Gençlerbirliği’nin yeni lideri Niyazi Akdaş oldu

JabbaWorkeZz

Active member
AJANSSPOR – HABER

Gençlerbirliği’nin olağanüstü Seçimli Genel Şurası, Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Halil Rıfat Paşa Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen genel heyette seçime Niyazi Akdaş tek aday olarak giren Niyazi Akdaş, kulübün yeni lideri seçildi.

290 delegenin 234’ünün oyunu aldı

Niyazi Akdaş, 31 Temmuz’da yapılan seçimde aday olmamış ve başkanlığa Talip Çankırı seçilmişti. Bu seçimden kısa müddet daha sonra yine olağanüstü genel şura sonucu alındı ve eski lider Niyazi Akdaş, tek aday olarak katıldığı seçimde iştirak gösteren 290 delegenin 234’ünün oyunu aldı.

Talip Çankırı idaresi ibra edildi

Genel konseyde, Talip Çankırı idaresi faaliyet ve kontrol açısından oy oldukcaluğuyla ibra edildi. olağanüstü genel şuranın gündemdeki 12. hususu “Seçilecek idare konseyine gereksinim duyulması halinde 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun 20.maddesinin (5) numaralı bendinde karara bağlanmış bulunan ek bütçe yapma, borçlanma ve uygulama ytesirinin verilmesi.” ise kâfi çoğunluğun olmaması niçiniyle oylamaya sunulamadı. Bu unsurun oylanması için yasa gereği, kulüp üyelerinin üçte ikisinin genel konseye iştirak göstermesi gerekiyor.

Niyazi Akdaş’ın idare şurası asil listesinde şu isimler yer alıyor;

Kubilay Güvenç, Mehmet Soylu, Sinan Aydın, Osman Sungur, Emine Toprak, Ahmet Gültekin Bakkaloğlu, Murat Karahan, Sezgin Özkan, Cem Karakaşoğlu.

“Kulüp bana borçlandı ancak geri talep etmiyorum”

Genel şurada bir konuşma yapan Niyazi Akdaş, üst üste yapılan kongrelerden dolayı üyelerden özür diledi.

Akdaş, kısa bir ortadan daha sonra tekrar lider olmasıyla ilgili süreci şöyleki anlattı, “Başkanlık dönemimde kulübü hiç bir borca sokmadım ve 2021-2022 devrinde harcamalar tarafımdan karşılanmıştır. Geçmiş borçlarla ilgili 36 milyon lira ödedim. Borç azaldı lakin kurdan dolayı lira olarak ölçüsü azalmadı, tahminen de arttı. Bir de borç yer değiştirdi. Kulüp bana borçlandı fakat ben de bu borcu kulüpten talep etmiyorum. Ne icra ne de temdit koydum. Öteki alacaklarla birlikte, kulüp şirketleşince pay olarak alacağım ve borç kapanmış olacak.”

“O kongrede topluluğun önünü açmak için aday olmadım”

bundan evvelki periyodunda transfer tahtasını açmak için uğraştıklarını aktaran Akdaş, “Transfer tahtasının açılması için katkı verecek kurum ve kuruşların çekimse davranması daha sonrası kongre sonucu aldık. Bu müddette finansal deva bulma eforlarımız devam etti. Kongremizde transfer tahtasının açılması için 40 gün müddet vardı. Kâfi bir müddetydi. O kongrede topluluğun önünü açmak için aday olmadım. O periyotta kendi idare konseyi arkadaşlarımdan bir kısmı aday olmaya karar verdiler. Talip (Çankırı) kardeşim bu vazifesi özveriyle kabul etti lakin onun muhakkak bir siyasi yüzü de vardı. Ben de kendisini destekleyeceğime yemin ettim.” diye konuştu.

“Gençlerbirliği’ni eski günlerine getirmeye çalışacağım”

Gençlerbirliği’nin menfaatini düşünen her insanın yanında olduğunu lisana getiren Akdaş, şirketleşmenin ehemmiyetine vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Burada şirketleşmeye taş koymak, toplumsal medyada yazıp çizmek kulübe ne yarar getirir. Sonuç olarak beşerler beziyor. Ben enayi miyim? Bu kadar para yatırdım, geri de istemiyorum. Daha da yatırmam gerekiyor lakin toplumsal medyada bir küfür etmedikleri kalıyor. Yapmayın, insanın hevesini kırmayın. Talip Bey’in idaresine hiç karışmadım. Ne vakit maddi yardım isteseler elimden geldiği kadar yardım etmeye çalıştım. Bugün dahi öbür aday çıksaydı, aday olmayacaktım. Kimse aday olmasa, 15 gün daha sonra bir genel şura daha yapılacaktı. Bir aday daha çıkmasaydı kayyuma giderdi kulüp. Ben kendimi attım ortaya. Bu kulübü kayyumun eline bırakmamak için aday oldum. Elimden geldiği kadar çalışacağım. Şirketleşme olduğu vakit futbol branşı her şeyiyle şirkete devrolacak. Bu şirketin yüzde 51’i kulübün geri kalan yüzde 49 pay de yatırımcılarının olacak. Ben Gençlerbirliği’nin malına göz diken bir adam değilim, göz dikenin de gözünü oyarım. Birinci seçildiğimiz gün İlhan Cavcav’ın mezarına gittik. Merhum hayli yeterli bir arkadaşımdı. Onun mezarında ‘Gençlerbirliği’ni eski günlerine getirmeye çalışacağım.’ diye kelam vermiştim. tekrar diyorum, yemin ederim çalışacağım.”

“Yeni teknik yönetici arayışımız var. İsim vermeyeceğim”

Metin Diyadin’in istifasından daha sonra Spor Toto 1. Lig’de yer alan kırmız-siyahlı grup için teknik yönetici arayışında olduklarını belirten Akdaş, “Takımımızdan hocamız da ayrıldı. Ayrılmasın diye uğraştım. her insanın paralarını vereceğimizi söylemiş oldum. Hepsini de ödedik ancak ayrıldı. ‘Niye ayrıldın?’ dedim, ‘Ben ayrılacağım, şampiyon ekip çalıştıracağım.’ dedi. Pekala arkadaş, güle güle. Kadromuz mevcut takımla aile ortamında çalışıyor. Tahtayı açıp yeni transfer yapana kadar da bu takımla gitmeye mecburuz. Maddi olarak alacaklar ödenecek ve grubumuzdaki bu ahenk sürecek. Yeni teknik yönetici arayışımız var. İsim vermeyeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.