Yeşil Avrupa Parlamentosu Üyeleri /3. Cristina Guarda (Avs): “Fosil yakıt kullananlara verilen sübvansiyonları durdurun ve küçük çiftçileri destekleyi

oKMaDeM

New member
Şehir dışından gelen öğrenciler arasında en çok oy alan liste: %40,35'i tercih etti Yeşil Sol İttifakı. Bonelli ve Fratoianni'nin partisi, analistlerin açıkladığı gibi, Avrupa seçimlerinde “en az kötü” adaya oy vermeyen, ancak belirli bir tercih yapan gençlerin gözdesi. Seçim kampanyası sırasında çevre sorunlarına, sosyal adalete ve insan haklarına değinenlere oy vermek. Gerçekte, bazı sinyalleri yakalayanlar var. “Gençlerin bizi seçeceğini anladım: yerel kampanyaya ek olarak, bir sosyal medya kampanyası yürüttüm ve bazı videolar viral oldu”. Cristina BakVicenza'dan 34 yaşındaki tarım girişimcisi ve çevreci, 25 yaşından beri siyasette ve Veneto bölge konseyine seçildi. “Vali Zaia beni ilk gördüğünde, benim yerime herkesle el sıkıştı, beni bir asistan sandı. Şimdi bile, benimle karşılaşanlar asistanıma hitap ediyor, çünkü o bir erkek”. Dokuz yıl sonra, Kuzey Doğu seçim bölgesinde 33.078 oyla Avs'li bir aday olan MEP seçildi. Avrupa Yeşiller grubunda meslektaşlarıyla birlikte oturacak. Brüksel'deki siyasi taahhüdü açık: Yeni Yeşil Mutabakat'ın inşası, 2027 için olan gelecekteki Tarım Planı'nın tasarımı ve dağlık alanların ve toplulukların korunması. Partisinden, bölgesel kalkınmayla ilgilenen Avrupa Parlamentosu REGI'nin daimi komisyonunun çalışmalarına katılabilmesini istemesi tesadüf değil.

Görüşme

Yeşil MEP'ler / 1. Pedal gücüyle çalışan belediye başkanı Matteo Ricci (PD): “Daha fazla bisiklet yolu ve herkes için adil bir enerji dönüşümü”

Fiammetta Cupellaro tarafından

01 Temmuz 2024

Yeşil Mutabakat ve 2030 ve 2050 hedeflerinin savunulması. Kolay olmayacak. Yeşilleri yavaşlatmamak için AB'nin etkili yanıtları neler olabilir?
“Öncelikle, yeni Yeşil Mutabakat'ı finanse etmemiz gerekiyor. Mobilite planını, enerji planını ve tarımı finanse etmek için yılda 400 milyara ihtiyacımız var. Son yasama döneminde sübvansiyonların, ikramiyelerin ve teşviklerin nasıl dağıtıldığını gözden geçirmemiz gerekiyor. Örneğin, hala fosil yakıt kullananlara verilmesi. Ve diğer yandan, finans ve endüstri dünyasını etkileyen vergilendirme biçimlerinin oluşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Yanlış bir dil kullandık: İşlem ailelerin ve küçük işletmelerin omuzlarına yıkılamaz, çünkü ortalama bir gelirle evinizi veya işinizi nasıl yenileyebilirsiniz? Ekonomik desteğe ihtiyacımız var. Ekolojik işlem ve ihtiyaç duyulan tüm yenilikler herkes için olmalı. Uygun fiyatlarla erişilebilir olmalı”.

