Oyunda şirketleşme desteklenecek

Venole

Active member
Oyunda şirketleşme desteklenecek ALİ YILDIRIM

Teknoloji süratle gelişirken dijital oyun dalı de devasa büyüme kaydetti. Pandemiyle birlikte dijitalleşme artarken oyun dalı ivme kazandı. Ülkeler ve fazlacauluslu şirketlerın milyar dolarlık yatırım yaptığı dala ilgi büyüyor.

Türkiye’de de dal desteklenmeye başlandı. Bahçeşehir Üniversitesi oyun yapılanması “BUG Lab”, oyun kesimi ve girişimcileri birleştirmeyi hedefleyen projesi ile başvurduğu KOSGEB TEKMER dayanağı kabul edildi. Bu kapsamda oyun dalında yer almak isteyen tüm girişimcilere, oyun yapımından pazarlamaya ve iş geliştirmeye kadar gerekli ayrıntıları ve tecrübeleri aktararak, oyun sanayisine sağlam bir adım atma imkanı sunulacak ve yetişen girişimcilere ön kuluçkadan şirketleşmeye tüm kademelerde dayanak sağlanacak.

KOSGEB, TEKMER Dayanak Programı kapsamında kurum ve kuruluşları, teknoloji tabanlı kuluçka merkezi kurmak ve teşebbüsçü ile start-up’lara yönelik uygunlaştırıcı ve geliştirici faaliyetlerin yerine getirilmesini sağlamak için takviye sağlıyor. Bu manada Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde olan Oyun Sanayisine Özel Hızlandırma Programı BUG Lab için hazırlanan KOSGEB TEKMER başvurusu kabul edildi. Merkezin aldığı dayanak ile oyun kesiminde başarılı bir biçimde yol almak isteyen teşebbüslere profesyonel manada aldıkları eğitim ve dayanak ile ön kuluçkadan şirketleşmeye kadar tüm etaplar için imkân sağlanacak. Oyun kesimindeki girişimcilerin en büyük düşüncesinin nitelikli eleman açığı olduğu için projenin bu sıkıntıya katkı sağlayacağını aktaran BAU Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Nil Girgin, “Bu projeye başvururken aslında eğitimle başlayan işin üretim döngüsünü tamamlamak istedik’’ dedi.

KESİM ÇOK BÜYÜK SATIN ALMALAR VE BİRLEŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ’

Oyun yatırımları Türkiye’de fazlaca büyük satın almalara ve birleşmelere sebep olduğunu aktaran BAU Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Nil Girgin, ’Bu işin piyasasının büyüklüğü yatırım hacimlerinden de aşikâr. Biz aslına bakarsan periyodik olarak oyun girişimcilerini, yatırımcılarla, yapım stüdyolarıyla, oyun kesiminin ekosisteminde yer alan satış ve pazarlama ayağındaki kurumlarla da bir ortaya getiriyorduk. Temelde aslında BUG Lab TEKMER de ön kuluçka ve kuluçka ismi altında şirketleşmiş ve şirketleşmemiş ekiplere hizmet veriyor olacak” tabirlerini kullandı.