilir.

Sonuc olarak, yetenek ve beceri, farkl kavramlardr. Yetenek dogustan gelen, ogrenilmesi zor kabiliyetlerdir. Beceri ise, yetenek temelinde ogrenme ve uygulama surecleri araclgyla gelistirilir. Beceriler, egitim, ogretim, alstrma, deneyim ve caba ile gelistirilebilir. Yetenek ve beceri, insanlarn basarl olmalarnn ve ust duzey performans gostermelerinin temelini olusturur.