ICC, T20 Dünya Kupası ABD Ayağı İçin 165 Crore Rupiden Fazla Zarar Gördü, İnceleme Komitesi Oluşturuldu

oKMaDeM

New member

Uluslararası Kriket Konseyi (ICC) Pazartesi günü, geçen ay ABD ve Batı Hint Adaları tarafından ortaklaşa düzenlenen T20 Dünya Kupası'nın “sunumunu gözden geçirmek” için üç üyeli bir komite kurdu. Komitede eski Yeni Zelanda vurucu Roger Twose ve diğer iki direktör Lawson Naidoo ve ICC başkan yardımcısı Imran Khwaja yer alıyor. ICC'den yapılan bir duyuruda, “ICC Yönetim Kurulu, ICC T20 Dünya Kupası'nın sunumuyla ilgili bir inceleme yapılacağını doğruladı. Bu, yılın ilerleyen zamanlarında Yönetim Kurulu'na rapor verecek olan Roger Twose, Lawson Naidoo ve Imran Khwaja adlı üç direktör tarafından denetlenecek” denildi.

ICC'nin New York, Florida ve Dallas'ta maç düzenlemekten dolayı 20 milyon doların üzerinde zarar ettiği anlaşılıyor.

Turnuvanın ABD ayağı için ayrılan bütçenin yaklaşık 150 milyon dolar olduğu, bütçenin önemli ölçüde aşıldığı ve bunun küresel kuruluşun bazı nüfuzlu yönetim kurulu üyeleri tarafından kırmızı alarmla işaretlendiği öğrenildi.

Drop-in pitch'lerin, bilet sisteminin ve lojistik sorunların kalitesi ICC'nin sıkıntılarına eklendi. Çeşitli ihalelerin nasıl dağıtıldığına yakından bakıldığında da endişeler ortaya çıktı.

Komitede ayrıca ICC'nin bazı üst düzey yöneticilerinin rollerinin de detaylıca inceleneceği anlaşılıyor.

Etkinlik sorumlusu Chris Tetley istifa etti ancak resmi gerekçe olarak her yıl (erkek ve kadın) düzenlenen ICC amiral gemisi etkinliğinin zor günler geçirmesi gösterildi.

ABD ve Şili'ye bildirim yapıldı ve uyum için 1 yıl süre verildi

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kriketin yönetim organı, halk arasında USAC olarak bilinir, resmen uyarıldı ve ICC'nin Ortak Üyelik kriterlerine uyması için 12 ay süre verildi. ICC'nin Ortak Üyelik Kriterlerine göre, USAC'nin iki konuda hatası vardır: 2.2 b (i) yönetim 2.2b (ii) idari ve yürütme yapısı.

Kriketin madalya müsabakaları arasında yer aldığı 2028 Los Angeles Oyunları'na katılmak için Ulusal Yönetim Kurulu (NGB) olarak tanınması zorunlu olan ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi'nin (USOPC) normlarına USAC'ın uymadığı öğrenildi.

Eğer USAC, mevcut haliyle USOPC yönergelerine uymazsa, LA Oyunları organizatörleri USAC'ı tanımayıp yeni bir NGB kurmak zorunda kalacak.

İkinci nedenin, herhangi bir kriket kurulu için olmazsa olmaz olan CEO atanmaması olduğuna inanılıyor. “USA Cricket ve Cricket Chile resmen uyarıldı ve ICC Üyelik Kriterleri'ne uymama durumlarını düzeltmek için 12 ayları var,” ifadeleri basın bülteninde yer aldı.

“Üyelerden hiçbirinin amacına uygun ayrıntılı bir yönetim ve idari yapı ve sisteme sahip olduğu düşünülmemektedir.”

“Yönetim Kurulu, USA Cricket'in uyum yol haritasını denetlemek ve izlemek üzere Yönetim Kurulu ve Yönetim temsilcilerinden oluşan bir Normalleştirme Komitesi kurulması konusunda anlaştı ve ICC Yönetim Kurulu, uyumsuzluğa devam eden Üyeyi askıya alma veya ihraç etme hakkını saklı tutacak.”

Kriket Kararları

İcra Kurulu Başkanları Komitesi (CEC), 2026 T20 Dünya Kupası için sekiz bölgesel eleme noktasının tahsisini onayladı. Bu, Afrika ve Avrupa'dan iki takımın, Amerika'dan bir takımın ve Asya ve EAP bölgesel finalinin birleşiminden üç takımın elemelere katılmasını sağlayacaktı.

Erkekler ve kadınlar arasında eşitliğe yönelik uzun vadeli stratejik taahhüdü bulunan ICC, ayrıca 2030 yılında kadınlar T20 Dünya Kupası'nın takım sayısının 12'den 16'ya çıkarılmasını da onayladı.

2026 Kadınlar T20 Dünya Kupası elemelerine katılım için son tarih 31 Ekim 2024 olarak belirlendi.

MSK, Paul Reiffel'in Kriket Komitesi'ne Elit Panel temsilcisi olarak atanmasını onayladı.

Bu makalede bahsi geçen konular