Kaymakam Zeybek'ten 11 aylık değerlendirme

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Kaymakam Zeybek'ten 11 aylık değerlendirme
2020 yılı Temmuz ayının sonunda Söke'de göreve başlayan Kaymakam Soner Zeybek, ilçenin tarım başta olmak üzere ekonomik durumu, kurum ve kuruluşları tanıma gibi birçok konuda değerli bir zaman geçirdiğini söyledi. Özellikle ilçenin sorunlarını tespit etme hem de bölgeyi tanıma ve alışma anlamında verimli bir zaman bulduğunu ifade eden Zeybek; " Pandemi sürecinde görevime başladıktan sonra hastalıkla mücadele konusunda başta sayın Valimiz olmak üzere tüm kamu çalışanlarımızla Aydın ilimizde korona ile mücadele anlamında çok ciddi başarılar elde ettik. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza, arkadaşlarımıza ve personelimize, emniyet ve jandarma personelimize, imamlarımıza, denetim ekiplerimize, doktorlarımıza ve hemşerilerimize, ilçe sağlık ekiplerimize, bildiğiniz gibi üstün gayret sarf ettiler. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız yeri geldi insan üstü bir gayret gösterdiler. Gece saat 3 veya 4 demediler her an görev yaptılar. Bunların sonucunda filyasyon çalışmalarının bittiğine de şahit olduk. Mesai mefhumu gözetmediler canla başla çalıştılar. Süreç o kadar önemli bir süreç ti ki, her kesime sıkıntı yaratan bir süreç oldu. Eğitim-ekonomi veya sağlık olsun her kesime ciddi manada vatandaşlarımız sıkıntı yaşadılar. Bu sürecin en kısa sürede bitirilmesi için bizler elimizden gelen her türlü çalışmalarımıza devam ediyoruz." "REHAVETE KAPILMAMAK GEREKİYOR"Aydın'da vakalardaki düşüşler rakamlara da yansıyınca ülke genelinde düşüş yaşayan iller arasında ilk 5 içerisinde yerini aldığını ifade eden Kaymakam Zeybek; "Aşıların kısa zaman diliminde sağlık ocakları ve devlet hastanelerinde yapılacak olması ve vatandaşlarımızın da aşı konusun da duyarlı davranmaları ile birlikte hastalığın önlenmesi daha da önem kazandı. Aydın ilimizin pilot bölge seçilmesi özellikle bu yaz döneminde çok ciddi bir aşılanma ile birlikle hastalığı en kısa sürede bitireceğiz. Hastalıkla mücadele konusunda Söke ilçemizde kamu-kurum ve kuruluşlarından ciddi anlamda destekler aldık. Söke Belediyesi, Söke Ticaret Odası ve Söke Ticaret Borsası olsun, bizlere araç ve gereç konusunda çok ciddi manada destek oldular. Bu kurumlarımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu hepimiz için topyekun mücadele oldu. Herkes taşın altına elini koyduğu zaman mücadeleyi başardık. Tabi bu arada bizler bu başarıları yakaladık ama bundan sonrasında vatandaşlarımızın daha da mücadele etmek zorundayız. Çünkü yeniden başa dönmek istemiyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam, hastalık vakaları düştü diyerek rehavete kapılmamak gerekiyor. Lütfen tedbirleri elden bırakmayalım ilk günkü gibi önlemlerimizi alalım." "PAMUĞUN MAMUL ÜRÜNE DÖNÜŞMESİ ÇOK ÖNEMLİ"Söke'nin tarımsal faaliyetler açısından çok yoğun olduğu bir ilçe olduğunu söyleyen Soner Zeybek, "Söke aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi ve fabrikalar nedeniyle ekonominin çarklarının döndüğü bir yer. Bizler korona ile mücadele ederken aynı zamanda bu fabrikaların denetimlerine de ayrıca önem gösterdik. Denetimler sayesinde buralarda olabilecek olumsuzlukları