Sürdürülebilirlik Okulu'nda Öğrenciler Yeşil Şehirler Tasarlıyor

oKMaDeM

New member
Po Vadisi'nden Ateşler Ülkesi'ne, Reggio Emilia'dan Cenova ve Bari'ye: Ortaokul öğrencileri için tasarlanan yenilikçi bir eğitim yolunun sonunda meydanlar, sokaklar, okul binaları yeniden tasarlandıSürdürülebilirliği merkezine alan.

Bu beceriler, Bolton Hope Vakfı ve Future Education Modena tarafından desteklenen bir girişim olan Sürdürülebilirlik Okulu sayesinde edinildi: Geçtiğimiz günlerde sona eren proje, yeni nesil öğrencilere değişim yaratma, STEM becerilerini artırma ve “zorluklara” yanıt olarak eko-kaygıya proaktif bir şekilde müdahale etme araç ve becerilerini kazandırdı.”, yani kişinin etrafındaki çevresel sorunları tespit edip çözüm bulma yeteneği. İtalya genelinde projeye 70 sınıf katılıyor ve 181 öğretmen dahil oluyor, toplamda 60 yüz yüze atölye çalışması yapılıyor.

Projeler

Bergamo, Po Vadisi'nin kalbindedir: hava kalitesi verilerinin analizi, her yıl, tüm bölgenin ciddi durumunu doğrulamaktadır. Bergamo eyaletindeki Calvenzano okulunun öğrencileri artık mavi bir gökyüzünün neleri gizleyebileceğini biliyorlar. Her şeyden önce, Tüm emisyon kaynaklarını analiz ederek, soludukları havanın kalitesini iyileştirmek için hangi müdahalelerin yapılması gerektiği konusunda kesin bir fikre sahip olurlar..

Bari eyaletine bağlı Valenzano kentindeki iki üçüncü sınıf öğrencisi, öğrenim gördükleri okul binasının “enerji sağlığı” durumunu analiz etti. Enerji dağılımı ve israfının ne anlama geldiğini öğrendiler, güneş panelleri, termal yalıtım, fotovoltaik çardak, radyatörler için ısı düzenleyici vanalar, güneş enerjili dış mekan sokak lambaları gibi pratik çözümler önererek kolları sıvamayı seçtiler. Termal ve enerji dağılımını hassas bir şekilde hesapladılar ve Uzman teknisyenlerin yardımıyla oluşturulan projeleri yönetime sunulabilir. Genç öğrenciler, hassasiyet ve farkındalıkla hareket ederek kendi kaderlerinin mimarları ve toplumdaki değişimin aktörleri olurlar. Bir seferde bir adım.

Padova eyaletindeki Solesino'da gençler, enerji dağılımını incelemek amacıyla okullarının bir modelini oluşturdular. Önerileri: Üretilen ve tüketilmeyen enerjinin bir kısmı akşamları spor salonunu aydınlatmak için kullanılabilirÖğrenciler sürdürülebilir hareketliliği teşvik etmek için fotovoltaik barınak ve bisiklet park yerleri istiyor. Daha sonra bir adım daha ileri giderek, projeyi yürütmek için fona ihtiyaç olduğunun bilincinde olarak sadece yöneticilerle bir toplantı talep etmekle kalmadılar, aynı zamanda ne yapabileceklerini de kendilerine sordular.Onların cevabı: Bir dizi erdemli davranışı sıraladıkları bir metnin taslağını hazırlamak.

Reggio Emilia'da, proje sayesinde öğrenciler okulun sadece 10 çift camlı penceresi (13%), 67 neon lambası (38%) ve 108 LED lambası (62%) olduğunu keşfettiler. Analiz, nasıl müdahale edileceğini anlamak için temeldi. Yani, elimizdeki sayılarla, nasıl tasarruf edileceğini ve müdahalelerin okul kasası için ne kadar uygun olabileceğini hesapladılar ve CO2'nin azaltılması için önemliler2 atmosferde.

Caserta ilindeki Sessa Aurunca'da, okul kompleksinin yeşilliğinin analizi metaverse tekniklerini kullanan bir proje ile gerçekleştirildi. Daha sonra okulun renderları ağaçlar, çalılar, banklarla zenginleştirildi. Tüm bunlar, ilk önce, etraflarındaki dünyayı iyileştirme mücadelesi için gerekli bir egzersiz olan ilk ihtiyacı hesaplayarak yapıldı.

Piazza del Gesù, 1995'ten beri UNESCO miras alanı olan Napoli'nin en ikonik yerlerinden biridir: tarihi merkezin kalbinde, Decumanus'un sonunda, toplantıların, turistik rotaların, işlerin kavşağıdır. Foscolo Oberdan kapsamlı enstitüsünün genç öğrencilerinin de belirttiği gibi, güzel bir meydandır ancak yeşillik yoktur. Meydanın ağaçlarla, çiçek tarhlarıyla, dolayısıyla hayvanlarla dolduğu tasarımlar yaptılar ama onlara göre asıl mesele, meydanı yeniden yeşillendirmek değil, onu arabalardan, otobüslerden ve diğer motorlu taşıtlardan arındırmak..

