Kanada’daki Northern College’da öğrencilerin çoğu Hindistan’dan geliyor

celikci

New member
Kuzey Kanada’daki bir üniversite kampüsünde, Toronto’dan arabayla sekiz saat uzaklıkta, sınıfları dolduran öğrencilerin çoğu dünyanın yarısı kadar uzaktaki bir ülkeden geliyor: Hindistan.

Spor salonunda minderler üzerinde esneyen genç erkek ve kadınların Ontario kırsalından ziyade Hindistan’ın iki eyaleti olan Pencap veya Gujarat’tan gelme olasılıkları daha yüksek. Kafeteryanın öğle vakti kakofonisinde Hintçe ve Pencap dili İngilizceyi bastırıyordu.

Çevredeki Timmins kasabasındaki iki yeni Hint restoranının garsonları, müşterilere yemeklerini ne kadar baharatlı istediklerini sormuyor. Geçtiğimiz akşam Kuzey Koleji öğrencilerinin bir araya geldiği Gibby’s adlı kapalı bar, Sih tapınağı veya gurdwara olarak yeniden açıldı.

Duayı yöneten genel sanatlar ve bilim öğrencisi 20 yaşındaki Mehardeep Singh, “Kendimizi Hindistan’daymış gibi hissediyoruz” dedi. “Her sınıfta sadece üç veya dört yerli var. Gerisi Hindistan’dan geliyor.”

Northern College geleneksel olarak öğrencilerini, madencilerin ve ağaç kesicilerin hakim olduğu Ontario’nun geniş, seyrek nüfuslu iç bölgesinden çekiyordu. Bugün devlet üniversitesindeki öğrencilerin yüzde 82’si yurt dışından geliyor ve neredeyse tamamı Hindistan’dan geliyor.

Kanadalıların çoğunun hiç ziyaret etmediği ve kışların yarı arktik hissedebildiği uzak bir kasabadaki bir Kanada kolejinin, genç Hintliler için nasıl bir mıknatıs haline geldiği, ülkeyi sarsan birçok gücün hikayesidir.

Bütçe kesintilerinden ağır darbe alan devlet kolejleri ve üniversiteler, uluslararası öğrencilerin ödemesi gereken yüksek öğrenim harcına giderek daha fazla bağımlı hale geliyor. Denizaşırı öğrenciler için bu tesisler Kanada’da kalıcı ikamete giden bir yol olabilir ve Kanada için öğrenciler iş gücü eksikliğini hafifletmeye ve ülkenin zayıflayan üretkenliğini artırmaya yardımcı olur.

Ontario’daki devlet kolejlerindeki yabancı öğrencilerin yüzde 60’ından fazlası Hindistan’dan geliyor; eyalet genel denetçisi, bu bağımlılığın okulların uzun vadede ayakta kalması açısından bir risk olarak tanımladı.

Sonuç olarak, Başbakan Justin Trudeau’nun Eylül ayında Hindistan hükümetinin Vancouver yakınlarında Kanadalı bir Sih ayrılıkçının öldürülmesine karıştığı yönündeki iddiaları Ontario’nun eğitim kurumlarında şok dalgaları yarattı.

Olay, kategorik olarak herhangi bir müdahaleyi reddeden ve 41 Kanadalı diplomatı ülkeden sınır dışı eden Kanada ile Hindistan arasındaki ilişkileri gerdi.

Yabancı öğrencilerin yüzde 96’sının Hintli olduğu Northern College’da yetkililer, Hindistan’a olan bağımlılıklarını azaltmak için Afrika ve Endonezya’dan daha fazla öğrenci alma çabalarını hızlandıracaklarını söyledi.

Üniversitenin başkanı Audrey Penner, “Tüm yumurtalarımızı aynı sepete koymak istemiyoruz” dedi ve Hindistan ile Kanada arasındaki gerilim devam ederse, “tüm çabalarımıza rağmen pazarımızın kuruyabileceğini” ekledi.

Northern, Ontario’daki diğer devlet kolejleri gibi, bölgeye uygun bir iş gücü oluşturmak amacıyla 1967’de kuruldu. Bu, gençlerin madencilik, mühendislik ve sağlık alanlarında çalışacak şekilde eğitilmesi anlamına geliyordu.

