Kuraklık endişesiyle Chiapas'tan Torino'ya

oKMaDeM

New member
Kayak şampiyonu olan büyükbabası iki yıl önce vefat ettiğinde ona “iğrenç bir gerçeği” geride bırakacağını, artık karsız dağları asla düşünemeyeceğini söylemişti. Ve böylece kar, ama her şeyden önce su Bianca Chiappino kızı için bile odaklanılacak, uğruna savaşılacak bir şey haline geldiler. Bize bu gezegende “temel malların bile hafife alınmaması gerektiğini” her zaman hatırlatmak.

Bianca, 43 yıl önce Torino'da doğdu, Piossasco'da ve ardından Pinerolo'da büyüdü. Gençliğinde arkadaşlarıyla birlikte bisikletiyle Fiat işçilerinin yaşadığı çok popüler bir sanayi mahallesinden Monte San Giorgio'nun zirvelerine kadar geçiyordu. “Yıkanmak, yıldızlara bakmak için oraya gittik. Sonra yaklaşık on yıl boyunca izcilerdeydim: Dağları sevmeyi, çevreye saygıyı, doğayla ilişkiyi öğrendim. Ancak o yıllarda Kendimi burada bulacağımı hiç hayal etmemiştim.”

“Burada ve şimdi”, onun da yeni katıldığı bir Yokoluş İsyanı eylemi. Dört yıl önce, genellikle su etrafında dönen bir yaşam yolculuğunun ardından, ona “doğru gücü ve farkındalığı” kazandırabilecek XR Torino grubuna katıldı. , çevre ve haklar adına kendini açığa vurmak.

Bilgisinin çoğu Meksika'dan geliyor. Uluslararası diplomatik bilimler okuduktan sonra üç yıl Chiapas'ta yaşadı. “Orada güçlü bir çevre hareketi ile temasa geçtim. Bizim için bazen teorik olan gerçek, somuttu. Çiftçiler GDO'lara ve dayatılan mahsullere karşı mücadele ediyorlardı, su için mücadele ediyorlardı. Latin Amerika'da suyla yaşamanın ne demek olduğunu anladım. kıtlık. Bunu yirmi yıl önce orada gözlemlemiştim ve bugün bu sorun buraya kadar geliyor” diyor Piedmont'taki kuraklığı düşünerek. Hatta şöyle açıklıyor: “Duygusal düzeyde beni en çok korkutan şey tam olarak su meselesi. Musluk açıp su alamamanın ne demek olduğunu yaşadım, bu beni korkutuyor. Devam ettirdiğimiz temel bir iyilik.” atık”.

[IMG alt="<strong>Bianca Chiappino </strong>43 yaşında, sosyo-kültürel animatör. Uluslararası Diplomatik Bilimler bölümünden mezun oldu ve üç yıl boyunca Chiapas'ta yaşadı ve orada su tasarrufu onun için bir takıntı haline geldi. 2020'den bu yana Extiction Rebellion'da<span class=gwt-InlineHTML kpm3-ContentLabel> <em>(Fotoğraf: Karim El Maktafi)</em><strong><br /></strong></span>“/></noscript></p>
<br><p> </source></source></source></picture><figcaption><strong>Bianca Chiappino </strong>43 yaşında, sosyo-kültürel animatör. Uluslararası Diplomatik Bilimler mezunu, üç yıl boyunca Chiapas'ta yaşadı ve orada su tasarrufu onun için bir takıntı haline geldi. 2020'den bu yana Extiction Rebellion'da<span class="]https://www.repstatic.it/content/contenthub/img/2024/04/17/170555612-1c6e4432-80a4-4d92-bc7d-9ad241c8297d.jpg[/IMG] (Fotoğraf: Karim El Maktafi)

Böylece evinde kuralları değiştirdi: duş teknesi büyüklüğünde bir leğen aldı ve her yıkandığında tuvalette kullanmak için suyu topluyor. “Sizi kaç duş aldığınızı, ne kadar su tükettiğinizi anlamaya zorluyor: Artık bu kadar içilebilir suyu sırf tuvalete atmak için kullanmayı kabul etmiyorum.” O, bunu doğru ve karmaşık bir seçim olarak görüyor, o küçük jestlerin yanı sıra: “Evdeki çamaşır makinelerini ve dereceleri sınırlandırıyorum, ofiste ısıtmayı veya klimayı olabildiğince az açmak için kavga ediyorum, diğerlerini ikna etmeye çalışıyorum. Meslektaşlarının da uyum sağlaması gerektiğini” söylüyor ve bunu kızına da öğretmeye çalışıyor. “17 yaşında. Benim gibi Yokoluş İsyanı'na dahil değil ama beni destekliyor. Benim aktivizmimin bir kısmı da tam olarak ona örnek olmak, birinin bir fikri varsa bunu yapabileceğini ve yapması gerektiğini anlamasını sağlamak. bu fikir için mücadele edin O zaman kendi yolunu seçecektir ama ben ona, eğer bir şeye inanıyorsa, dahil olmaktan, hatta yasal riskler almaktan korkmayan bir annenin örneğini vermek istiyorum” diyor Chiappino. Bianca, fikirlerine inanmak için liseden beri “daha politik” bir aktivist olduğu dönemde bu riskleri hesaba kattı ve şimdi bunları yeni bağlılığında buluyor. Çocuklara ve ergenlere yönelik sosyo-kültürel animatörlük işinin dışında, 2020'de Yokoluş İsyanı'na katılmayı seçti.