Cenova eyaletindeki Pra'lı çocukların ihtiyacının aynısı. Çocuklar yeşil alanlar istiyor ve bunu sadece estetik nedenlerle değil, aynı zamanda yeşilliğin bölgedeki sıcaklığı düşürdüğü bilincini de kazanmak için yapıyorlar.Sıcak günlerde rahatlık, daha fazla oksijen ve iklim değişikliğiyle mücadele anlamına geliyor.

Modena öğrencileri okul binasının çevresel etkisini incelemekle yetinmediler, aynı zamanda avluları, çevresindeki alanları ve ek binaları da incelediler. Enerji israfını azaltmak için tek bir çözüm: kamusal yeşillendirme uygulayarak ortak alanları yeniden tasarlamak.

Gençler, okudukları ve günlerinin çoğunu geçirdikleri yerlerin çevresel etkilerini azaltmayı talep ediyor, bunların sadece “geçiş” binaları olmadığının, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede üzerlerine düşeni yapabilecek önemli yerler olduğunun bilincindeler. Tıpkı kendileri gibi.

Proje numaraları

• 4 Tematik Yol, ekolojik dönüşümün ana temalarıyla ilgili stratejik yörüngeler: binaların enerji dönüşümü; yeşil şehirler ve kentsel ekosistemlerin iyileştirilmesi; yerel planlama ve iklim, kentsel alanların doğal müdahalelerle yeniden tasarlanması; hava kalitesinin iyileştirilmesi
  • Geçiş süreci için gerekli bilimsel temelleri ayrıntılı olarak açıklamak üzere 20 Öğretim Birimi
  • 4 Zorluk, okulların etki yaratmak için rehber olarak kullandıkları tematik izlerle bağlantılı proje zorlukları: Yerel bağlamın sistem vizyonu ve Yerel Kamu Yönetimlerinden başlayarak kamu ve özel karar vericileri dahil etmeyi amaçlayan katılımcı bir yöntemle bölgelerdeki Aktif Projeler
  • 70 sınıf katıldı, ulusal bölgenin belirli bağlamlarında (Piedmont, Emilia-Romagna, Campania ve Puglia) 60 yüz yüze atölye çalışması sınıfta tartışmayı teşvik etmek ve çevresel sorunları çözmek için somut ve olumlu bir yaklaşımı desteklemek için. Bari, Bergamo, Brescia, Caserta, Cuneo, Foggia, Genoa, Lecce, Modena, Napoli, Padua, Parma, Reggio Emilia, Torino ve Trento eyaletlerindeki şehir ve belediyelerdeki okullar katıldı
  • Bu ilk baskıda, okullar tarafından yaratılan ve sunulan 30 bölgesel proje, zengin teknik, iletişimsel ve fotoğrafik belgelerle sunuluyor
  • Ele alınan konularda kişisel deneyimlerini ve ulusal öneme sahip projelerini paylaşabilen, öğrencilere eyleme geçmeleri için ilham verecek ve eğitim yollarını seçmelerinde rehberlik edecek kararlılık ve tutkuyu aktarabilen sektör uzmanlarıyla 4 toplantı.
  • 2 değerlendirme modeli: Öğretmenlerin profesyonelliğinin geliştirilmesi ve öğrencilerin farkındalık ve beceri açısından büyümesi
  • Eğitim sürecine, tamamlanmış öğretim üniteleri veya kısa, ilham verici kurslar halinde katılan 181 öğretmen katıldı.
Kuruluş

İçin Donatella Solda Ve Damien LanfreyFEM'in kurucu ortakları “okulların projeleri, öğrencilerin ve İtalyan okullarının olağanüstü yeteneklerinin somut kanıtıdır. Doğru becerilerle donatılırlarsa, kalite ve tutkuyla desteklenirlerse ve olası çözümlere maruz bırakılırlarsa, İtalyan öğrenciler bölgelerin değişiminin motoru olabilirler”.

Bolton Hope Vakfı, 2019 yılında kurulan, eğitim konularında uzmanlaşmış bir Vakıftır ve temel bir gelişim aracı olarak eğitim hakkını, her insanda, özellikle de en gençlerde bulunan nitelikleri ve potansiyeli geliştirme yeteneğine sahip olarak teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Eğitimin geniş teması kapsamında, Bolton Hope Vakfı esas olarak okul terkiyle mücadele (açık ve örtük), sürdürülebilir kalkınma için eğitimin teşviki ve kaliteli eğitimle ilgilenmektedir.

Future Education Modena (FEM), eğitimde yenilik için uluslararası bir merkezdir ve İtalya'daki ilk EdTech Hub'dır ve eğitim yeniliği, dijital teknolojiler ve toplumsal dönüşümün kesişimine odaklanmıştır. Future Education Modena, araştırma, tasarım ve hızlandırma faaliyetleri aracılığıyla eğitim deneyimlerinin kalitesini ve etkisini iyileştirerek toplumdaki eğitim potansiyelini artırmayı amaçlamaktadır. 60 işbirlikçi, 120 uzman ve 100'den fazla ortaktan oluşan bir ağ aracılığıyla FEM'in misyonu, 21. yüzyıl becerilerini geliştirmek için teknolojiyi kasıtlı olarak kullanan yüksek etkili eğitim çözümleri yaratmak, uygulamak ve ölçeklendirmektir. En gelişmiş teknolojilerle eğitim araştırmalarının en iyi sonuçlarını kullanarak.