Haiti'de yönetim konseyi atanırken Ariel Henry başbakanlıktan istifa etti

celikci

New member
Haiti Başbakanı Ariel Henry, istifa mektubunu çarşamba günü resmen imzalayarak yeni bir hükümetin önünü açtı ve çete şiddeti ve sarmal bir insani krize batmış bir ülkeye bir dereceye kadar siyasi istikrar getirdi.

Silah sesleri karşısında, geçiş konseyinin dokuz üyesi Perşembe günü erken saatlerde Ulusal Saray'da görev yemini etti.

İstifa mektubunda Los Angeles adresi bulunan Bay Henry, “Zor zamanlarda millete hizmet ettik” diye yazdı. “Yurttaşlarımızın bu süre zarfında katlanmak zorunda kaldığı kayıpları ve acıları anlıyorum.”

Güvenlik nedeniyle ülkeye dönemeyen Bay Henry, Mart ayında geçici konsey kurulduktan sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Bay Henry'nin yokluğunda onun yerini alan eski Haiti ekonomi ve maliye bakanı Michel Patrick Boisvert, başbakan vekili olarak atandı. O ve yeni yönetim konseyi şimdi Haiti'de düzeni yeniden sağlama, anayasada reform yapma ve başkanlık seçimi düzenleme gibi zorluklarla karşı karşıya.

İnsan hakları gruplarına göre, bazıları artık birlikte çalışan silahlı çeteler mahallelere saldırmaya, evleri yağmalamaya, sivilleri kaçırmaya, kadınlara tecavüz etmeye ve insanları öldürmeye devam ediyor. Çete liderleri de mevcut siyasi süreci bozmak için ellerinden geleni yapmak istediklerini söylediler.

Ancak konseyin başkanlık yetkilerine sahip olması ve Boisvert'i görevden alıp gerekirse yerine başkasını atayabilmesi nedeniyle Boisvert'in ne kadar süre başbakan olarak kalacağı da belirsiz.

Konseyin talimatına göre Şubat 2026'ya kadar yeni başkanın göreve başlaması ve seçilmiş tüm yetkililerin yemin etmesi gerekiyor ancak bu seçimlerin ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor. Haiti'nin son cumhurbaşkanı Jovenel Moïse'nin 2021'de öldürülmesinden bu yana bir cumhurbaşkanı olmadı. Senatörlerden seçilmiş belediye başkanlarına kadar tüm yerel yönetimlerin görev süreleri yıllar önce dolmuştu.

Boisvert Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Ülkemiz Haiti, çok uzun süren bu karmaşık siyasi krizden çıkmak için ideal çözümler arayışında bir dönüm noktasındadır.” dedi. “Bu gün aslında bir çözüm olasılığının önünü açıyor.”

ABD'li yetkililer konseyin açılışını memnuniyetle karşıladı. Batı Yarımküre işlerinden sorumlu dışişleri bakanı yardımcısı Brian Nichols, bir sosyal medya paylaşımında bunu “Haiti'nin kapsayıcı yönetime dönüşünde kritik bir adım” olarak selamladı.

Konseyin oluşturulmasının amacı, görevi şiddete maruz kalan ülkeyi istikrara kavuşturmak olacak olan Kenya liderliğindeki çok uluslu bir polis gücünün gelişinin yolunu açmaktır. Mart ayında Kenyalı yetkililer, yeni hükümet kurulana kadar 1000 polis memurunu görevlendirme planlarını rafa kaldırdıklarını söyledi.

Kenya polisinin tam olarak ne zaman geleceği ve polise ayrılan paranın nasıl harcanacağı henüz bilinmiyor.

2021'de Haiti'den Boston'a kaçan Haitili siyasi uzman ve sosyal adalet savunucusu Emmanuela Douyon, “Bunu gerektiği kadar ciddiye aldıklarına inanmıyorum, bu da bir plan olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Hesap verebilirlik sorunlarının Haiti'deki önceki barışı koruma çabalarını sekteye uğrattığını söyledi ve şunu ekledi: “Haiti adına para gönderin, işler ters gider, Haiti halkını suçlayın ve yolunuza devam edin.”

Eğer gerçekten gelirlerse polis cesaret kırıcı bir senaryo bekliyor: Yerel haber ajansları son günlerde başkent Port-au-Prince'te yeni çete saldırıları bildirdi.

Haiti'deki BM misyonunun başkanı María Isabel Salvador bu hafta başında şöyle demişti: “Haiti için en kötü senaryolardan bazılarının son aylarda ve haftalarda gerçeğe dönüştüğünü görmek bana acı veriyor.”

Yılın ilk çeyreğinde çete şiddeti nedeniyle yaklaşık 2 bin 500 kişi öldü ya da yaralandı; bu rakam bir önceki döneme göre yüzde 53 artış gösterdi. Bu, grubun 2022'de veri toplamaya başlamasından bu yana en şiddetli çeyrek olduğunu gösteriyor.