da önlemiş olduk. Amacımız ekonominin de ara vermemesi için çaba gösterdik. Tabi ki esnaflarımızın da sağlıkları ve ekonomileri bizler için çok önemliydi. Esnaflarımızın para kazanmaları evlerine ekmek götürebilmeleri için elimizden gelen gayretlerimizi gösterdik. Onlarda hepsi sağ olsunlar bizlere destek olarak gerekli gayretlerini ve hassasiyetlerini gösterdiler. Bazı zamanlarda zorluk yaşadılar fakat bu kurallara da hepimiz uymak zorundaydık. Organize Sanayi Bölgemizde bir genişleme söz konusu şu anda OSB'de bir genişleme alanımız mevcut. OSB Yönetim Kurulu olarak ve sayın Valimizin müteşebbis heyeti başkanı olarak kendisinin liderliğinde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Umarız ilçemizin iş istihdamına katkı sağlar. Bizler bunları hayata geçirirken OSB'deki özel sektörü belirlerken teknolojik yatırımlar yapacak ve iş imkanı sağlayacak kurumları belirliyoruz. Söke’mizin en önemli gelir kaynağı bildiğiniz gibi pamuğu var, pamuğun mamul ürüne dönüşmesi çok önemli. Bunun için seçeceğimiz yeni yatırımcılar da bu konu üzerine iş kurmalarını sağlayacağız. Söke’li yatırımcılarımızın da, bizlerden taleplerini karşılama noktasında elimizden gelen gayretleri göstereceğiz." dedi. "KURAKLIĞI DİKKATE ALARAK SULAMA YAPMALIYIZ"Tarımsal faaliyetlerin ciddi anlamda yoğun oluğu bir sezona girildiğini ifade eden Soner Zeybek; "Özellikle tarımsal sulamada suyun doğru kullanımı çok önemli. Bu yıl kurak bir sezon olacağı malum. Aydın Valiliği kararında belirtildiği gibi bizim çiftçilerimizden beklentimiz pamuk sulamasında suyun az olduğunu hesaba katarak ona göre sulama yapmalıyız. Arpa ve buğday ekimi yapan üreticilerimizin ikinci bir ürün olarak ayçiçeği gibi suya ihtiyaç duymayan ürünlere yönelmelerini tavsiye ediyoruz. Sulama da suyun yetmediği zamanlarda su sıkıntısı yaşanacağı malumdur aynı zamanda maddi kayıplar da olacaktır. Üreticilerimiz sağ olsunlar bu çağrılarımıza büyük oranda duyarlı davrandılar. Arpa ve buğday ekimi yaptılar bu sayede ilçemiz sınırları içerisinde bu ürünlerin rekoltesinde artış sağlandı. Umarız üreticilerimiz bu yılda maddi anlamda beklentilerini karşılarlar ve bereketli bir hasat mevsimi yaşarlar." "FAKÜLTE, SÖKELİLERİN BAŞARISIDIR"Eğitim anlamında da çok önemli bir dönem yaşandığını dile getiren Zeybek; "Söke Mimarlık Fakültesi bu yıl için öğrenci kayıtları almaya başlayacak ve öğretim görevlileri iş başı yapacaklar. Bu okulumuzun açılmasında bizlerin bir katkısı olduysa bir parça tuzumuz varsa bunun için büyük memnuniyet duyarız. Sökeli hayırseverler gerçekten hastane-okul veya cami olsun bu gibi kurumların yapılmasında çok önemli maddi ve manevi destek oluyorlar ve katkı sağlıyorlar. Vatandaş destekleri olsun hayırsever destekleri olsun bu manada benim görev yaptığım ender şehirlerden birisi ve vatandaşlarımızda çok çok ayrıcalıklıdırlar. Bunun için örnek gösterilecek bir ilçemizdir. Emekleri geçen herkese bu manada teşekkürlerimi iletiyorum. Söke’mizde göreve başladığım ilk günlerde Mimarlık Fakültesi ilk sorun olarak önüme gelmişti ve bizde hemen gündemimize alarak ilçemizin en önemli gündemini halletmeye çalıştık. Çünkü Sökeli hayırseverler tarafından yapılan bağışlar neticesinde bu okulun açılması gerekiyordu. Bizde elimizden