Northern College yurtdışına bakmadan önce öğrenci sayısı çeyrek yüzyıl önce yaklaşık 2.000’e ulaşmıştı, Dr. Serseriler, ancak bölgesel doğum oranlarının azalması ve büyük şehirlere göç, on yıl önce kayıt sayısının yaklaşık 1.300’e düşmesine neden oldu. Aynı zamanda, Northern ve diğer kolejler devlet finansmanında kesintilerle ve öğrenim ücretlerinin dondurulmasıyla karşı karşıya kaldı.

Northern ve Kanada’daki diğer kolejler ve üniversiteler agresif bir şekilde yurtdışına bakmaya başladı. Kanada hükümeti, bu yıl 900.000 yabancı öğrenciyi kabul etme yolunda ilerlediğini, yani on yıl öncesine göre üç kat daha fazla olduğunu söyledi.

Kanada Uluslararası Eğitim Bürosu’na göre Hintliler, ülke çapındaki tüm uluslararası öğrencilerin yüzde 40’ını oluşturarak açık ara en büyük grubu oluşturuyor. Çin yüzde 12 ile ikinci sırada yer alıyor.

Northern College’da 2014 yılında 40 uluslararası öğrenci vardı; şu anda bu sayı 6.140’tır. Northern’ın, diğer uzak devlet kolejleri gibi, özel bir kolejle ortaklık yoluyla 2015 yılında Toronto banliyösünde bir kampüs açmasının ardından kayıtlar artmaya devam etti. Bugün, Northern’ın uluslararası öğrencilerinin yaklaşık üçte biri Timmins’te ve diğer üç küçük kuzey kampüsünde, geri kalanı ise Toronto kampüsündedir.

Northern, Hindistan nüfusunun giderek daha varlıklı bir kesiminden faydalanıyor gibi görünüyordu; pek çok öğrenci, ailelerinde yurt dışında eğitim gören ilk kişiler olduklarını söylüyordu.

25 yaşındaki Arbaz Khan, ailesinin sadece ilk üyesi değil aynı zamanda Gujarat’taki köyünde Kanada’da eğitim gören ilk Müslüman olduğunu söyledi. Ailesinin tarım arazisi olması ve babasının politikacı olması nedeniyle, okul ücretinin bir kısmını ve Northern’daki eğitimine ilişkin diğer masrafları karşılamak için yaklaşık 30.000 Kanada Doları veya yaklaşık 22.500 Dolar tutarında bir banka kredisi alabildi.

İşletme okuyan Bay Khan, “Hayatımı bağımsız olarak yaşamak istiyorum” dedi. “Kendi ellerimle ve kendi bacaklarımla kendi imparatorluğumu kurmak istiyorum. Bu yüzden yurtdışına gitmeye karar verdim.”

Yıllık öğrenim ücretleri ana dallara göre değişiklik göstermektedir, ancak yabancı öğrenciler için genellikle 16.000 Kanada doları civarındadır; bu da Kanadalı öğrencilerin ödediği tutarın yaklaşık dört buçuk katıdır.

Bazı Hintli öğrenciler başlangıçta bu kadar uzak bir yerde eğitim almaktan çekiniyorlardı.

Maninderjit Kaur, Kuzey’e kaydını yaptıran Hindistan’daki eğitim danışmanı ona okulun tam yerini söyleseydi muhtemelen Timmins’e gitmeyeceğini söyledi.

2018’de Toronto’daki havaalanına indiğini ve ardından Northern College’ın yakında olduğunu düşünerek bir Uber’e atladığını hatırladı. Sekiz saatlik yolculuk 800 Kanada dolarına mal oldu.

25 yaşındaki Bayan Kaur, cep telefonu hizmetinin olmadığı uçsuz bucaksız ormanlardan geçen yolculuğu hatırlatarak, “Arabadaydım ve Timmins hiç gelmedi” dedi. “Beni başka bir yere götürmelerinden korkuyorum.”

