Nirvana’nın üyesi Kurt Cobain’in mevtini anlattı

Karbulut

Member
Nirvana kümesinin eski davulcusu Dave Grohl yazdığı yeni kitabı ‘The Storyteller: Tales of Life and Music’te, kümenin solisti Kurt Cobain’in vefatıyla ilgili yaşadığı enteresan bir olaydan bahsetti. 3 Mart 1994’te, Roma’da kaldığı otelde çok doz uyuşturucu almasından daha sonra küme arkadaşının öldüğünü söyleyen bir telefon aldığını anlattı.

“YERE DÜŞERKEN DİZLERİM PATLADI VE TELEFONUMU DÜŞÜRDÜM”

NTV’nin aktardığına göre; 52 yaşındaki Grohl, yeni çıkan kitabında “Yatak odamda yere düşerken dizlerim patladı ve telefonumu düşürdüm. Ellerimle yüzümü kapatarak ağlamaya başladım” diyerek haberi aldığı anda yaşadıklarını söz etti.

“Cobain gitmişti, Seattle Havaalanı’ndaki birinci tanışmamızda bana elma ikram eden utangaç genç adam gitmişti. Olympia’da (Washington) küçük bir apartman dairesini paylaştığım sessiz, içine kapanık oda arkadaşım gitmişti. Her şov öncesi, her gece hoşlar hoşu kızıyla kuliste oynayan sevgi dolu baba gitmişti. Hayal ettiğimden epey daha derin bir kedere kapıldım” diye anlattı yaşadığı acıyı.

“HAYATIMIN EN KARANLIK GÜNÜYKEN 5 DAKİKA İÇİNDE YİNE DOĞDUM”

Grohl’un bu derin hüznü, Kurt Cobain’in hala yaşadığının haberini öğrendiği bir telefon aldığında yerini bir rahatlamaya bırakmış. Zira Cobain 1994 yılında, 3 Mart’ta değil, 5 Nisan’da ömrünü kaybetmişti.

Dave Grohl, yaşadığı anları şöyleki özetledi:

“yaşamımın en karanlık günüyken 5 dakika ortasında bir daha doğdum, o günden daha sonra duvarlarımı daha yükseğe ördüm.”

“BU SEFER NİTEKİM GİTMİŞTİ”

Lakin yalnızca bir ay daha sonra, Grohl’a bir daha Cobain’in vefat haberi geldi ve Grohl tıpkı travmayı bir kere daha yaşadı. Polis grupları 5 Nisan’da Cobain’in başına aldığı kurşun daha sonrası öldüğü kararına vardı.

Müellif Grohl kitabında, “Bu sefer hakikaten gitmişti” diye yazdı ve “Yanlışları ve travmayı düzeltmek için ikinci bir telefon görüşmesi olmadı, bu final oldu” biçiminde özetledi.

Bir ay ortasında en yakın arkadaşlarından Kurt Cobain’i iki defa kaybetme acısı yaşayan Dave Grohl, yaşadığı yası şöyleki anlattı:

“Bir ay evvel çelişki ve duygusal bir baş karışıklığı yaratan bir travma hayatıştım. O travma benim düzgün bir yas tutmamı engelledi.”

Grohl,“Kurt’un Yaşadığı acıyı hissetmek için kalbime yalvardığım vakit içinder oldu. Çok yükseklere ördüğüm o kahrolası duvarlara lanet ederken gözümdeki yaşları silmeye çalışırdım, zira o yüksek duvarlar yaşamam gereken acıyı hissetmemde bana mani oldular” diye konuştu.

Lakin bugün Grohl, birinci çağrıyı aldığı andaki tüm acıyı hissedebildiğini belirtti. Grohl kitabında, “Bugüne kadar, Kurt’ün öldüğü birinci söylendiğinde beni yere düşüren birebir derin ıstırabın üstesinden geldim” diye yazdı.

“BİRLİKTE ÇALDIĞIMIZ MÜZİKLERİ SIK SIK ÇALMIYORUM”

Şu anda The Foo Fighters’ın vokalistliğini yapan Grohl, kitabında, Washington’da tek yatak odalı dairelerinde Kurt Cobain ile yaşamaktan, oda arkadaşının 1991’de uyuşturucu husus kullandığını keşfetmesine kadar bütün anılarını paylaştı.

Grohl’un 384 sayfalık kitabında Cobain’in ölmedilk evvelki eşi olan Courtney Love hakkında tek bir cümle yazmaması dikkat çekti.

Kurt Cobain’ı düşünmediği tek bir gün bile olmadığını söyleyen Dave Grohl, arkadaşıyla ilgili hislerini şöyleki anlattı:

“Kurt’u en çok bateri setime oturduğumda hissediyorum. bir arada çaldığımız müzikleri sık sık çalmıyorum, lakin o tabureye oturduğumda hala mikrofona gerçek çığlık atarak müzik dediğini ve gitarını çaldığını önümde hayal edebiliyorum.”