Kıyafet tartışması büyüyor… Kim ne dedi

Karbulut

Member
Gülşen, Hadise ve Hande Yener üzere müzikçilerin sahne kostümleri hakkında “Sahne adabı denilen bir gerçek var. Külotla da sahneye çıkmasınlar” diyen İzzet Yıldızhan bir anda magazin gündemine oturdu.

Sahnede savlı kıyafetler giyen Türk pop müziğinin yıldız ismi Gülşen ise dün akşam Cahide isimli yerde dinleyicileriyle buluştu.

Gülşen’in sahnede giydiği transparan mert kıyafet İzzet Yıldızhan’a karşılık olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz hafta ünlü türkücü İzzet Yıldızhan, yiğit dekolteli sahne kostümleriyle ilgili hayli konuşulacak bir açıklama yaptı ve “Burası Türkiye! Biraz bu topluma nazaran yaşamaları lazım. Sahne adabı diye bir şey var. Bir zahmet külot ve mayoyla sahneye çıkmayın. Aileler sizi seyrediyor. Çocuklarımız sizi izliyor. Biraz kendinize hürmet duyurun” diyerek müzikçileri topa tutmuştu.

Ama Gülşen’in giydiği elbise ve yaptığı dans daha sonrasında tartışmalar daha da alevlendi.

Halk müziği sanatkarı Oğuz Aksaç da toplumsal medya hesabından bu tartışmalara değinerek dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Grup elbisenin altına şort giyerek paylaştığı fotoğrafın altında, “Son günlerde gündemi meşgul eden bir tartışma konusu var. Bayan sanatkarların sahne kostümleri üzerinden mahalle yasalarının(!) dayatılmaya çalışıldığı bir devrin geldiği bu noktada bir şeyler söylemek gerekliliği oluştu” diye yazan Oğuz Aksaç şunları aktardı:

“Sanat dediğimiz kavram bütün alanlarıyla toplum donanım ve beklentilerinin üstünde bir kavramdır. Yaptığınız şey iş olarak düşünüldüğünde maksat ,kazanç olacağı için toplumun duymak istediklerini söyleyerek ortak paydanızı büyütebilirsiniz. Ancak derdiniz sanatsa toplumun duymaya hazır olmadığı şeyleri de söyleyebilecek birikim ve cüretiniz olmalıdır. İşte bu cüret sanatın telaffuzundan görsel öğelerine kadar geniş bir alana sahip ögeler bütünüdür. Tüm renkleriyle kucaklamamız gereken bu ömrü, sanatı ve sanatçıyı kendi öğrenilmişliklerimizin içine sokmaya çalıştığımızda sanatın bize vadediklerini sonlandırmış oluruz. Sanatçı özgür bir ruha sahip olmalıdır. Türlü beğenmeme münasebetlerimiz olabilir lakin kendimiz üzere olmayan herkesten bir şeyler öğrenebileceğimizi unutmamalıyız. Kendimiz üzere olmayanı yalnızlaştırdığımız şu dünyayı değiştirenler biraz da o yalnızlardır. kimi vakit kendimi fazlaca yalnız hissederdim. Şu dünyayı değiştirmek için bir kişi ne yapabilir ki diye düşünürdüm. daha sonra dünyayı o bir şahısların değiştirdiğini gördüm. Eminim dünyayı değiştirip daha yaşanılır bir yer haline getirecek fazlaca fazla ‘bir kişi’yiz.”

GONCA VUSLATERİ YÜZÜNÜ KAPATTI

“Her Şey Dahil” sinemasının başrol oyuncuları Gonca Vuslateri ile Gürgen Öz, sinemanın afiş çekimleri için buluştu.

Gonca Vuslateri, İzzet Yıldızhan’ın bayan sanatkarlar Hanye Yener ve Hadise’nin sahne kıyafetleri hakkında yaptığı yorumları eleştirmişti.

Toplumsal medya hesabından “Çok korkuyorum sahnede ne giyeceğimize İzzet Yıldızhan karar verecek diye” yazan Gonca Vuslateri, röportaj sırasında ünlü türkücüye montlu göndermede bulundu.

Bir muhabir, elindeki montu Gonca Vuslateri’nin sırtına atarak “İzzet Bey’in yanından geliyoruz. Giyerseniz” diye espri yaptı. Montu tersten giyerek başına geçiren Vuslateri de, “Böğrüm gözüktü biraz. Çok hoş bir projeydi. Çok usturuplu giyindik” diye konuştu.

SEYHAN SOYLU:SENDEN niye AYRILDIĞIMI SÖYLERSEM ORTALIK KARIŞIR

Geçmişte İzzet Yıldızhan ile olan beraberliğini birinci sefer açıklayan Seyhan Soylu da Gülşen’e takviye çıkarak “Senden niye ayrıldığımı söylersem ortalık karışır” dedi.

