Juan Guaidó, Venezuela’nın muhalefet lideri seçildi

celikci

New member
Guaidó Twitter’da “Kurumu, anayasayı ve ülkeyi adımız veya kişisel çıkarımız adına savunalım” dedi.

Ancak diğer üç siyasi parti, paralel hükümeti kaldırma kararını onaylamak için gerekli çoğunluğu elde etti.

Cuma günkü oylamada bazı milletvekilleri, kararın ülkenin ekonomik varlıklarını Maduro hükümetinin eline geçme riskine sokabileceğini iddia ederek karara karşı çıktılar.

Voluntad Popular partisinin temsilcisi Freddy Guevara, tedbirin Bay Maduro’yu güçlendireceğini savunarak “Utanç verici” dedi. “Nasıl bu intiharı yaptığımızı anlayamıyorum.”

Bay Guaidó’nun gücü, uluslararası diplomatik tanınırlığına bağlıydı, ancak ona yardım etmek için tasarlanan Amerikan yaptırımları, devlet gelirlerini tüketti ve Venezuelalıları siyasi seferberlik yerine günlük hayatta kalmaya odaklanmaya zorladı. Ve bir askeri isyanı kışkırtma girişimleri sonunda Bay Maduro’nun 60’lardaki silahlı kuvvetler üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırdı.

Diğer ülkeler bu tanımadan geri adım atmış olsa da, Maduro hükümetiyle bağlar çözülmeye başlamış ve Güney Amerika’daki birkaç yeni solcu hükümetin hükümetleri harekete geçmiş olsa da ABD, Bay Guaidó’dan ülkenin geçici başkanı olarak bahsetmeye devam ediyor. yakınlaşmaları Bay Maduro’yu yumuşatmak için.

Son yıllarda, Venezüella muhalefeti, bir yıldan fazla bir süredir oyalandıktan sonra, Bay Maduro’yu önümüzdeki ay Meksika’da devam edecek bir siyasi diyaloga ikna etmeyi başardı. Bu görüşmelerin bir parçası olarak Maduro, Venezüella’nın yurtdışında dondurulan bazı fonlarını ülkedeki açlığı ve diğer sorunları hafifletmek için insani yardım olarak kullanmayı kabul etti.

Muhalefet liderleri ayrıca onu 2024’te yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için özgür ve adil şartlara izin vermeye çağırıyorlar.

Isayen Herrera Karakas, Venezuela ve Genevieve Glatsky Philly’den.