Yeşil Avrupa Parlamentosu Üyeleri/6. Sosyalistler ve Demokratlar Grubu başkan yardımcısı Camilla Laureti: “Milliyetçi güçlere karşı birleştik”

oKMaDeM

New member
“Birliğin tarihinde kritik bir dönüm noktasındayız. Başlamak üzere olan yetki, sağın sadece Yeşil Mutabakat'a saldırmakla kalmayıp, Ortak Tarım Politikası'nın sosyal ve yeşil boyutunu zayıflatmayı, rekabet gücü adına daha az kamu yatırımı ve daha fazla serbestleştirme talep etmesini sağlayacaktır. Milliyetçi güçlere karşı birleşmeliyiz”. Spoleto doğumlu, Demokrat Parti'nin (merkez seçim bölgesinde 62 bin tercih) Avrupa Parlamentosu Üyesi 49 yaşındaki Camilla Laureti, sosyalist grubun başkan yardımcısı olarak seçilmesini bu şekilde yorumladı. Başkan Iratxe Garcia Perez'in yardımcısı olarak seçildi. Strazburg ve Brüksel'deki ikinci döneminde, Avrupa Parlamentosu eski başkanı Davide Sassoli'nin ölümünden sonra Ocak 2022'de katıldı. Profesyonel bir gazetecidir.

Adaylığıyla başlayalım. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Sosyalistler ve Demokratlar grubunun ilk başkan yardımcısı olacak ve grup lideri olarak yeniden seçilen İspanyol meslektaşıyla yan yana çalışacak. Kızgınlık García PerezÖnünüzde büyük bir meydan okuma var: muhafazakar ve milliyetçi güçlere karşı koymak. Avrupa hakkındaki fikriniz nedir?

“Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, Fransa'daki seçimlerin sonuçları sayesinde tüm Avrupa için bir tehlikeden kurtulduk. Sağ yenilebilir, bunu şimdi söylemek önemli. Direniş paktı başarılı oldu: Birleşik sosyalist güçler sağı yenebilir. Şimdi, Davide Sassoli'nin dediği gibi ülkeler arasında dayanışma içinde daha yeşil, feminist bir Avrupa fikrimizi ilerletmek istiyoruz. Her şeyden önce, yakın bir Avrupa için mücadele etmek istiyorum”.

Bu ne anlama geliyor?

“Vatandaşlarla uyum içinde olmak demektir. Son seçimlerde bile kaydedilen yüksek çekimserlik, Avrupa vatandaşlarının Avrupa kurumlarından ne kadar uzak hissettiklerine dair bir algı yaratıyor. Her yerde. Bunun yerine, Parlamento'nun halkın ihtiyaçlarına daha yakın, açık ve erişilebilir cevaplar vermesi için çalışmalıyız. Son iç bölgedeki her vatandaşın Brüksel ve Strazburg kurumlarına güvenmesi gerekir, aksi takdirde Avrupa'nın doğduğu amaç gerçekleştirilemez. Ve sonra her ülkenin belirli bir sırayla ele alamayacağı konular var. Dış politika, ortak savunma ve çevre, federal politika konuları olarak önemli olacaktır. Burası herkes için siyaset yapmanın doğru yeri ve çevre politikası AB için temel bir meydan okumadır”.

Son yasama meclisi, hükümetinin önerilerine karşı oy kullanan Avusturyalı bakan sayesinde geçirilen Doğa Restorasyon Yasası konusunda Halk Partisi ile bir çatışmayla sona erdi. Yeni Yeşil Mutabakat ve ayrıca enerji geçişi büyük koalisyonu krize sokabilir mi? Avrupa kurumlarındaki siyasetin dayandığı, sosyalistler ile popülerler arasındaki, ittifakın temel direkleri olan pakt?

