Kanada’nın ‘en çok fotoğrafı çekilen evi’ yıkım güllesine çarpabilir

celikci

New member
Güneydoğu Ontario’daki Erie Gölü yakınlarındaki bir köy yolunun kenarında, ıssız, kısmen yıkılmış 19. yüzyıldan kalma bir çiftlik evi, uçsuz bucaksız gökyüzüne ve onu çevreleyen mısır, soya fasulyesi ve buğday tarlalarına karşı ürkütücü bir şekilde zarif bir figür çiziyor.

Yıllar geçtikçe, Ontario, Palmyra yakınlarındaki yıkık dökük ev, her ay mülkü ziyaret eden ve karla örtülü veya gri ışıkta bulutlu bir gökyüzünü fotoğraflayan yüzlerce fotoğrafını çeken Cathie Wright gibi fotoğrafçılar için bir hedef haline geldi. .

Ridgetown, Ontario’dan emekli bir profesyonel fotoğrafçı ve grafik sanatçısı olan Bayan Wright, “Bu distopik çekiciliğe sahip,” dedi. “Mısır tarlalarının tüm geniş açı etkisini geri getirmeyi seviyorum. İzolasyona katkıda bulunur.”

Ama şimdi – fotoğrafçılar arasında o kadar popüler ki Kanada haber medyası onu “Kanada’nın en çok fotoğraflanan evi” olarak adlandırdı – hava ve zamanın tahribatı nedeniyle yolun çoğunu yapmış olsa bile yıkılması gerekebilir.

Geçen ay alınan bir kararla, Chatham-Kent yerel topluluğundaki bir mülk standartları komitesi, evin sahibi Peter Anderson’a, yerel mülkiyete uygun olarak muhafaza etmek veya korumak veya yanınızda getirmek için harekete geçmediği takdirde, evi yıkması için 20 Ekim’e kadar süre verdi. yasalar.

Haber, Kanadalı fotoğrafçıları şok etti; bu ev, eyaletteki çiftçilerin odun sobaları, kuyuları ve akan suyu olmayan benzer evlerde yaşadığı Ontario kırsalındaki geçmiş bir dönemin solmuş bir ihtişamı olarak görülüyor.

Şubat ayındaki bir görevden dönerken tesadüfen evin yanından geçen ve harap olmuş cephenin dramatik bir videosunu çeken Windsor Aerial Drone Photography’nin sahibi, Ontario, Amherstburg’dan Michael Chase, “Bence bu korkunç bir utanç” dedi.

Tarihi sit alanı olarak belirlenmeli ve doğal olarak bozulmaması için kurtarılmalıdır” dedi. “Turistik bir yer.”

Ancak Chatham-Kent’in baş inşaat yetkilisi Paul Lacina, Guyitt Evi olarak bilinen evin “onarılamaz” ve “güvenli olmayan bir durumda” olduğunu söyledi. Bir tarafı tamamen çöktü ve yapı “kendi kendine çöküyor” dedi.

Gençlerin içeride içki içtiklerine ve küçük ateşler yaktıklarına dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Lacina, “Düşebilir ve biri araya girerse üzerlerine düşebilir” dedi.

Büyükanne ve büyükbabası Roy ve Ethel Guyitt’in mülkü 1908’de satın aldığı Bay Anderson, geçen yıl yerel yetkililere gönderilen isimsiz bir vatandaş şikayetine cevaben verilen yıkım emrinden haksız yere etkilendiğini söyledi.

Evin ne kadar harap olduğu göz önüne alındığında tamir edilmesinin son derece zor olacağını ve dava açmanın maliyetli olacağını söyledi. Ancak ailesinin geçmişinin bir kısmının yok edildiğini görmeye hazır olmadığını belirtti.

İçine tavuk koyabileceğini ve ona tavuk kümesi diyebileceğini düşündü.

Muirkirk, Ontario’da yaşayan ve evin dışına izinsiz girilmez levhası asan 71 yaşındaki çiftçi Bay Anderson, “Beni rahat bırakmalarını istiyorum,” dedi.

“Bir çit çekebilirim,” dedi. “Ama beni rahat bırak.”

Mülkün fotoğrafçılara getirdiği sevinci takdir etse de daha fazlasının kurtarmaya yardım etmek için öne çıkmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Anderson, “Kendimi bir adada birine kendisini kurtarması için yalvaran bir adam gibi hissediyorum” dedi. “Kruvaziyer gemileri geçiyor ve insanların kameraları var, el sallıyorlar ve konuşuyorlar ama kimse gelip beni kurtarmayacak.”

Bay Anderson, Cleveland, Ohio’dan Erie Gölü’nün karşısında ve Detroit’in yaklaşık 95 mil doğusunda ve Toronto’nun 160 mil güneybatısında yer alan iki katlı çiftlik evinin büyük olasılıkla 1840 ile 1850 yılları arasında inşa edildiğini söyledi.

Evin bir zamanlar tuğla bir cephesi, oturma odasında bir avizesi ve bir kuyruklu piyanosu olduğunu söyledi. Pencereler hala kalpler, daireler ve elmaslarla dekoratif dal çalışmalarını göstermektedir.

Bay Anderson, 1950’lerde ve 1960’larda, komşular televizyonda “Bonanza” ya da hokey maçlarını izlemek için uğradığında büyükbabasını ve amcasını orada ziyaret ederdi. Mülkü, son kiracıların 1980’lerde taşınmasından çok sonra, 2003 yılında devraldı.

Bir fotoğrafçının bu kadar ilgisini çekmesinin nedenlerinden biri, Erie Gölü kıyısını takip eden ve manzaralı geziler için popüler bir rota olan Talbot Patikası’na yaklaşık 60 metre uzaklıktaki konumudur.

Evin bir videosunu yayınlayan Toronto merkezli Dave Conlon, “Bu otoyolda ilerliyorsunuz ve birdenbire bir ‘patlama’ oluyor: yolun kenarındaki bu ürkütücü görünümlü ev ve gerçekten gözünüze çarpıyor” dedi. YouTube kanalı Freakography’de.

Bay Conlon, “Ne zaman dursam,” dedi, “bir düzine insan orada oluyor ve yol kenarında eşsiz bir cazibe merkezi olduğu için fotoğraf çekiyor.”

Bay Anderson, kalabalıktan hoşlandığını söyledi. Perşembe günü gübre dağıtmaya gittiğinde on-on iki kişi evin fotoğraflarını çekti.

Bay Anderson, “Pazar günleri bitmez,” dedi. “Bir gelir, bir gider. Bütün günümü onlarla konuşarak geçirebilirim.”

Yıllardır her ay evi belgeleyen fotoğrafçı Bayan Wright, mülkün yıkılması gerekiyorsa Bay Anderson’a bir hediye olarak son anlarını yakalamak için orada olmak istediğini söyledi.

Bayan Wright, “Sonun fotoğrafını çekmek istiyorum,” dedi. “Rekor bir atış olurdu.”