Kendi kendine yeterlilik nedir ?

MuslumBABA

Global Mod
Global Mod
Kendi kendine yeterlilik, kisinin hayatnn her alannda yeterince basarya ulasabilmesi icin kisinin kendi kendini gelistirmesine ihtiyac duymasdr. Kisinin kendi kendini yeterli hale getirmesinde onemli rol oynayan temel faktorler arasnda, cesaret, motivasyon, oz denetim, disiplin, bilgi, beceri ve ogrenme yetenegi saylabilir.

Cesaret

Cesaret, kisinin kendi kendine yeterlilik konusunda kendini ifade etmesine ve belirttigi hedefleri gerceklestirmesine yardmc olacak ozguven ve inanc gostermesi anlamna gelir. Bir kisinin kendi kendine yeterli olmasnn ilk adm, cevresindeki insanlarn ve kosullarn basks altnda kalmadan kendi kendini ifade etmeyi ogrenmesidir. Bu kisinin kendisine guvenmesini ve karssndakileri etkilemesine izin vermesini saglayacaktr.

Motivasyon

Motivasyon, kisinin kendi kendini yeterli hale getirmesinde hayati bir unsur olarak kabul edilir. Motivasyon, kisinin kendisini gelistirmeyi, basarya ulasmay ve hedeflerine ulasmay arzulamasna izin verir. Bir kisinin kendi kendine yeterli olmasnn onemli bir parcas olan motivasyon, kisinin kendisine hedefler koymasn, bunlar icin calsmasn ve sonunda basarya ulasmasn saglar.

Oz Denetim

Kendi kendine yeterlilik, kisinin kendisine oz denetim uygulamasn gerektirir. Bu, kisinin kendi davranslarn ve eylemlerini surekli denetlemek ve kontrol etmek anlamna gelir. Oz denetim, kisinin kendi kendine yeterli olmasna yardmc olur ve kisinin ne yaptgn sorgulamasn ve kendi kendini gelistirmesini saglar.

Disiplin

Kendi kendine yeterlilik, kisinin kendini disipline etmesine de ihtiyac duyar. Kisinin kendisini disipline etmesi, kisinin kendisini yonetebilecek ve kendi kendinden bekledigi hedefleri gerceklestirebilecek becerilere sahip olmasn saglar. Disiplin, kisinin hayatnn her alannda basarl olabilmesi icin kisinin kendisi ile ilgili sorumluluklar kabul etmesi ve bunlarn yerine getirilmesi icin caba gostermesi anlamna gelir.

Bilgi ve Beceri

Kendi kendine yeterlilik, kisinin kendisini gelistirmesi icin cesitli bilgiler ve beceriler edinmesi gerektigi anlamna gelir.