“Sosyalistler ve Demokratlar grubu açısından Avrupa Komisyonu Başkanı'na desteğimiz, gelecekteki Yeşil Mutabakat'ın onaylanmasına bağlıdır. Başka alternatif yok. Yeniden seçilme nedeniyle, 10 Temmuz'da Ursula von der Leyen ile görüştük ve ona önceliklerimizin ne olduğunu açıkladık; bunlar arasında Yeşil Mutabakat ve sosyal ekonomi, işçi hakları, cinsiyet eşitliği var. Çevresel açıdan, bunlar beş hassas yıl olacak: gelecekteki yasama organı 2029'da sona erecek ve 20-30 gündeminde belirlenen hedeflerden bir adım uzakta olacak”.

Mesele yapılıp yapılmayacağı değil, nasıl finanse edileceği gibi görünüyor?

“Kesinlikle, ancak hem çevresel hem de enerji dönüşümleri, bunları yapmamaktan daha pahalıya mal oluyor. ABD'de olduğu gibi finanse edilmeleri gerekiyor. Ancak bizim için kırmızı bir kalbi olmalı. Yani, ailelere ve işletmelere düşmemesi için yatırımlar bulmamız gerekiyor. Teşviklere ve yatırımlara ihtiyacımız var, aksi takdirde Avrupa, sağın dediği gibi, yalnızca bize kuralları veren kurumu temsil edecek. İki fon kullanma olanağımız var: İklim için Sosyal Fon ve Adil Geçiş Fonu. Yaklaşık 100 milyar avro. Ve sonra Avrupa'da kâr edenlerin vergi ödemesinin zamanının geldiğini düşünüyorum. Yeni bir kalkınma modeli yaratmakla ilgili.”

Tarımla uğraştı, farklı muamele görmeyi bekleyen bir dünya. Ama Satnam Singh'in ölümüyle Latina'da olanlardan bahsedemeyiz. Çete reisi olmanın vahşi salgınına nasıl karşı koyabiliriz?

“22 Haziran'da cinayetten kısa bir süre sonra işçi topluluğuyla buluşmak için Latina'daydım. Çete reisiyle mücadele eden yasa var, 2016'nın 199'u. Ne yazık ki mesele şu ki, bir düzenlemeye sahip olmak yeterli değil, uygulanmasını sağlamamız gerekiyor. Eski bakan Orlando, tam da kontroller konusunda, inşaatta uygulanan 'tutarlılık endeksi'nin tarımda da uygulanmasını önermişti. Uygulamada, kurallara uyulup uyulmadığını anlamak için, ciro veya hasat edilen ürün miktarı açısından bazı tutarlılık ve tutarlılık parametreleri incelenir. Örneğin, sözleşmeli işçi sayısı (ve resmi olarak ödendikleri saatler) azsa, bu bana kurallara uyulmadığını söyler. Tarımda da uygulanması gerekiyor, İtalya'da değil, tüm Avrupa'da. Bir sonraki tarım komiserinden üye ülkelerde gerçekleştirilen kontrollerle ilgili raporlar isteyeceğiz. Sosyal sürdürülebilirlikte 380 milyar var: parayı işçilere saygı duyan şirketlere verelim. Sosyalistler ve Demokratların en büyük grubu olarak, işçi hakları konusunu önceliklerimiz arasına dahil ettik. Ancak, sadece tarım istiyorum ama çok istiyorum”.

İklim adaleti, enerji geçişi, yeni CAP. Önünüzde başa çıkmanız gereken bazı büyük zorluklar var. Çok sakin bir insan gibi görünüyorsunuz. Bu gücü nereden alıyorsunuz?

“Köklerimden. Ben Umbrialıyım, biz Umbrialılar zorluklara alışkınız. Bizimki sessiz bir güç. Ve sonra siyasi köklerim var, inandığım ve artık benim bir parçam olan fikirler. Bunları artık Sosyalistler ve Demokratlar heyetinde buluyorum. Bu takım duygusu, önümüzdeki beş yıl boyunca bizi bekleyen zorluklar hakkında düşündüğümde kendimi güçlü ve önemli hissetmemi sağlıyor”.

Peki onu kızdıran bir şey mi var?

“Adaletsizlikler gördüğümde. Eşitsizliklerin her zaman daha az olmasını sağlamak için çalışmam ve bağlılığımla başarılı olmak istiyorum. Bunu yapacağım. Ben Umbrialıyım”.-