Kanadalı Harjit Sajjan karşılaştığı Sih karşıtı önyargıyı anlatıyor

celikci

New member
Başbakan Justin Trudeau’nun Britanya Kolumbiyası’nda bir Sih liderinin vurulmasına Hint hükümetinin “ajanlarının” karıştığına dair iddiasının ardından meslektaşlarım Norimitsu Onishi ve Vjosa Isai, Kanada’daki Hint diasporası içinde bölünmeleri körükleyen artan gerilimleri inceledi. Başbakan Narendra Modi’nin Hindu milliyetçiliği.

“Bay Modi’nin Hindu odaklı politikaları ve kontrole yönelik giderek artan hoşgörüsüzlüğü, dünya çapındaki Hint topluluklarına da sıçradı ve Hindular, Müslümanlar, Sihler ve çeşitli kastlar arasındaki tarihi ayrımları daha da şiddetlendirdi” diye yazıyorlar. “Bunlar şehir konseylerine, okul yetkililerine de yayıldı.” , kültürel kutlamalar ve akademik çevreler.

[Read: Modi’s Hindu Nationalism Stokes Tension in Indian Diaspora]

(İki ülke arasındaki gerilimin daha da artmasıyla Hindistan, Kanada’nın diplomatik temsilcilerinin çoğunu ülkeden sınır dışı etmeyi planlıyor gibi görünüyor.)

Kanada’nın acil durum hazırlık bakanı ve siyasete girmeden önce Vancouver polis memuru ve askeri istihbarat görevlisi olan ve Bosna ve Afganistan’da görev yapan eski savunma bakanı Sih Harjit Sajjan bu gerilimlere fazlasıyla aşina. Kendisi bana, Kanadalı Hindu milliyetçilerinin taciz, söylenti yayma ve bazen polis müdahalesini gerektiren tehditlerinin, Bay Modi iktidara gelmeden çok önce hayatının bir parçası olduğunu söyledi.

“Buna o kadar alıştım ki artık ‘Ah, tamam, işte yine başlıyoruz’ gibi geliyor” dedi bana. “Bunun neden olduğu kafamı karıştırıyor. Aklıma gelen tek şey, diğer bazı örgütlerin art niyetli olduğudur.”

Beş yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya gelen eski Pencap polis şefinin oğlu Bay Sajjan, Sih karşıtı tehditlerin Britanya Kolumbiyası’ndaki çocukluğunun bir parçası olduğunu söyledi.

“Toplumda büyümüş biri olarak benim bakış açıma göre, her zaman korku vardır ve korkunun farklı seviyeleri vardır: fiziksel zarardan sizi itibarsızlaştırmaya kadar” dedi. “Bunu neredeyse her gün gördüm.”

Bay Sajjan, polisin kendisine veya ailesine yönelik tehditler konusunda kendisini kaç kez uyardığının “sayımını kaybettiğini” ve onlara sıklıkla özel koruma sağlandığını söyledi. Öncelikle ailesinin ve personelinin güvenliğinden endişe duyduğunu söyledi.

“Son yıllarda bu sayı çok arttı” diyerek tehditlerden bazılarının Hindistan’daki dini bölünmelerle hiçbir ilgisi olmadığını ve Vancouver polis çetesi bölümünde tutuklanan ve şiddet uygulayan 11 yıl boyunca tanıştığı suçlulardan geldiğini ekledi.

Bay Sajjan, 2015 yılında ilk kez seçilip savunma bakanı olduğunda, Bay Trudeau’nun kabinesindeki dört Sih’ten biriydi. Hindistan’daki politikacılar hepsini Sih ayrılıkçılığının destekçileri ve şiddeti teşvik eden radikaller olarak etiketledi. 2017 yılında Pencap’ın eski başbakanı Amarinder Singh, bu temelde Bay Sajjan ile görüşmeyi reddetti, ancak iki adam ertesi yıl Bay Trudeau ile görüştü.

Ne zaman insanlar onun Pencap’ta kendi uluslarını kurmak isteyen radikal Sihlerle bağlantılı olduğunu iddia etseler, Bay Sajjan polise ve orduya katılmak ve Amerikan birlikleriyle çalışmak için aldığı güvenlik izinlerini Afganistan’da işbirliği yapılmasının kanıtı olarak gösteriyor. böyle bir bağlantı yok. Ancak neredeyse her zaman başarısız olduğunu söyledi.

“Kim olduğunu kanıtlamak için ne yapman gerekiyor?” diye sordu.

Bay Sajjan, polis memuru olarak görev yaptığı süre boyunca düzenli olarak Sih karşıtı ve Müslüman karşıtı söylemlerin ve yanlış bilgilerin Vancouver’daki Hint toplumunu böldüğünü gördüğünü söyledi. Kendi ülkelerinin siyaseti, özellikle de insan haklarıyla ilgili olanlar hakkında kamuoyuna açıkça konuşan Hintlilerin, Hindular tarafından sıklıkla “radikal olarak etiketlendiğini” ve bunun da pek çok kişinin konuşmaktan çekinmesine yol açtığını söyledi.

“Siyasete girdiğimde topluluğumu doğru bir şekilde temsil etmek ve insanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak istedim” dedi. “Demokrasimizde ifade özgürlüğünü koruyabildiğimizden emin olmak istiyoruz.”

Trans Kanada

Ian Austen Windsor, Ontario’ludur, Toronto’da eğitim görmüş, Ottawa’da yaşamaktadır ve 16 yıldır Haber için Kanada’yı haber yapmaktadır. Onu Twitter’da @ianrausten’de takip edin.

Nasıl yapıyoruz?
Bu haber bülteni ve genel olarak Kanada’daki etkinlikler hakkındaki düşüncelerinizi duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Lütfen bunları nytcanada@Haber adresine gönderin.

Bu e-postayı beğendiniz mi?
Bunu arkadaşlarınıza iletin ve onlara buradan kaydolabileceklerini bildirin.