“Hareketten bahseden bazı makaleler okumuştum ama kullanılan dil konusunda tereddütlerim olduğu için yaklaşmadım. Politize olmuş bir aktivizmden geliyorum ve kendimi bu biraz gül suyu aktivizminin içinde bulamadım. Örneğin, anti-kapitalizm hakkında konuştuğumuz gerçeğiyle uyumsuzdu ama pes etmedim ve salgının ortasında Extinction Rebellion ile çevrimiçi toplantılara katılmaya karar verdim. Soru sorabildim. Verdikleri cevaplar beni ikna etti: Döneme göre dilin değişmesi, insanlarla konuşabilen daha yaratıcı bir sistem kullanılması gerektiğini fark ettim.” Birkaç yıl önce Chiappino ve diğer aktivistlerin deniz kızı gibi giyinip kuru Po'dan Venedik kanallarına kadar iklim kriziyle bağlantılı su acil durumu hakkında bir sinyal göndermek için “ıslanmaya” karar verdikleri eylemde olduğu gibi yaratıcı.

Hiçbir şeyi engellemedik, vatandaşın günlük hayatına etki etmedik ama düşünmesini sağladık. İnsanlar konuşmak, sormak için durdular, gönderdiğimiz mesaj hakkında daha fazla bilgi edinmek istediler. İşte bu hem hoşuma gidiyor hem de beni eğlendiriyor: sanatsal eylemler yoluyla insanlara küresel ısınmanın etkileri hakkında düşündürebilen barışçıl bir aktivizm.
Beyaz Gezegen için mücadele ederken, şiddet içermeyen sivil itaatsizliğin “diyaloğu başlatabileceğine” inanıyor. Ancak siyasi karar vericilerle gerçek bir kanal oluşturmak için aramızdan çok daha fazlası olmalı. Ona göre bugün bu politika, iklim krizini acil bir durum olarak ele almıyor.

Geçmişte Bianca Chiappino, Yeşiller'e şöyle yaklaşmıştı: “Fakat insanların günlük yaşamlarıyla gerçek anlamda temas kurma konusunda bir yetersizlik vardı. Belki de yanlış dil konuşulduğundan. Yakın zamanda savaş veya Cecchettin için yapılanlar gibi bazı kitlesel gösteriler Kadın cinayetleri, hepimizin başına gelebilecek vahşet, hemen mideyi bulandırdığı için, sistemdeki çarpıklıkları ortaya çıkardığı için ortaya çıkıyor” dedi.

Ancak iklim söz konusu olduğunda soru farklıdır. “Burada, İtalya'da Yokoluş İsyanı ile ele aldığımız konular bazen bir hayal gücü çabasını, çoğu insanın yapmadığı bir geleceğe yönelik öngörüyü ima ediyor. Şehirlerde şöyle düşünürüz: Artık su orada, neden endişelenelim? Ama eğer Dağlara doğru ilerliyoruz, kaynaklar kuru ve az kar var. Etrafımıza bakıp neler olduğunu anlamak için çaba göstermeliyiz.”

Kayağa aşık olan büyükbabası, ölmeden önce ona tam olarak şunu anlatmıştı, günümüz gerçekliğinin hiç de onun yaşadıklarına benzemediğini. “İçimde çok hissettiğim ama dışarıda da gördüğüm bir şey. Mesela yakın zamanda kros kayağı yapmayı denedim ama artık bunu yapabilecek doğal kar yok.” Bu nedenle Bianca, gülümsemesiyle diğer insanların Yokoluş İsyanı'nın eylemlerini “görmesine” yardımcı olmaya karar verdi. İklim eylemsizliğini gözlemlemek ve buna karşı mücadele etmek için – diyor ki – “ille de aktivist olmanıza gerek yok, ancak gözlerinizi açmanız gerekiyor. Bunu yapmanın birçok yolu var, hatta teşvik edici olanlar da. Örneğin, çok sayıda video izlemek bilimkurgu: Kendimizi geleceğe yansıtma ve her şeyin şu andan daha kötü olabileceğini hayal etme yeteneğini geliştirir. Ya da sudan haklara kadar bugün sahip olduklarımızı hafife almamak. Ve son olarak çok önemli bir şey: haydi deneyelim. Görüş alanımızı genişletin: Balonumuzun dışında bizim sahip olduklarımıza sahip olmayan birçok insan var. Bunu her zaman hatırlamalıyız.”