İtalya e-mobilite konusunda mücadele ediyor: yatırım yarışında büyük Avrupa ekonomileri arasında en arka sıralarda yer alıyor

oKMaDeM

New member
Geliştirilmesi elektrikli arabalar tüm dünyada büyük yatırımları beraberinde getiriyor ve üretim (sadece araç üretimi için değil, akü sektörü ve şarj altyapısının oluşturulması için de) ve teknolojik tesisleri çekmek için çeşitli ülkeler arasında rekabet yoğun.

Yatırım çalışması

Bu bağlamda, çalışmanın T&E Taşımacılık ve Çevrebağımsız bir çevre örgütü, 2021 ile 2023 yılları arasında yatırılan sermaye akışının haritalanması otomobil üreticileri için en çok hangi ülke ve bölgelerin ilgi çekici olduğunu anlamak. Yatırımların yalnızca yüzde 20'sinin gerçekleştiği ortaya çıktı Avrupa Avrupa dışındaki sektörlerden gelirken, Kuzey Amerika'daki yabancı yatırımların oranı %65'tir.

Sadece değil. Söz konusu üç yıllık dönemde, Eski dünya Küresel yatırımların %26'sı güvence altına alınırken, en büyük pay (%37) tarafından karşılandı. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika. Ve bu, Kuzey Amerika'nın elektrikli araç üretim hacminin Avrupa'ya göre daha küçük olduğu bir bölge olmasına rağmen. T&E, Avrupa'yı, binek otomobiller için 2035 sıfır emisyon hedefine ilişkin belirsizliği sona erdirerek ve elektrikli mobiliteye yönelik tedarik zincirini oluşturmak için güçlü bir sanayi politikası benimseyerek bu eğilime karşı koymaya çağırıyor.

Ülkemizin küresel rekabetteki sınırları

Sadece değil. Avrupa'nın büyük ekonomileri arasındaİtalya arkadan geliyorİngiltere birinci sırada yer alırken, onu İspanya takip ediyor. “Düzenlemeler her zaman temiz mobiliteye yönelik yatırımları yönlendirdi ve destekledi. Şimdi Avrupa, 2025 ile 2030 arasındaki dört yıl boyunca CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik hedeflerin bulunmaması nedeniyle geride kalıyor” diyor. Andrea Boraschi, İtalyan T&E ofisinin müdürü. “Bu durumu tersine çevirmek ve endüstriyel büyümeyi ve istihdamı sağlamak için ilk adım, AB'nin 2035 için sıfır emisyonlu otomobil hedefine ilişkin her türlü belirsizliğe son vermektir.”

Boraschi'ye göre, “elektrikli mobiliteye karşı mücadeleler yalnızca yatırım akışının kenarında kalmak anlamına geliyor: ne yazık ki on binlerce işi ve değeri %5'in üzerinde olan bir sektörü GSYİH'mız riskine sokmanın neredeyse şaşmaz bir yolu.”