Tarım, Brüksel'de merkezi bir tema olacak ve kaçınılmaz olarak iklim kriziyle ilişkilendirilecek. Ancak “zayıflatılmış” bir Yeşil Mutabakat isteyen ilk kişiler arasında çiftçiler ve yetiştiriciler lobileri yer alıyor. AB'den etkili yanıtlar neler olabilir?
“Rahatsızlık derin nedenlerden kaynaklanıyor, vergi ödemeyen, sübvansiyon alan, kirleten ve çevre düzenlemeleri istemeyen çiftçilere indirgenemez. Sokaklara çıkan çiftçilerle konuştuğumda, farklı talepleri olduğunu fark ettim, bazıları Avrupa Tarım Politikası'nın aşırı bürokrasisine karşı protesto ediyor, bazıları uluslararası ticaret anlaşmalarına karşı çıkıyor veya her bir ülkenin ulusal sorunları için. Ancak temel sorun gelir krizi olmaya devam ediyor ve bu konuda Avrupa Birliği, koşullarda bir iyileşme sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmalı, ancak her şeyden önce tarımsal gıda dağıtım zinciri boyunca daha adil bir değer dağılımı elde etmelidir”.

Çiftçiyi geçişin bir müttefiki olarak değil de bir düşman olarak nasıl görebiliriz? Çevresel boyutu ekonomik ve sosyal boyutla dengelemek için ne yapılmalı?
“Ekolojik bonuslar sunarak, daha büyük şirketlere verilen sübvansiyonlara bir sınır koyarak. Sürdürülebilir ama aynı zamanda üretken bir modeli teşvik etmemiz gerekiyor. Bu iki husus birbiriyle çelişmiyor çünkü iklim değişikliği aynı zamanda gıda güvenliği için bir tehdit oluşturuyor. Yeşiller olarak her zaman eleştirdiğimiz bir husus, sübvansiyonların çiftliklerin büyüklüğüne göre dağıtılması ve çevresel olarak sürdürülebilir bir şekilde mi yoksa sosyal, etik ve ekonomik olarak mı büyüdükleri dikkate alınmamasıdır. Sadece büyüklük önemlidir, bu nedenle sübvansiyonların en büyük kısmı daha büyük şirketlere verilir. Çevre dostu uygulamalar yürüten çiftçilerin aynı zamanda topluma bir hizmet sağladığı kabul edilmelidir. Bazı alanlarda, örneğin kırsal alanlarda, ekonomiyi harekete geçirenler olan daha küçük çiftçilerin teşviklere erişebilmesini sağlamalıyız.”

Görüşme

Yeşil Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri / 2. Valentina Palmisano (M5S): “Güney'in sesini duyurmak için Avrupa'dayız”

Fiammetta Cupellaro tarafından

02 Temmuz 2024

Tarım ve gıda piyasaları üzerindeki çevresel etkilerin hızı göz önüne alındığında, yedi yıllık bir CAP planlamak hala mantıklı mı? Ve 2027 sonrası CAP nasıl olmalı?

“Yedi yıllık süre, planlama için asgari süredir. Kuralları çok sık değiştirmek anlamsızdır, ayrıca önümüzdeki 70 yılda ne olacağına dair bir fikrimiz zaten var. Ancak bir sonraki Plan cesur olmalı. Geleceğin tarım politikasını hala büyük çiftçi lobilerinin elinde bırakamayız. Tohumların, pestisitlerin ve gübrelerin %70'inden fazlasını ellerinde bulunduran büyük çokuluslu şirketler tarafından satılan, ancak aynı zamanda hayvan genetiği, büyük ölçekli dağıtım ve hatta gıda taşımacılığına dayanan bu tür endüstriyel tarım. Endüstriyel tarımdan ve yoğun çiftçilikten kar eden tek kişiler büyük finans grupları ve çokuluslu şirketlerdir. Diğerleri, çiftçiler, yetiştiriciler ve tüketiciler kaybeder”.

Ve onlarla birlikte Avrupa vatandaşları…
“Çiftçileri ekolojik bir dönüşüme doğru eşlik etmeden yalnız bırakırsak, ekonomik sonuç vermeyen yoğun bir üretime terk edersek, vatandaşlar kendilerini kalitesiz ürünler yerken ve giderek daha zararlı bir çevrede yaşarken bulacaklar. Ancak tüketicilerin de çevreye saygılı bir şekilde yetiştirilen ürünlerin değerinin farkına varmaları gerekiyor. Önümüzde sektörler halinde düşünmeden kolektif bir vizyona sahip olmamız gereken yıllar var. Her şeyden önce uzun vadeli bir vizyonla”.