Federica Brignone'un kar (ve doğa) duygusu

oKMaDeM

New member
Sohbetimiz sırasında bir enerji ve kararlılık yoğunlaşması ortaya çıkıyor. Federica Brignone, kayak şampiyonu, üç Olimpiyat madalyası, üç dünya madalyası, bir Genel Dünya Kupası ve üç Uzmanlık madalyası sahibi. Brignone, muhteşem kariyerinin yanı sıra ekosistemimizin korunmasına da çok değer veriyor: Bunu, çevresel sürdürülebilirliğe yönelik farkındalığın ve sorumluluk duygusunun artırılmasına yardımcı olmak amacıyla 2017 yılında doğan “Liquid Traiettorie” projesi aracılığıyla aktarıyor.

Kayak tutkunuz ne zaman başladı?
“İki yaşımdayken bu spor disiplinine ilk adımımı attığımı söylediler. Yokuşlarda annem ve babam beni aşağı indirirdi ve birisi beni almak için yokuşun dibinde beklerdi. Birkaç dişim olsa bile kocaman bir gülümseme, zaten deli gibi heyecanlıydım, karla teması ve hızı her zaman sevmiştim.”

(fotoğraf: Giuseppe La Spada)

Sizin için kayak nedir?

“Bu özgürlük ve aynı zamanda sürekli bir mücadele. Hız da önemli: beni sürekli teste tabi tutuyor ve bana her zaman çok fazla adrenalin veriyor. Benim için bir diğer temel husus da doğayla sürekli temas ve açıkta olmak. hava. Karda eğriler çizmek kendimi çevreyle uyum içinde hissetmemi sağlıyor”.

Günde kaç saat antrenman yapıyorsunuz?
“Her gün sabah ve öğleden sonra antrenman yapıyorum. Ancak yaz aylarında haftanın beş günü antrenman yapıyorum ancak nadiren bütün gün hareketsiz kalıyorum.”

Kalbinize en yakın şarkı hangisi?
“Dünya çapında Crans Montana gibi yarışmayı sevdiğim birçok pist olsa bile, La Thuille'deki yarış pistinde yarışırken kesinlikle Courmayeur Uluslararası Pisti'nde kayak yapmayı söyleyebilirim”.

2019/2020 sezonu, başarılı olan tek İtalyan kayakçı olan Genel Dünya Kupası da dahil olmak üzere çok sayıda başarıya imza attı.
“Mutlu bir zamandı ve çok odaklanmıştım. Böyle bir aşamada biraz taahhütler girdabına girdiğiniz açık: Her hafta sonu yarışlarım vardı. Gerçekten güzel ve tatmin ediciydi: her geri döndüğümde İyi bir sonuçtu ve duygu dolu bir dönemdi.”

Peki son üç yılda ulaştığınız hedefler?
“Pekin 2022'de iki Olimpiyat madalyası, dev slalomda gümüş ve birleşik bronz. Meribel 2023 Dünya Şampiyonası'nda iki madalya, birleşikte altın ve dev slalomda gümüş. Bu yıl Dünya Kupası sıralamasında her zaman 1000 puanı aştım. Hatta 1.581 puanla, İtalyan kadın ve erkek rekorunu kırarak 27'si zafer olmak üzere 69 podyum elde ettim.”

2017 yılında, çevre korumayla ilgili konularda halkın farkındalığını artırma projesi olan “Traiettorie Liquide” doğdu. Sürdürülebilirlik sizin için ne kadar önemli?
“Ekosistemimizin korunması hayatımda esastır. Ben de çevreye saygı odaklı bir eğitimle büyüdüm. Her zaman doğayla iç içe yaşadım. 2017'de Giulia, Daniela Mancini ve fotoğrafçı Giuseppe La Spada'ya da teşekkürler Uluslararası düzeyde en ilginç ve özgün görsel sanatçılardan biri doğdu Sıvı Yörüngeler. Deniz hakkında konuşarak başladık, tavsiyeler verdik, çocuklarla çalıştık. Her birimiz küçük günlük jestlerle çevrenin korunmasına kendi katkımızı yapsaydık, bu gerçekten önemli olurdu. Kirlilik nedeniyle artık pek net göremediğimiz denizin rengini ve ne yazık ki plastik parçacıklar içeren yediğimiz balıkları düşünelim. Sıcak ve istikrarsız bir kışı daha yeni atlattık ve sorumluluk da bizim.”

Projenin ilk aşamasında, Giuseppe La Spada'nın fotoğrafları aracılığıyla, bağlılığını ve denizle olan bağlantısını anlatmak için yarış malzemeleriyle (kayak, kask, bot ve baton) Lipari'nin Sicilya sularını seçti. Bize bu tutkunuzu anlatır mısınız?
“Suyu her haliyle seviyorum. Suya çok meraklı bir insanım. Çocukluğumdan beri yazları denize adadım ve ailemle birlikte bu tutkuyu hep paylaştık. Su, denizde eksik edilemeyecek bir şeydir. Hayatım. Suda olmayı ve su sporları yapmayı seviyorum, sonuçta kar bile katı haldeki sudur.”

Projesinde denizlerdeki plastik sorununa da değiniyor. İş dahil çok seyahat ettiniz ve birçok çevre sorununu kendi gözlerinizle görmüş olacaksınız…
“Sörf yaparken sık sık dalga aradığım yerlere giderim. Ne yazık ki Pasifik Okyanusu'nda sık sık kürek çekerim ve sudan ve kumsaldan plastik parçaları topluyorum. Bana göre özellikle kirli yerler Endonezya, Orta Amerika ve Hint Okyanusu. Ne yazık ki, denizlerimizde bile, kış fırtınaları kıyıya plastikler ve diğer şeyler de dahil olmak üzere çok sayıda enkaz getiriyor ve bu gerçekten dramatik, deniz florası ve faunasına verilen zarardan bahsetmiyorum bile.”

Ayrıca sürdürülebilirlik konusunda çocuklarla da çok çalıştı. Onunla etkileşime girdiklerinde tepkileri nedir?
“Çocuklar bizim geleceğimiz ve çok dikkatliler ve çevreyle ilgili mesajlar almaya hazırlar. Temizlik çalışmaları sırasında (kayak pistleri, plajlar, nehirler) her zaman çok heyecanlıydılar. Buldukları tüm atıkları bana getirdiler ve bu da oldu. İyi bir şey yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bana hep tekrarladıkları aşama: 'Bak kaç tane buldum'”.

Haziran 2020'de, Genel Dünya Kupası zaferiyle sonuçlanan muhteşem rekabet sezonunun sonunda, İtalya'nın en büyük ikinci buzulu olan Forni vadisi buzulunda Stelvio'ya tırmandı: olağanüstü bir senaryo, Adam. Aslında sadece bir yüzyılda buzul yüzeyinin yarısını kaybetti. Ne düşünüyorsun?
“Yaz aylarında kayak yapmanın risk altında olması dışında, artan sıcaklıklar ve kararma nedeniyle dünya genelinde buzullar çöküyor. Bu durum tüm ekosistem için dramatik.”

Geleceğe dair planlarınız neler?
“Bu proje sayesinde bilmediğim birçok çevre sorununu keşfettim. Daha da sürdürülebilir bir yaşam tarzını benimsedim. Rekabet sezonu yeni bitti, çok yoğun günlerim var ve sonrasında tatile çıkacağım. Sonunda Mayıs ayında spor antrenmanlarına yeniden başlayacağım. İstediğim hiçbir şey yok, işimi seviyorum, kazanmak için elimden gelenin en iyisini yapmayı seviyorum.”