Rita Trombin ve doğa, beden ve ruhun ilacı

oKMaDeM

New member
“Sözcüğün kendisi bunu söylüyor – açıklıyor Rita Trombin – “bio” hayat, “fia” ise aşk anlamına gelir. Yunancadan gelir ve atalarımızın doğayla olan insani bağını gösterir. İnsanoğlunun geliştirdiği canlılar dünyası, insanın sahip olduğu bu ihtiyacı gösterir çünkü beynimiz doğada programlanmıştır. Her gün ona erişebilmeliyiz. “Biyofili”nin psikolojik ve biyolojik bir çağrışımı vardır. Erich Fromm ve Edward Wilson iki önemli teorisyendir. Doğa duygusal ve fiziksel düzeyde önemlidir.”

Rita Trombin yeşile olan ihtiyacı ilk elden deneyimledi. “Benim durumumda – diye devam ediyor Trombin – köken özeldir. Ben zaten çevre psikolojisi, yani kentsel refah için bağlamlar yaratma konusunda uzmanlaştım. Hayatım boyunca çok seyahat ettim. Singapur, dünyadaki ilk biyofilik şehir. dünya ve tam orada bir hastalığım vardı. Biyofili uygulanan bir hastanede üç ay yattım: hastalar hastane odalarından binalar yerine bitkileri görüyorlar. Cerrahi operasyonlardan sonra daha az ağrı hissediyorlar, hepsi hastaneye yatış oranlarına bakılıyor ve ağrı kesiciler doğanın iyileşme süreçlerinde ne kadar önemli olduğunu anladım. Buradan biyofili benim misyonum haline geldi. TEDx konuşmamda bundan bahsediyorum “Tek ihtiyacımız olan biyofili”. Doğanın dozları garanti edilseydi çağımızın önemli sorunlarını çözebilirdik. Hatta benim şehrim Verona bile biyofilik şehirler ağına ilk katılan şehirdir”.

Çevresel psikoloji çok ilginç ve yönleri açısından zengindir.

Trombin’in belirttiğine göre zamanımızın %90’ını doğanın olmadığı kapalı ortamlarda yaşıyoruz: ofisler, spor salonu.
“Tasarımcıları sağlıklı yaşam ortamları yaratmada desteklemek için uygulamalı bilim ve bilgi araştırmalarını kullanıyorum. – devam ediyor Rita Trombin – Stresi ölçüp bir tür teşhis koyuyorum ve ardından bir reçete veriyorum, yani tedavi ediyorum. Faaliyetlerim, mekan tasarımı danışmanlığından, bireylerin etkilerini değerlendirmek için analiz edilmesi. Işık, yeşillik ve sessizliğin varlığı bile temeldir ancak ortamlarımızda tatmin edici değildir. Ayrıca öğrencilere ve profesyonellere birçok eğitim veriyorum. Birbiriyle bağlantı kuran sınıflarda ders çalışma becerisine sahip olmak Öğrencilerin doğaya olan ilgisi, notların kalitesi ve okul deneyimi üzerinde %26’ya varan bir etkiye sahip. Davranış bozuklukları da iyileşiyor.”

Rita Trombin İtalya’da ve yurtdışında ders veriyor. Ayrıca eko-kaygı sorunuyla nasıl başa çıkılacağı konusunda da bazı tavsiyeler veriyor. Trombin, yaşadıklarımıza bir tür uyum sağlamanın bu olduğunu söylüyor. İnkar, insanların devekuşu gibi kafalarını kuma sokmasına neden oluyor: Sorun orada değilmiş gibi davranıyorum. Eko-kaygı ise tam tersi: iklim Değişim, felç edici kaygı halleriyle yaşanır. İnsanlar, felaket vizyonlarıyla yeterince yapamadıklarını ve yapacak hiçbir şey olmadığını hissederler. Önce duygularımızı hissetmemiz gerekir: onlar bize durumu nasıl değiştireceğimizi söyleyen biyolojik habercilerdir. “.

“Eko-kaygı ile baş etme stratejileri var. Öncelikle biyofiliyi beslememiz gerekiyor. Doğayla sanki bir insanmış gibi kaliteli bir bağ kurmamız gerekiyor. Bu ilişkiye ne kadar sahip çıkarsak bu ilişkiden o kadar çok faydalanırız. Bunlar besleyici anlardır ve doğa ancak kendisinin yapabileceği gibi bir dinginlik hali getirecektir. Öte yandan kendimizi ait olduğumuz ve korumak istediğimiz bir sisteme bağlı hissedeceğiz. Korku donabilir. Bu ilişkiyi geliştirerek bunun yerine kendi başımıza bir şeyleri değiştirmenin ağırlığını hissetmeden küçük günlük eylemler gerçekleştireceğiz. Bu nedenle ağ kurmak da önemlidir. Sürdürülebilirliğin eksik parçası aslında biyofilidir. Sürdürülebilirlik insanı tamamen rasyonel bir varlık olarak kabul eder. Ancak insan Kısayollar, bilişsel önyargılar yoluyla kararlar verir.Biyofili, insanları aile üyelerine olduğu gibi doğaya da ilgi duydukları için motive etmelerini sağlar.İşlevsiz çevresel duygulara kapılmadan içimizdeki bu bağın yeniden uyandırılması gerekir. İnsan düşüncelerden çok duygularla hareket eder. Doğayla bağlantı ne kadar güçlü olursa, stresin azaltılmasından iyileşmeye, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden mutluluğa ve bilişsel süreçlerin yenilenmesine kadar faydalar bulmak da o kadar kolay olacaktır. Yaratıcılık ve yenilikçiliğin yanı sıra olumlu sosyal davranışları da artıracaktır. Yurt dışında birçok ülke hastalarına doğal dozlar reçete ediyor.”

Çevreyle temas kuramayanlar için Rita Trombin alternatifleri gösteriyor. Trombin, “Dijital formda bile doğanın olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varıyor. Bir masaüstü veya doğal görüntüler düşünelim: rahatlamayı ve genel refahı artırıyorlar. Çok da uzak olmayan yarın, platformları tamamen kapsayıcı dijital ortamlarla değiştireceğiz. Biz bu gerçekliklere girecek ve onları nasıl tasarladığımız fark yaratacak. Etkisi kinestetik açıdan da olumlu olacak. Bir çalışanın üretkenliği de değişecek. Tavsiyem altıncı hissinizi dinleyin, yardımcı olur bizi yenile.”