geldiğince gerekli girişimleri yaparak ve sayın rektörümüzle görüşerek ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ve yetkilileri ile görüşerek konuyu belli bir noktaya getirdik. Aynı zamanda YÖK onayı da çıkınca iki fakültemiz öğrenci alımları da en kısa sürede yapmalarını bekliyoruz. Fakülte veya Üniversitelerin olduğu şehirler gerçekten ciddi anlamda prestijdir. İşletme ve Mimarlık fakültelerimiz eğitim ve öğretime başladıklarında ilçemizde önemli ölçüde sosyal-ekonomik ve kültürel anlamda katma değer kazanacaktır. Başarı varsa bu Sökeli vatandaşlarımızın başarısıdır, bizler sadece bu işin belirli noktasında katkı sağladık." SPORTİF ALTYAPI OLANAKLARINA KAVUŞULACAK Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun ilçede spor anlamında önemli yatırımların olacağını müjdelediğini hatırlatan Soner Zeybek; "Kapalı spor salonu ve çim saha ve tribünlerin yenilenmesi, yüzme havuzunun yapılması konusunda çalışmaların olacağını belirtmek istiyorum. Spor konusunu çok önemsiyoruz. Spor aynı zamanda bir eğitimdir. Spor tesisleri de bir eğitim yuvasıdır. Uyuşturucu ile mücadele yaptığımız dönemlerde spor ile ilgilenen çocuklarda kötü alışkanlıkları olmaz ve bu tür kötü alışkanlıklardan uzak dururlar. Önümüzdeki günlerde bu yatırımlar tamamlandığı zamanlarda evlatlarımız ciddi sportif altyapı olanaklarına kavuşmaları hepimizin arzusudur." "VATANDAŞLARIN DUYARLI OLMALARI İSTENDİ"Söke'de 11 aylık süreçte uyuşturucu konusunda başarılı bir dönem geçirdiklerini ifade eden Kaymakam Soner Zeybek; "Göreve başladığım ilk günlerde uyuşturucuyu ve metruk binalar konusunu gündemimizden çıkaracağımızı belirtmiştim. Söke Belediyemiz, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ve İlçe Jandarma Komutanlığımız çok büyük emek harcadılar ve bu konuyu önemli ölçüde başardık. Emeği geçen tüm kurumlara ve personellerine teşekkür ediyorum. 124 olan metruk binalar şu anda 30 adede düşmüştür. Uyuşturucu konusunda bizlerin önemle üzerinde durduğumuz konumuz suçun işlenmeden önce tedbir alınmasını sağlamak üzerine olmuştur. Metruk binaların kaldırılması uyuşturucu konusunda çok önemli bir yer teşkil ediyor ve bizler bu binaları ortadan kaldırmakla çoğu olayları önlemiş olduk. Yapmış olduğumuz bu başarılı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz hafta uyuşturucu ile mücadele çalıştayı Söke ilçemizde yapıldı. Uyuşturucu konusunda bilgi sahibi olan öğretim görevlilerimiz toplantılarını ilçemizde yapmaları bizler için gurur kaynağı olmuştur. Uyuşturucu konusunda vatandaşlarımızdan da beklentilerimiz öncelikle bu konu hakkında daha duyarlı olmalarını diliyoruz çünkü bu konu çok hassas bir konu sadece kolluk kuvvetleri ile başarılacak bir konu değildir. Şüphe duydukları uyuşturucu konusunda direk olarak güvenlik kuvvetlerine gerçek anlamda ihbarlarda bulunmalarını rica ediyoruz." OTOPARK SORUNUNU GÜNDEME GETİRDİSöke ilçe merkezinde ciddi anlamda daralma olduğunu vurgulayan Kaymakam Zeybek, bunun için Söke’de otopark konusunun fazlasıyla ihtiyaç olmaya başladığını belirtti. Zeybek, "Umarım önümüzdeki süreçte güzel bir veya birkaç otopark tesis edilerek otopark ihtiyacı ortadan kalkar. Söke merkezde bu trafik yoğunluğu aşırı derecede hissediliyor" diye konuştu.

ALINTIDIR