Yerli halkın polisi – Cumhuriyet

oKMaDeM

New member
Dubai’deki COP28’deki müzakerelere hepimizin bir gün ara vermesi gerekiyordu. Geçen hafta Smily Academy’nin kurucu ortağı Claudia Laricchia da bana katıldı ve program işinin geleceğe yönelik vizyonunu ve modelini takdir eden birkaç “etkileyici” ile birlikte dünya genelindeki yerli topluluklara yönelik etki hızlandırıcı programımızın sonraki adımlarını tartıştık. nesiller (işte bir video).

Ayrıca Nobel Ödülü sahibi ve ABD’nin eski başkan yardımcısıyla da tanıştık. Al Gore Gezegeni bir felaketten kurtarmak için fosil yakıt kullanımının hızla durdurulması talebini güçlü bir şekilde yineleyen kişi. İklim konferansına ev sahipliği yapan mekanın çevresinde, COP28 başkanının, küresel ısınmadaki artışı sanayi öncesi döneme kıyasla 1,5 dereceyle sınırlamak için fosil yakıtların ortadan kaldırılmasına yönelik bilimsel kanıtların bulunmadığı yönündeki yorumuna ilişkin birçok protesto düzenlendi.

İlk hafta, temel hedeflerde çok az gerçek ilerleme kaydedilerek düşük bir notla sona erdi. Genel kurul toplantısında Yardımcı Organlar tarafından yapılan açıklamalar, müzakerelerin gidişatına ilişkin genel hoşnutsuzluğun altını çizdi. Küresel Durum Değerlendirmesi metninde ve Kayıp ve Hasar fonunda yerli halklara yapılan atıfları takdir ettim. Artık bu fonlara doğrudan erişimi sağlamalıyız. Ayrıca, fonu yönetecek kurulda ve adil geçiş çalışma programında da temsil edilmesini istiyoruz. Ayrıca nihai anlaşmada fosil yakıtların ve tüm bağlayıcı çıkarımların ortadan kaldırılması gerekiyor, aksi takdirde bir buçuk derece hedefi kaçırılmış olacak. Yerli halklar olarak doğal kaynakları, özellikle de fosil yakıtları, kaçınılmaz olarak Toprak Ana’ya zarar verdikleri için çıkaran bu ekonomik sisteme karşı çıkma konusunda birleşmiş durumdayız. Yaşam tarzımızı, ekosistemlerimizi ve kolektif hayatta kalma hakkımızı tehdit eden artan sıcaklıklarla mücadele ederek 2015 Paris Anlaşması’na uymanın tek yolu budur.

Her şeye rağmen, şu ana kadar kaydedilen yavaş ilerlemeye ve karşılaştığımız engellere rağmen, konferansın nihai başarısına güveniyorum çünkü tüm dünyada meydana gelen iklim felaketleri dalgasını durdurmak çok önemli. Bu nedenle dünya liderlerini, öncelikle iklim değişikliği nedeniyle riske atılan insan hayatını ortaya koymaya davet ediyorum. Biz çeşitli konferanslarda anlaşmaların sözcüklerini ve sayılarını müzakere ederken, gezegeni kurtarma fırsat penceresi hızla kapanıyor. Sadece bir hafta içinde COP28’in insanlığın geleceği için bu devrim niteliğindeki sonuca ulaşmada başarılı olup olmayacağını bileceğiz.

(Rituraj Phukan, Yerli Halkların İklim Adaleti Forumu Başkanı ve Al Gore’un Hindistan İklim Gerçekliği Projesi Biyoçeşitlilik Başkanıdır)

Konular