Seren Serengil ‘skandal’ diyerek canlı yayında deklare etti: Midemi almışlar

Karbulut

Member
Seren Serengil, geçirdiği operasyonun akabinde dün “Söylemezsem Olmaz” programına telefonla bağlanarak sıhhati hakkında son durumu anlattı.

Serengil, yanlış mide küçültme ameliyatı kurbanı olduğunu açıklayarak şunları söylemiş oldu:

“Aylardır ameliyatı bekliyordum. Zira İzmir’deki tabibim mide küçültme ameliyatı görüntüsünü bir türlü vermiyordu. niye kaçtıklarını anlıyoruz. Bütün organlarım yapışmış. Ameliyatım 6 saat sürecekti lakin operasyonu geçiremedim. Zira midem yok. Bu, skandal bir durum. Hekimim şunu söylemiş oldu: ‘bu biçimde bir ameliyat 70 kiloda bir beşere yapılamaz ve alt midenizi bulamadık.’ Organım yok. 3-5 kilo daha almak zorundayım.”

DUMPING SENDROMU NEDİR

Dumping sendromu, mide baypas ameliyatı geçirmiş hastalarda ortaya çıkabilen bir metabolik komplikasyondur. Bu ameliyat kararında mide epey küçülmüş ve bağırsağın ortasına direkt bağlanmış olduğu için yüksek ve sıradan şeker içeren besinlerin tüketilmesi durumunda (meyve suları, kola gibi) rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir. Yemeklerden yarım saat daha sonra karında şişlik, çarpıntı, halsizlik ve bulantı biçiminde yahut yemeklerden iki üç saat daha sonra terleme, titreme ve hipoglisemi üzere belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu sendromu önlemek için yüksek lif ve proteinli ve kompleks karbonhidratlı besinler tercih edilmelidir. Bilhassa vitamin ve mineral eksiklikleri, hipoglisemi ve ‘dumping sendromu’ sanıldığından daha yaygındır.