Bayan Kaur şu anda üniversitede pazarlama bölümünde çalışıyor ve yine Kuzey’de okumak için Hindistan’dan gelen 28 yaşındaki nişanlısı Karanveer Singh ile birlikte şehirde bir benzin istasyonuna sahipler.

Ancak pek çok yabancı öğrencinin Kuzey kadar uzak bir yerde eğitim alma konusundaki başlangıçtaki isteksizliğine rağmen, Dr. Kolej başkanı Penner, elinde bir koz olduğunu söyledi: Northern ve diğer devlet üniversitelerinden mezun olanlar, kalıcı oturma izni ve vatandaşlığa yol açan mezuniyet sonrası çalışma izinlerine başvurabilirler.

“Şunu söyleyebiliriz ki, buraya gelirseniz burada kalabileceğinizi, burada yaşayabileceğinizi ve kendinize bir yuva kurabileceğinizi büyük ölçüde garanti edebiliriz” diyen Dr. Sarsmak.

Northern’ın Hintli öğrencilerinden bazılarının anlık görüntüsü, Timmins’i nasıl dönüştürebileceklerine dair bir fikir veriyor.

22 yaşındaki Harmandeep Kaur polis memuru olmak için eğitim görüyor. Hindistan’dan “hayatımı istediğim gibi yaşamak için” ayrıldığını söyledi.

Kendi ailesiyle birlikte Timmins’e yerleşmeyi hayal etti. Kocası bir polis memurunun düzensiz çalışma saatlerini kabul ettiği sürece “görüşmeli veya aşk evliliği” onun için sorun değil.

Bayan Kaur, “Hafta sonu dışarı çıkmayı planlıyorsa ve benim işimi yapmam gerekiyorsa, bunu anlaması gerekiyor” dedi.

Northern’daki programı yöneten Erin Holmes, erken çocukluk eğitiminin uluslararası öğrenciler arasında popüler bir bölüm olduğunu, çünkü bölgede ilgili işlere yüksek talep olduğunu söyledi. Bayan Holmes, düzinelerce uluslararası öğrencinin mezun olduktan hemen sonra işe alınacağını ve bu öğrencilerin kalıcı oturma iznine başvurmalarına olanak tanınacağını söyledi.

Bayan Holmes, biri Kanadalı, beşi Hintli altı öğrenci, kuzeydeki bir sınıfı ziyarete gelen bir grup küçük çocuğa bakarken, “Çaresiz durumdayız” dedi.

Bayan Holmes bir zamanlar programının uygulanabilirliği konusunda endişeleniyordu ama artık kayıtlar tükendi.

Kanada genelinde yabancı öğrenci akını o kadar büyük ki, konut krizinin kötüleşmesiyle suçlanıyor. Kanada hükümeti yakın zamanda bu artışı engellemek için, uluslararası öğrencilerin göstermesi gereken tasarrufları ikiye katlamak da dahil olmak üzere önlemler aldı.

Northern’da kolej, Timmins şehrinde konut sıkıntısı olduğunu keşfettikten sonra bu yıl yüzlerce uluslararası öğrencinin kabulünü geri çekti, Dr. Sarsmak.

Öğrenimlerini finanse edecek işler de bir zorluk teşkil ediyordu: Uluslararası öğrencilerin öğrenimleri süresince haftada 20 saate kadar kampüs dışında çalışmalarına izin veriliyor.

Ancak birçok Hintli öğrenci, 42.000 nüfuslu bir şehir olan Timmins’te çok fazla yabancı öğrencinin genellikle iş buldukları Kanada ve Amerika zincirlerinde sınırlı sayıda pozisyon için rekabet ettiğini söyledi. Birçoğunun birikimlerini harcamak ya da ebeveynlerinden para istemek zorunda kaldıklarını söylediler.

Sih tapınağına dua etmek için uğrayan 23 yaşındaki öğrenci Mandeep Kaur, “Dört ila beş ay, hatta sekiz aydır burada olan ancak henüz iş bulamayan birçok öğrenci gördüm” dedi. “Depresyona giriyorsun.”

Yine de eğer öğrenciler kalıcı oturma izni alırlarsa, “o zaman buna değer olduğunu düşünüyorum” dedi.