Seyhan Soylu İzzet Yıldızhan ile ilgili “Bak İzzet Yıldızhan birbirimizi yeterli tanırız. Bu külot davasında da seni muhafazaya çalıştım lakin görünüyor ki seni Nihat Doğan başta olmak üzere bizim masadakiler ve başka magazin programları bu saçma külot davası konusunda seni eleştirdikleri için gazeteci meslektaşlarımızı, Tv yorumcularını özetlemek gerekirse seni bu fütursuz kelamlarını ayıplayan medyayı RTÜK’e şikayet ediyorsun. Biz seni nereye şikayet edelim İzzet? Sen milletin donuna gir daha sonra iki laf söylendi diye feryat et. Yahu millete ahlak dersi vermeyi, Basına ayar vermeyi bırak da evvel kendine ayar ver. Beni de daha fazla konuşturma senden niye ayrıldığımı söylersem insan içine çıkamazsın, macerandan epey daha büyük skandal olur” tabirlerini kullandı.

EROL KÖSE DAYANAK VERDİ

Gülşen’e bir takviye de eski sevgilisi Erol Köse’den geldi.

Gülşen transparanı ve dansıyla bir daha en epey konuşulan isimlerden olmayı başardı. Toplumsal medyayı ikiye bölen biçimiyle isminden kelam ettiren Gülşen hakkında eski aşkı, müzik prodüktörü Erol Köse de sessiz kalmadı. “Bu üslup yeni değil” diyen Erol Köse açıklamasının devamında ise 2005 yılın hatırlattı ve şunları söylemiş oldu:

“Sarradyasyon klibinde görüleceği üzere ben bu dekoltenin âlâsını 2005 yılında yani 17 yıl evvel hanımefendi 28 yaşında iken ona uygulamıştım.”

FUNDA ARAR: SAHNEDE HOŞ GÖRÜNMEK ÇOK DEĞERLİ

Funda Arar, Yeni Gazino isimli yerde hayranlarıyla buluştu.

Sanatçı, Gülşen ve Hande Yener’in yer aldığı sahne kıyafetleri hakkında konuştu. Arar, “Ben sahnede yalnızca şık olmaya itina gösteriyorum. Elbisenin rengi, aksesuarı, ayakkabısı, saçı makyajı hepsini bir bütün olarak görüyorum. Sahnede hoş görünmek fazlaca önemli” dedi.

EBRU POLAT tıpkı zamandaSTEK VERDİ tıpkı vakitte ELEŞTİRDİ

Müzikçi Ebru Polat Gülşen’in sahnedeki dansını görür görmez toplumsal medyada bir paylaşım yaptı. Gülşen’in kalça dansı Ebru Polat’ı rahatsız ederken giysisine dayanak verdi.

Mert dekolteleriyle sık sık gündeme gelen Ebru Polat Instagram hesabında yaptığı açıklamada “Gülşen çok abartmış tamam İzzet’e inadına külot giymiş sütyen giymiş e tamam bunlara kimse bir şey demiyor da o… ne ya? Oynata oynata… niye bizim eşimiz çocuğumuz görsün. Çok abartmadın mı? Sana hiç yakıştıramadım hayli ileri gittin ya…” dedi.

TARTIŞMANIN ÖTEKİ BOYUTU VAR

Öte yandan bir de tartışmanın öteki bir boyutu olduğu ortaya çıktı.

Gazeteci İzzet Çapa Hürriyet gazetesinin haberi paylaşırken Gülşen’in sahneye çıktığı kendisine ilişkin Cahide Palazzo’nun ismini yazmamasına dikkat çeken bir açıdan yaklaştı.

Gazetenin genel yayın direktörü Ahmet Hakan’ı isim vermeden eleştiren İzzet Çapa şunları yazdı:

“Bahse husus gazetenin Yozgatlı, İmam Hatip mezunu daha sonradan Teşvikiyeli, muvaffakiyetle değil atamayla vazifeye gelen yayın direktörü, anladığım kadarıyla elemanlarına talimat vermiş…

Ve lakin bu biçimde ya haberimizi hiç kullanmayacaksınız…

Ya da yerimizin ismini hakikat düzgün yazacaksınız…

Yoksa mazallah zirvem atar da…

Açarsam ismini bile anmadığınız o yerde geçmiş vakitte yediğiniz nanelerin defterini…

Yemin ediyorum insan içine çıkamazsınız…

Benim canımı sıkmayınız…

Yüzlerce insanın ekmek yediği yere de, sansür uygulamayınız…

Emeğe hürmet kardeşim emeğe hürmet…

aslına bakarsanız öbür hiç bir şey beklediğimiz yok sizden…”